Kolem Hradce Králové je hned několik malých ZOO, rezervací, parků nebo obor, které stojí za to navštívit. Jedna z nich je i malá ZOO v části Hradci, jménem Zoopark Stěžery.

Většinou popisuji vzdálená místa, která jsme navštívili, ale až nedávno mi došlo, že ani spousta místních nezná ta, co má „za domem“. Natož i ti, kteří se třeba dojedou na dovolenou na oblíbený Stříbrný rybník zdaleka a chtěli by se mrknout i na něco v okolí.

Historie Zooparku je podobná, jako to u těchto menších ZOO bývá. Majitel či provozovatel je většinou někdo, kdo má rád zvířata nebo se o jejich chov hodně zajímá. Dostane se k několika kusům exotických zvířátek, pak k dalším, dalším a najednou má slušnou sbírku zvířat k obživě a chovu a co dál?

No jasně, přiblíží svá zvířátka veřejnosti, za menší poplatek, který pokryje tak akorát zásobu mrkve na hodinu, svou sbírku zpřístupní a šup, je tu minizoo.

Ten popis jsem samozřejmě hodně zjednodušila a nadsadila. Často úsilí lidí v čele těchto parků dalece přesahuje hranici, kterou by leckdo z nás zvládl. V létě to vypadá všechno idylicky, když proudí návštěvníci, ale zvířátka i jejich chovatelé jsou v parcích i v dešti, zimě, mrazu a péče nikdy nekončí.

I to je důvod, proč těmto parkům fandím. Každá obměna a zlepšení potěší a atmosféra v takovém areálu je vždy komornější a domáčtější, než ve hře o přetlačovanou s turisty před výběhem ve velké ZOO.

Přístupnost

Jaká je otevírací doba, dá se tam parkovat, jak je daleko z centra nebo ze Stříbrňáku? Hned vám to povím.

Otevírací doba

Na rozdíl od jiných menších parků je v Zooparku Stěžery otevřeno celoročně. A to v létě od 10 – 17 hodin a v zimě od 10 – 16 hodin.

Parkování

V pohodě autem dojete až k bráně, kde je parkovací plocha sice menší, ale vždy tam místo seženete. Někdy parkujeme i podél plotu a nikdy nám nikdo nevynadal.

Jak je to daleko?

Z centra.

Z centra města je to přibližně 8 km. Cesta autem trvá cca 15 minut.

Autobusové nádraží

A pokud raději volíte MHD, tak každých 40 minut jede do Stěžer několik autobusů, konkrétně linky 101 a 105 z autobusového nádraží a ze zastávky ve Stěžerech jsou to cca 3 minuty chůze.

Z kempu Stříbrný rybník

Kemp je přesně na opačné straně Hradce Králové, nežli Zoopark, takže hodně záleží na denní době. Ve špičce může cesta trvat déle. Jinak se jede skrze město a do cíle to autem trvá cca 25 minut.

A s MHD přímo do Stěžer budete muset jednou přestupovat. Nejprve se ze zastávky u rybníku musíte dostat na autobusové nádraží linkou 110 a odtud poté stejně jako výše linkou 101 nebo 105. Tato cesta vám i s chůzí zabere cca hodinku.

Placení

Vstupné je tu skutečně symbolické. Dospělí platí 100,- s plným pytlíkem krmení a děti 50,-. Pozor, nelze tady platit kartou, takže jestli jste někdo bezhotovostní povahy, jako my, tak se připravte:)

Kam na jídlo

V areálu nenajdete občerstvení. Paní u pokladny vám může nabídnout pití (Coca-cola, Fanta, Nestea a vodu) z chladícího boxu. Také jsme si všimli cedule se zmrzlinou, ale stánek jsme přehlédli (nehledali).

Cestou zpátky do Hradce je ale vynikající restaurace Na Statku, pokud oceňujete dobré, poctivé jídlo. Cenově je to cca 129,- za hotovky s polévkou. Vaří velmi dobře. Dětský koutek zde je také, i když je to spíš takový vtip. Hračky i koutek jsou pod železnými schody a přečuhující děti vadí v průchodu obsluze, ale naše děti si zde hrají v pohodě.

A co tu vlastně uvidíte?

Zoopark nabízí zajímavou směsici fauny pro malé i větší děti. Takže pokud máte začínajícího adolescenta, tak ten asi ocení (jestli v tomto věku lze vůbec něco ocenit), americkou pumu. Klokan, dikobraz a největší hlodavec na světě kapybara také stojí za podívanou.

Tato konkrétní puma pochází z chovu, kdy bylo ještě možné zvířatům stříhat různé části těla. Puma má vytrhané drápy.

Tuto skutečnost nám prozradila její pečovatelka, na kterou se puma vrhla přes mříže a snažila se jí zachytit do tlap. Nebudu lhát, když řeknu, že jsme se lekli:D

A pokud máte malé děti, tak králíčci, želvy, oslíci, poníci, koně, zebra a třeba kozy a velbloud se smí krmit tím, co dostanete u vstupu ke vstupnému.

Park má i vnitřní část, kde jsou plazy. Najdete zde varana, agamu, krokodýla, bazilišky a ještě šneky achatiny. Venku jsou navíc i různé druhy velkých Arů a jiných papoušků.

Tak to byl náš TIP na krátký výlet za zvířátky v okolí Hradce. Určitě se brzy mrkneme i na obory v lesích a další místa v Městských lesích, které tak moc stojí za navštívení.

Výletům zdar!

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here