Než jsme vyrazili na akci Dlabání dýní na Jiřáku, tak jsem si připravovala techniky, které na místě budeme používat. Jelikož šlo hlavně o tvoření s malými dětmi a často bez rodičů, ti jsou totiž šťastni, že si tam mohli koupit sklenku vína a jen dohlížet na své ratolesti (a kdo ne:D), měli to být techniky, které i s cizími dětmi zvládneme. Udělali jsme si proto s našimi dětmi takové testovací tvořivé odpoledne.

Nanosila jsem si z dílny (chápej – z poliček garáže) vše možné i nemožné a k tomu ještě pár dýní. Připravila jsem stůl, potřeby, štětce a nervy (sklenkou čaje s punčem).

Vyzkoušeli jsme hned několik technik. Začali jsme s jednoduchým dlabáním.

Po vydlabání máme hned několik možností, jak pokračovat.

Můžeme klasicky nožem vyřezávat.

Nebo vykrajovátkem vyklepat vzor.

Anebo použijeme vrtačku a můžeme si vytvořit takovou hezkou dírkatou lucerničkou. My si zkusili samozřejmě všechny 3 možnosti.

Video s vrtáním do dýně
Pokračujeme s vrtáním
Vytloukání vykrajovátka do dýně

Další velkou částí je zdobení s dětmi kompletně bez vydlabávání a hodí se i na menší ozdobné dýně, se kterými se dětem lépe pracuje, ale nejde je téměř vůbec vydlabat.

S Apolenkou jsme použili techniku decoupage, nechyběly třpytky, malování barvami a také nálepky z EVA pěny.

Já se ještě vyřádila na časosběrech z malování na dýni a přípravě dýně s Apolenkou. Bohužel moje práce s videem stojí za figu, a byť jsem si dala docela hodně práce, abych vše potřebné natočila, tak stříhání a editace nejsou mou silnou stránkou:D Zkusím ale, co půjde, ať je to tu pro ty, kterým nevadí horší úprava:)

Zrychlené video z tvoření s malými dětmi
Zdobení dýně s malými dětmi – normální rychlost, ať jde vidět postup

Asi posledním postupem, který jsme v toto odpoledne zvolili bylo malování na dýni. To sice nemám ve fotkách, ale posbírala jsem k tomu některá videa.

Časosběr malování na dýni

Celkově bylo odpoledne super. Tak jako všechno to sice začalo děti nudit, ale na jejich obranu – pracovali jsme společně asi 3 hodiny, což si myslím, že je dávno za limitem trpělivosti jakéhokoliv dítěte:D Tady jsou výsledky našeho snažení a použitých technik.

O dalších technikách při zdobení dýní jsem buď již psala, jako je tomu u látkové dýně, nebo jsou v tomto článku a nebo teprve vyjde:)

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here