Jak jsem avizovala již v minulém článku, tak jsem se zaměřila na příjemná místa k výletům, která mají hradečáci téměř „za domem“.

Jedno z takových míst jsou i Městské lesy, ve kterých je spousta vyžití pro malé i velké. Dnes o těch menších, a to konkrétně o Rytířském Hradišti a Stezce siluet, kterou se tam dá krásně dostat.

Naivně jsem si myslela, že o všem, co se v lesích děje a co nabízejí, musí všichni kolem vědět. Zaskočilo mě, když jsem pár kamarádům říkala, kam bychom si mohli s dětmi vyrazit a oni jen koukali a nevěděli. I z toho důvodu jsem si řekla, že tady taková místa popíšu:)

Kde to je?

Mapa Městských lesů Hradce Králové s vyznačeným Rytířským hradištěm

Městské lesy mají perfektně zmapované a vyznačené lesy i vše, co se v nich nachází. Pro fajnšmekry je pak ještě více informacích na každoročním Dni lesní techniky, který si my nenecháváme ujít. (krom letoška 2020, kvůli koroně)

K Rytířskému hradišti vede hned několik cest. My si je uvedeme a o některých se ještě více rozepíši.

Parkování

Své auto můžete odstavit hned na několika místech, podle toho, jakou zvolíte trasu pro návštěvu. Jedno z parkovišť, kde rozhodně najdete místo i v těch vytíženějších dnech, je oficiální parkoviště u Lesního hřbitova. Odtud se k hradišti můžete dostat několika cestami.

Krátká cesta

První a nejkratší je cesta přes Lesní hřbitov, cca 700 m. Nejedná se ale o žádnou atrakci, nýbrž řádný hřbitov, takže zde musíte dodržovat jasná pravidla při jeho průchodu:

 • pokud jste si vzali kola, slezte z nich – přes hřbitov je musíte vést
 • pokud máte divoké děti, uklidněte je a zajistěte aby nepobíhaly
 • na nic nesahejte, ani vaše děti
 • mělo by při průchodu panovat ticho a klid
Nejkratší cesta z parkoviště u Lesního hřbitov skrze hřbitov

Delší cesta

Pokud víte, že nejste schopni tato pravidla dodržet, můžete zvolit další cestu. Ta je sice o dost delší cca 1,5 km, ale dá se podniknout i s kočárkem, na kole, s divokými dětmi, ale ne na bruslích.

Po zaparkování se vydejte k Lesnímu hřbitovu, ale před jeho branou se napojíte vpravo na lesní cestičku zpátky podél silnice. Je mimo silnici, takže můžete být v klidu. Po ní půjdete téměř až k hřišti Na větvi, ale předtím ještě narazíte na malé rozcestí, kde je nápis „Stezka siluet“. Ta vás dovede přímo k Rytířskému hradišti.

Cesta mimo Lesní hřbitov přes Stezku siluet z parkoviště u Lesního hřbitovu

Druhé parkoviště

Po Stezce siluet můžete jít mnohem dříve i z druhého parkoviště. To není oficiálním parkovištěm a jsou i dny, kdy je zde parkování zakázáno. Toto parkoviště potkáte cestou na to oficiální, a je to hned za restaurací Zděná bouda. Pravidelně zde stojí pár aut, takže vás to trkne:)

Jen pozor při najíždění na toto parkoviště, jelikož hodně řidičů odbočuje přes přechod pro cyklisty, který je zároveň stezkou. Pro řidiče není za roh moc dobře vidět a může odsud vyrazit dítě či bruslař. Jednoduše, opatrnost by tu měla být na obou stranách, ale znáte to…bruslař vás v autě při srážce nezabije.

Až své auto bezpečně odstavíte, vydáte se přes silnici k hřišti Na Větvi, které je vidět i z parkoviště a znovu se po cedulích můžete dostat na Rytířské hradiště dvěma cestami.

První cesta kolem Češíku

Pokud půjdete rovně a hřiště Na větvi máte po levé ruce, jdete přímo na hradiště cca 1,2 km lesem a kolem rybníku Češík.

Cesta z parkoviště u Zděné boudy kolem Češíku

Stezkou siluet

Pokud ale chcete navštívit Stezku siluet, kterou vřele doporučuji, pokud máte děti, musíte projít kolem hřiště Na Větvi, které budete mít po pravé ruce až k ceduli s označením začátku Stezky siluet. Ta vás bezpečně navede až k hradišti. Tato cesta je dlouhá cca 800 m.

Cesta z parkoviště u Zděné boudy přes Stezku siluet

Kemp Stříbrný rybník

Určitě nesmíte vynechat návštěvu Rytířského hradiště při svém pobytu u Stříbrného rybníku. Cesta od „stříbrňáku“ k hradišti je pěšky delší, ale i tak to netrvá déle, než 45 minut příjemné chůze lesem. Případně přímo v kempu vždy půjčovali kola či koloběžky. Cesta vede skrze les a měří necelé 3,5 km.

