Jsou to 2 dny, co někteří z nás oslavili svátek Honzíka. U nás je to oblíbené jméno, ale ve Španělsku jsou kolem Sv. Jana (Juana) velkolepé oslavy a festivaly.

Asi tou nejkrásnější formou oslavy, kterou vnímám já, je společný piknik u ohňů na plážích podél celého Španělska. Tehdy se sejdou přátelé a rodina, oslavuje se, pije a povídá až do rána.

Letos nám to znovu nevyšlo, i když jsme měli samozřejmě být ve Španělsku celý měsíc. Nevadí, aspoň mohu napsat tento krátký článek:)

Jednou z oslav, kterou můžete snadno navštívit, je fetsival st. Juana v městečku Alicante.

Provincie Costa Blanca – obrázek je z climatestotravel.com

Pardubické letiště

Z České republiky do Alicante létá pravidelný spoj z Pardubic s leteckou společností Ryanair, kde se dají sehnat letenky dle vytíženosti od 400 – 4.000,-. Takže o spojení by nouze nebyla.

Pardubické letiště je malé příjemné letiště. Dá se zde perfektně a v klidu zaparkovat na několika bezplatných parkovištích. Případně se dá dojet až na letiště MHD.

Samotný proces odbavení je zde díky menší vytíženosti letiště také rychlý a bez čekání.

Letiště Alicante

Letiště v Alicante je středně velké letiště a cesta do centra je cca 15 km dlouhá.

Můžete využít jednu z autopůjčoven přímo na letišti a užít si i výlety po oblasti. Menší auto (Škoda Scala) vás vyjde na týden na cca 300 €.

Další možnost je využít místní taxi, kdy vás cesta do centra Alicante vyjde na cca 20 €.

Poslední možností je ještě využití MHD, kdy vás do centra pohodlně doveze autobus C6, který jezdí každých 20 minut a stojí do 5 €.

Alicante

Alicante je krásné středně velké město se spoustou malých uliček, ale i velkých bulvárů s dlouhou a širokou pláží, která je lemována stánky a kavárnami.

Počasí v oblasti

Kromě příjemné velikosti města sem mnohé láká i počasí. Španělsko obecně patří k těm zemím, kde je velice příjemně i v zimě.

Teplota zde ani v zimě neklesá pod 10 – 12 stupňů. Pokud se zaměříme na duben – říjen, kdy většinou funguje letecká linka z Pardubic, tak to vypadá asi takto.

Celoroční průměrné počasí v oblasti – obrázek je z climatestotravel.com

Pokud byste byli autem, tak příjemné parkoviště naleznete u přístavu pod zábavním parkem a cestou do centra tím pádem projdete kolem krásných ukotvených jachet.

Můžete navštívit zábavní park pro děti nebo Museum the Ocean Race a mrknout na závodní katamarány od Volva.

Pokračujete kolem pláže přes bulvár až po ty křivolaké uličky. Skončíte u majestátní radnice před kterým je náměstí Placa de Ajuntament a jsou zde umístěny ty největší sochy.

Oslavy, které samy vrcholí v podvečer a večer St. Juana ohromným ohňostrojem, doprovází během dne (i celého týdne) výstava uměleckých soch. Ty jsou rozmístěny po celém centru města.

V den oslav se konají mnohé průvody, zastávky kapel s hudebními čísly, velkolepý průvod s alegorickými vozy a celým městem zní nekonečná salva různých dělobuchů, ohňů, práskacích kuliček atd., přičemž se nejednou dostanete do fáze, že si leknutím překontrolujete obsah kalhot:)

Celkově vzato je ale celá oslava velmi nádherný zážitek. V menším městě i intimnější a živější, než třeba v Barceloně, Madridu atd.

Krásně se zde mísí historické centrum s vysoko posazeným hradem Santa Barbara a typická španělská divokost a nadšení z oslav. Nicméně bych neřekla, že průběh oslav je nějak nebezpečný.

My ještě navštívili baziliku sv. Marie a stihli jsme to i na zvony. Žádná extra zvonkohra se ale nekonala, kdyby náhodou někdo doufal:)

Moc se těším, až zase město i festival navštívíme. Tím, že ale máme většinou dům dál od ruchu a vytížených pláží, nenechám si ujít další piknik u ohně na pláži po západu slunce:)

Všem cestovatelům zdar:)

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here