Nádherné počasí a trochu nově získané volnosti láká na výlety. Jedním z témat jsou i rekonstrukce bitev a tady v okolí Hradce Králové je to především rekonstrukce bitvy u Chlumu.
Normálně všichni smrtelníci koukají na výlety až začátkem července, když jim děti přistanou doma po školním roce. Díky tomu, že tato bitva bývá většinou hned na začátku července (ta původní se odehrála 3.7. 1866), tak o ní hodně lidí často přijde.
Letos však díky karanténám, zavíračkám, omezením a dalšímu blázinci jsme všichni natěšení na výlety již od začátku června. Proto je i fajn, že si tu něco o bitvě řekneme, abyste na ni mohli vyrazit.
Bitva je pro mě naprosto neuvěřitelný zážitek. Pravidelně ji komentuje Jiří Balcárek a jeho hlas pro mě již asi navždy zůstane s bitvou spjatý:) Nadšenci se sjíždějí pravidelně již více, než týden před začátkem a „žijí“ v improvizovaném vojenském táboře, který si na místě každý rok zřídí.
Místem, kde se rekonstrukce odehrává je údolíčko pod Vojenským památníkem bitvy u Hradce (Sadové, Chlumu), který sám o sobě je zajímavým místem k navštívení. V památníku totiž najdeme i muzeum s dioramaty a předměty z bitvy.
Bitvu samotnou zde popisovat nehodlám, protože tím se na mnohých webech zabývají povolanější. Například na oficiálním webu bitvy a památníku. Letos v roce 2021 se bude konat o víkendu, dle původního data 2. -3. 7. 2021 a bude se jednat o 155. výročí.
Letos v roce 2021 se bude konat o víkendu, dle původního data 2. -3. 7. 2021 a bude se jednat o 155. výročí.
Já zde uvedu, jak, kdy a proč přijet a proč nejezdit.
Jak a kdy přijet
Ideální doba na příjezd na rekonstrukci je hned v sobotu ráno. Můžete přijet autem, jelikož na místě je zřízených několik velkých prostor na parkování. Ale v době rekonstrukce je většinou k dispozici i kyvadlová doprava z Hradce Králové MHD.
Krásně se dá dojet i na kole, ale upozorňuji, že nejde jen o rovinku:D
Pokud přijedete takto v sobotu ráno, budete mít klidný příjezd bez kolon k parkování, projdete si v klidu trhy, které bývají na místě, prohlídnete si památník a vyberete si dobré místo na pozorování bitvy.
Proč přijet
Rekonstrukce bitvy je zaštiťována Muzeem Hradce Králové, ale provádějí ji dokonalí nadšenci. Lidé z mnoha zemí, kteří mají dobové kostýmy i zbraně. Muži v uniformách, ale i ženy v nádherných dobových róbách.
Na rozdíl od jiných bitev je organizace bitvy perfektní. Vojáci se pohybují přesně v takových směrech o jakém mluví moderátor a i z větší dálky je vše hezky přehledné. Normálně jsme zvyklí na bitvu typu – hromada lidí se uprostřed mydlí a sem tam někdo odpadne a je konec.
Dalším důvodem jsou efekty a rekvizity. Celá scéna je precizně postavena, včetně staveb, ležení a dalších prvků, které jsou v průběhu bitvy zničeny. Uvidíte zde požáry, exploze a střelecké umění kanonistů a ženistů, což je velmi zajímavé a také určitě značně nákladné, takže ne na každé akci něco takového uvidíte.
Posledním důvodem je ten nejdůležitější a tím je edukace. Jak jsem již psala, tak celý průběh bitvy i historické pozadí před a po bitvě je po celou nádherně moderován Gustavem Bubníkem. Věřte, že děti ve věku 7 – 15 let si budou rozhodně vždy pamatovat, kdo, kdy a proč v této bitvě bojoval.
Doprovodný program pro děti
Bitva je bezesporu super, ale krom toho bývá na akci i doprovodný program. Pro dospělé je to hlavně návštěva vojenského ležení, muzea, stánků a poslech vojenské dechové hudby. Je tu ale i program pro děti, který pořádá hradecké muzeum.
Jde většinou o stezku, kde děti plní tematické úkoly. V roce 2021 bylo připraveno několik stanovišť, kde si děti zkoušely, jaké to bylo, být běžným vojákem v řadách rakouskouherského vojska. Zajímavé na tom je i to, že muzeum propůjčuje na ukázku dobové předměty, které měli padlí vojáci ve svých brašnách.
Návštěva muzea
Doporučuji navštívit i samotné muzeum u památníku. Je zde nádherná expozice bitevního pole, v podzemí i rozbor ležení a hodně dobových předmětů. V den bitvy je zde vždy i někdo, ať již pracovník nebo zapálený fanoušek, který vypráví návštěvníkům průběh bitvy, války a přisadí i nějaké osudy konkrétních vojáků.
Proč nejezdit
Určitě je zde i pár důvodů, proč si cestu na bitvu rozmyslet.
Tím hlavním jsou výbuchy. Taková rána z kanónu, kterých je během vystoupení skutečně mnoho vám odpálí bubínky raz dva. Bez zacpání uší jde až o bolestivou záležitost.
My staří a opotřebovaní to naopak uvítáme a je to super zpestření, ale pokud máte pejska nebo skutečně malé dítě (0 – 4 roky), tak si zahráváte s jejich zdravím. Každý rok se vždy najdou lidé, kteří na akci vezmou pejska nebo miminko a po celou dobu od výbuchu již slyšíte především jejich řev, štěkot, kňučení a pláč.
My jsme na akci miminko vzali. Minibrabčákovi bylo na jeho první rekonstrukci půl roku. Měla jsem vše připravené – 3 vatové tampónky na každé ouško a šátek s čepičkou uvázaný kolem hlavy a bylo vše v pohodě a výbuchy ani nezaznamenal. Jednoduché přikrytí oušek ale pomůže až batolatům, psům a miminkům v kočárku ne:)
Dalším negativem jsou lidi. Je to skutečně hojně navštěvovaná akce, takže očekávejte dlouhé čekání v koloně na zaparkování, to samé vyparkování a kolonu do Hradce Králové.
Dále každoroční neshody, ohledně toho, aby si lidé sedali a nestáli. Celá akce se pozoruje z kopce, takže je perfektní mít s sebou piknikovou deku. Ovšem někteří lidé si nemohou pomoci a stejně si stoupnou a nikdo přes ně nevidí.
Pokud jste s negativy v pohodě, tak zbývá jen popřát parádní podívanou a edukaci v oblasti rakousko – pruské války:)
Co s sebou
- Piknikovou deku
- Pití – v místě je spousta stánků, ale oceníte i vodu s sebou
- Něco na hlavu – nikdy na rekonstrukci za posledních 8 let nepršelo a jste několik hodin nechráněni na slunci
- Dalekohled – ten už je navíc, ale bude se hodit pro lepší zážitek z akce
- Peníze – ty se hodí vždy, ale je možné, že se budou hodit na parkování a dláboš
Krátký dokument města Hradec Králové
Naše návštěva v roce 2021