Cesta od Kempu Stříbrný rybník k Rytířskému hradišti

MHD

Co je důležité a vkládám to do článku až později je také autobus!

MHD samozřejmě jezdí i do lesa a to hned na několik míst. Zvláště při akcích se město a lesy snaží odklonit co nejvíce aut a zajišťují kyvadlovou dopravu nebo posílení standardních linek. Bez návodu se do lesa dostanete na zastávku Zděná Bouda a Lesní hřbitov vždy linkou 9.

My si ale ukážeme konkrétní příklady z webu DPMHK:

Spojení z hlavního nádraží ke Zděné Boudě i na Lesní hřbitov je vyloženě pohodová. Autobus jezdí každou hodinu a cesta nezabere víc, jak 30 minut. Od Zděné Boudy se napojíte hravě na Stezku siluet a jste na Hradišti viz výše a od Lesního hřbitova jste na Hradišti nejrychleji, pokud v klidu a dle pravidel projdete přes Lesní hřbitov.

Linka z Hlavního nádraží ke Zděné Boudě
Linka z hlavního nádraží k Lesnímu hřbitovu – je to vlastně jen o zastávku dál, než ke Zděné Boudě

Co je ale trošku oříšek je spojení z Kempu Stříbrný rybník ke Zděné boudě přes MHD. Je jasné, že je jednodušší a rychlejší tam jednoduše přes les dojít či dojet na kole. Nicméně ale můžete mít určitá pohybová omezení, děti, které by to neušly a jakýkoliv jiný důvod.

Zastávka Stříbrný rybník je na silnici přesně na druhé straně rybníka, takže určitě nepostávejte u brány kempu a případně se zeptejte na cestu k zastávce. Není to více, jak 5 minut chůze a dá se sem dostat i po asfaltu, nemusíte obcházet rybník.

V tom případě jezdí přímo ze zastávky Stříbrný rybník ke Zděné Boudě spoje o víkendech. Ve všedních dnech je vždy potřeba dostat se na linku 9. Ze zastávky Stříbrný rybník jezdí linka 11 a 17 s tím, že protnutí s linkou 9 dochází skutečně až v centru.

Bez přestupů se to tedy neobejde. Naštěstí ale obě linky jezdí pravidelně, takže se plynule dostanete do města jednou linkou a do lesa druhou. Cesta vám zabere zhruba stejnou dobu jako skrze les pěšky.

Linky s přestupy ze zastávky Stříbrný rybník ke Zděné Boudě

Stezka siluet

O co vlastně na této stezce jde, že vám ji pořád tak nutím? Stezka je cca 800 m dlouhá a najdete na ní 11 naučných tabulí.

Na těchto tabulích je vždy několik siluet zvěře a ptactva a vy/děti se snaží uhodnout, které zvířátko se pod siluetou skrývá. Poté můžete jednotlivé stíny odkrýt a pod ní je nádherná ilustrace zvířete.

Navíc je kolem stezky v porostu a na stromech ukryto hned několik těchto ilustrací v životní velikosti. Vše je pečlivě zdokumentováno na začátku stezky a vy s dětmi po celou dobu hledáte a hádáte.

Ať jsme stezku navštívili se sebevíce líným dítětem, které pravidelně po 20 metrech už „bolí nohy“, tak tady si nikdy žádné nestěžovalo. Cesta tedy tím pádem bude krásně ubíhat a v cíli je navíc ten tížený bonus (hradiště), který rozhodně děti ještě více nastartuje na dobrodrůžo.

Rytířské hradiště

Samotné hradiště je oázou fantazie pro děti a klidné místo pro rodiče. Hradiště tvoří malý hrádek s amfiteátrem uprostřed a dřevěnou hradbou po obvodu. Celé je zdobeno kresbami dětí a dřevořezbami. Také jsou zde různé pohádky z hradeckých lesů.

Na hradbách jsou místy další vyvýšená místa, kam se děti mohou dostat a pozorovat okolí. Celkově vzato samotné hradiště je ideální pro skupinky dětí s fantazií a skýtá mnohé možnosti zábavy a her na rytíře, bandity, schovávanou, honěnou atd.

Dalšími doplňkovými atrakcemi pro děti uvnitř hradiště je třeba dřevěná opičí dráha, pískoviště, tabule na kreslení, minibludiště a vyřezávaní koně.

Je zde i několik dřevěných herních prvků se vzdělávacím účelem. Mezi ně se řadí třeba dendrofon, kde jsou vystavené jednotlivé dřeviny a děti si mohou zkusit, jaký vydávají zvuk po úderu paličkou nebo klackem, jelikož paličku někdo věčně krade.

