Mám za sebou druhý ročník Halloweenské akce, které organizuje Městská část Prahy 3 společně s Trhy na Jiřáku pro rezidenty, ale i širokou veřejnost. Je to super akce a stejně jako minulý rok jsme si ji užili.

Píši to ale proto, že za mnou přišla jedna maminka a ptala se, kde jsou látkové šité dýně, které jsme tam měli vloni, protože byly super a ona fakt neví, jak si ji vyrobit doma. Už vloni jsem připravila návod, který ale skončil jen v reels na Instagramu, tak pojďme na něj i zde:)

Látková dýně má jednu super výhodu – nekazí se:) Můžete si ji vystylovat jak jen budete chtít a vytvořit si s dalšími prvky podzimní dekoraci přesně podle vašeho gusta.

Navíc se moc hezky dá vyrábět i s dětmi, takže pro školky nebo výstavku s větším množstvím takových dýní určitě oceníte.

Jak na to

Pro tento návod mám vytvořené časosběrné video a chybí mi fotodokumentace. Zpomalila jsem proto časosběr, abyste mohli pochytit co možná nejvíce a návod vám dával smysl. V další části se pak budu snažit velmi jednoduše návod popsat.

Výroba látkové dýně

Budete potřebovat

Připravte si pruh látky s velikostí volenou podle toho, jak budete chtít velkou výslednou dýni. Pro dýni na videu by takový pruh látky měřil cca 40 x 20 cm. Zbytek stačí vypsat v seznamu:

Psaný návod

V první řadě sešijte na rubové straně kratší konce látky k sobě. Já je přišila na svém obyčejném overlock stroji z Lidlu. Mám tak jistotu, že v tomto spoji mi dýně nepraskne. Toto na video návodu není, takže o tom raději informuji předem.

Od této chvíle již návod bude podle videa výše.

Připravte si jehlu a dostatečně dlouhou nit. Nyní budete cik cak prošívat spodní část látky hezky dokola a stále na rubové straně. Prošívejte zhruba centimetr od kraje, ať se látka zbytečně nebo pod tlakem časem nerozpáře.

Jakmile budete mít prošito, jemným tlakem stahujte oba konce, čímž se vám okraj stáhne do menšího svazku látky. To chcete. Takto staženou látku nyní prošijte skrze naskrz třeba 3 – 5 krát a zbytek nitě obtočte kolem svazku a zavažte.

V tuto chvíli máte hezky vytvořený spodní díl dýně, který později naplníte rýží a výplňovým materiálem.

Otočte si práci z rubu do lícu látky.

Měli byste mít v ruce takovou hezkou látkovou kruhovou nádobu. Vemte si připravenou rýži a dle vašeho uvážení nádobu vyplňte.

TIP: Rýži dáváme do do dýně kvůli stabilitě. Pokud byste raději měli buclatý polštářek lehký jako pírko, můžete klidně rýži vynechat. A zase naopak – pokud byste si chtěli tímto způsobem vyrobit například dýňovou zarážku do dveří nebo na knihy, tak vyplňte celou dýni jen rýží.

Na videu je zhruba 8 lžic rýže v dýni, aby hezky držela tvar a zůstala ležet na místě. Zbytek dýně dosypte dutým vláknem a nebojte se to přehnat. Lépe tam dát více výplně a trochu ji udusat než ji tam dát méně a mít nevzhlednou „vyfouklou“ dýni bez tvaru.

S naplněnou dýní vezměte znovu do rukou šitíčko a stejný způsobem jako na začátku prošijte kolem dokola cik cak okraj dýně. Po stažení látky stejným způsobem, znovu upevněte stejně i vršek. Možná jen vynechte obtáčení staženého uzlíku nití dokola.

V ruce byste měli mít lehce kulatou a lehce šišatou věc. Na řadu přijde tvarování bavlnkou.

Připravenou bavlnku si navlékněte na větší, ale hodně ostrou jehlu. Ne, abyste si vzali vyšívací jehlu, která má tupý konec – to byste zešíleli a napsali mi pak ošklivý mail nebo komentář:D

Propíchněte dýni skrz ty stažené uzlíky na obou stranách, ideálně použijte liščí smyčku nebo první propíchnutí zajistěte uzlem. Budete nyní tento postup opakovat kolem dokola třeba 6 krát, abyste vytvořili typický tvar dýně se sekcemi.

Hotovou dýni nyní dozdobíme stonkem. Na ten nám skvěle poslouží hned několik věcí – můžete použít reálný vyschlý stonek z dýně, nebo suchou větvičku, korek nebo špulku na nitě. Tu přilepíme pomocí lepidla z tavné pistole. Nebojte se pořádně zatlačit zvolený stonek co nejvíce hluboko do dýně.

Závěrem kolem stonku přivažte stuhu, provázek, přilepte kousek filcu, jednoduše cokoliv, co se vám bude k dozdobení dýně líbit.

A je hotovo:)

Ačkoliv možná takto napsaný návod působí složitě a dlouze, tak věřte, že jsme měli na akci i hodně dětí, které tento postup zvládly. Jediný bod, kde je potřeba pomoci dospělého je prošívání samotné dýně na sekce – zde to občas malinko dře a nechce projít skrz. Jinak je celá práce zábavná a výsledek vás potěší, protože až s posledním dozdobením vypadá skutečně skvěle.

Připravte si také tuhle super dekoraci na podzim a mějte radost z tvoření:)

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here