Jeden z nejzákladnějších symbolů Halloweenu jsou asi vyřezávané dýně. Je to perfektní činnost pro celou rodinu a navíc můžete popustit uzdu fantazii a na dýni se vyřádit. Jak na to a nějaké tipy navíc si ukážeme v tomto článku.

Styl, který si pro svou dýni zvolíte, může být různý. Někdo (jako třeba my), volí styl „čím strašidelnější, tím lepší“, někdo zase nechce, aby se sousedovic děti při procházení kolem vaší dýně počůrávaly a volí raději veselé obličeje.

Umělci, kreativci a pěstitelé dýní, kteří se netrápí jejich cenou, se poté zaměřují na úplná abstraktní umělecká díla. Vyřezávají do dýní portréty, stínohry a další zajímavé, ale úplně ne prvotní smysl dávající motivy.

Jaký styl si na vaší dýni vyberete je čistě na vás, případně na dalších členech rodiny. Já ještě doporučuji při výběru dýně sledovat její tvar a přirozená zakroucení, ze kterých poté můžete vycházet.

Když to napíšu hloupě, tak bych řekla, že vám dýně sama řekne, jaký by měla mít výraz. Pokud si chcete vymyslet výraz úplně sami, tak vybírejte dokonale kulatou dýni bez vad.

TIP: Pokud chcete mít dekoraci opravdu v termínu, tedy na konci října a začátku listopadu, nekupujte dýně příliš brzy. Jejich cena je nepřiměřeně vysoká a ke konci října se dostane až o 80% níže.

Jednoduchý návod

Návod k vyřezávání dýně

Návod krok za krokem

Z jednoduchého návodu s obrázky je asi patrné, jak jsme při vyřezávání konkrétního modelu postupovali. Teď si ale rozebereme návod krok za krokem a doplníme ho o nějaké další tipy, které se při vyřezávání hodí:)

1.Budete potřebovat dýni, dle vašeho výběru, fixu na šablonu (nedoporučuji vodní bázi, protože se rozmazává a paradoxně se těžko se smývá), ostrý krátký nůž a podložku, jelikož přitom celkem naděláte.

Dále můžete použít ještě lžíci, či naběračku na zmrzlinu a nastavitelný řezák na detaily a vrchní vrstvu kůry.

Budete potřebovat

2. Dýni přetřete utěrkou a nakreslete na ni obličej.

POZOR: Nezapomeňte, že vše co nakreslíte, půjde pryč a ne naopak.

TIP: Pokud se necítíte být zrovna umělcem, podívejte se na internet, kde najdete spoustu dostupných výrazů, které si případně můžete vytisknout.

TIP 2: Pokud jste si šablonu vytiskli, připevněte papír na dýni lepicí páskou a vzor propíchejte špendlíkem. Poté můžete papír se šablonou sundat a vodící linky mezi vpichy dokreslit.

Nakreslete obličej

3. Dýně je uvnitř již z velké části dutá. Ideálním vstupem je místo kolem stopky. Vyříznete tedy otvor, který bude stačit na snadnou manipulaci a zároveň nenaruší přední pohled na dýni.

Poté jednoduše zatlačte výřez dovnitř. Nevyhazujte ho, bude se ještě hodit na uzavření.

Výřez

4. Vydlabávání. Odstraňte veškerá semínka a vnitřní vrstvu dýně.

TIP: Pokud ponecháte některé šlahouny, které jsou uvnitř, můžete vzhled zakomponovat do výrazu. Děsivá dýně poté vypadá, jakoby slintala.

Šlahouny v dýni vypadají jako sliny
Vydlabávání dýně

5. Vydlabaná dýně do čista.

TIP: Pokud nepotřebujete obsah na vaření, ponechte silnější vrstvu vnitřku. Dýně poté vydrží mnohem déle a nebude se tolik kazit a plesnivět.

Vydlabáno do čista bez šlahounů

6. Můžete se pustit do samotného vyřezávání. Není to úplně jednoduché, takže doporučuji delší tahy udělat co nejdříve, abyste dostali grif do ruky.

TIP: Pro děsivější vzhled dýně je lepší kombinovat krátké a dlouhé tahy u zubů, nežli symetricky vypadající zuby.

Vyřezávání

7. Hrubě vyřezané tahy je dobré začistit druhým řezem, který povedete v úhlu 45°. Tím dostanou zuby i výraz větší plastičnost a nebude vidět vnitřek.

Čistící řez v úhlu 45°

8. Začistíme okraje řezů, kde by mohla být vidět fixa. Většinou stačí pouze ubrouskem a vodou. Velice dobré jsou také dětské ubrousky, což by možná mohlo vést k zamyšlení, čím jsou vlastně napuštěné:)

Vyčistíme fixu ubrouskem

Tyto body se týkají naší konkrétní dýně a nadšenců do trošku jiného vyřezávání.

9. Podíváme se na vyřezávání svrchní vrstvy slupky. Vezměte si nastavitelný řezák a nastavte si nůž na velice nepatrný přesah. Nyní řezákem nařízněte oblouky nad zuby.

Nařízněte slupku
Vyříznuté zuby řezákem

10. Uchopte do ruky znovu vyřezávací nůž a jemně odstraňte vrchní slupku dýně až k řezu od řezáku. Slupka by měla jít lépe odstranit díky řezům od řezáku, takže nehrozí, že minete a uříznete více, než jste chtěli.

Odstraníme slupku

11. Znovu dalšími řezy zaoblete vnitřní hrany zubů, aby vypadaly reálněji a děsivěji. Případně je ořezáváním „naostřete“.

Odstraněná slupka ze zubu

12. Dýni znovu vyleštěte, vložte jednu či více čajových svíček a přiklopte vrchním výřezem.

TIP: Bezúdržbové hoření si zajistíte LED svíčkami na baterie. Případně na zapalování svíčky je lepší použít špejli, nežli zapálenou svíčku vkládat do dýně (na 80% se popálíte).

Hotově ořezané zuby

13. A máte hotovo:)

A máte hotovo:)

 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here