Dále naučné tabulky s ptáky, houbami, rostlinami a stromy, kdy na jedné straně tabulky je podobně jako u stezky siluet obrázek a na druhé název.

Posledním vzdělávacím herním prvkem uvnitř hradiště je doskočiště pro děti i dospělé s údaji, jak daleko běžně doskočí různé druhy zvířat.

Celý areál je umístěn na středně velké mýtině s nízkými travinami, takže se v prostoru dobře běhá, dohlíží na děti a odpočívá třeba u pikniku na dece.

Za hradištěm mýtina dál pokračuje, i když to není na první pohled vidět, a dá se zde díky rovnému terénu dobře hrát třeba fotbal nebo si právě rozložit deku pro miminko, protože je tu i větší klid a vy v klidu vidíte i na staršího potomka na hradiště.

Naopak před hradištěm je také rozlehlý kus mýtiny. Tady najdete také hned několik zajímavostí.

Ta první vás trkne hned, jak se k areálu dostanete. Je jím ohniště na táborák se špalky, lavičkami a i křeslem ze dřeva. U táboráku v lese jsou zastrčené kadibudky, kam si můžete skočit v případě nejvyšší nouze.

V blízkosti kadibudek jsou umístěné koše, vzdělávací tabule a také malé rakvičky s různým odpadem sesbíraným v lese s přiloženou dobou rozkladu.

Na druhé straně přední mýtinky je několik obřích kmenů vyřezaných do podoby držáků na kolo. Tyto kmeny jsou ze 3/4 opatřeny i železnými oky na případné připoutání kola řetězem.

A asi tím posledním, co v areálu ještě je a je to celkem novinka, je série hmyzích hotelů. Jsou tu ty klasické, ale i velice architektonicky zajímavé a samozřejmě nechybí ani další vzdělávací tabulka s významem takových hotelů pro hmyz.

Krom toho, že se občas najde nějaký idiot, který třeba zničí malby na hradišti, ukradne nebo zničí paličku a křídy u herních prvků a hradiště třeba zapálí, je to zde skutečně velmi klidné a harmonické místo pro rodiny, velké skupiny i zabloudilce, kteří se zde zastavili na projížďce na kole.

Minimálně jednou ročně zde probíhá i kulturní akce pro veřejnost Dračí setba nebo třeba Dětský den. Obě tyto akce je třeba sledovat na facebooku.

Za nás je to k hradišti asi vše:) Budu ráda, když se tam někdy vydáte, ať již jste místní či nikoliv a vychutnáte si atmosféru místních lesů.

Jen si, PROSÍM, všechny odpadky buď odneste nebo hoďte do koše, které technické služby v lesích každý týden vyvážejí.

2 KOMENTÁŘE

 1. Moc hezké obrázky, jsou ale trochu v rozporu s realitou. Byli jsme tam dvakrát a nabyl jsem dojmu, že Hradiště má v pronájmu trochu jiná skupina obyvatel. A nechápu, proč příjezdové trasy začínáte těmi nejdelšími (první dokonce z opačného směru od Hradce) a tou nejjednodušší končíte.

  • Dobrý den, Sněhuláku, moc děkuji za komentář:)
   Obrázky jsou přímo námi focené, dá se říct až rodinné, takže tam ta realita je. Nevím, kterou skupinu obyvatel jste tu potkali, to mě moc zajímá. My sem chodíme co týden a nikoho neobvyklého jsme zde nezaznamenali. Pokud ale myslíte děti, tak to ano, to jsou mrchy klouzavý a dostanou se všude:DD
   S těmi cestami máte pravdu. V článku to i píšu, proč jsou srovnány takto „nešikovně“. Je to z toho důvodu, že oficiální parkoviště je to, které naleznete u Lesního hřbitova, takže nechci v článku nabádat lidi, aby nechávali auto kdekoliv jinde. Sice je ještě stání za Zděnou boudou nebo dokonce přímo u Zděné Boudy nebo i v postranních servisních cestách, ale jak v článku píši, nejsem si jistá jejich suverenitou jakožto parkování. Proto jsou cesty k Hradišti srovnané od oficiálního parkoviště se zahrnutím Stezky siluet k těm, které jsou kratší, ale neručím za možnost pohodlně zaparkovat.
   Díky vašemu komentáři jste mi ale připomněl, že jsem já hloupá vynechala MHD, které jsem tam chtěla také zmínit a ze samého nadšení z psaní článku jsem ho tam neumístila. Poté totiž jakékoliv problémy s cestami a parkováním mizí a přichází ta příjemná chvilka, kdy jen návštěvník vystoupí z autobusu a jde rovnou do lesa:)
   Ještě jednou moc děkuji a zkuste dát ještě hradišti šanci, je tam fakt krásně:)

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here