Tak na tento článek jsme se obzvlášť připravovali. S minibrabčákem a nově i s babygirl jsme od mala začínali s tvořením, úkoly a trochou toho učení hlavně díky časopisům. Hodně kamarádů se ptá, co dělat s dětmi, od jakého věku, a který časopis je nejlepší.
My jsme si řekli, že to sami shrneme podle toho, s jakými časopisy jsme se setkali my, a zkusili je porovnat podle kvality, ceny, obsahu, samostatnosti dětí a vhodnosti k věkové skupině.
Nemluvíme tady za žádnou skupinu, agenturu nebo vydavatelství. Vše jsou naše osobní poznatky, pocity a zkušenosti, tak to, prosím berte na vědomí.
Zároveň nás ale hodně zajímají vaše zkušenosti, vaše hodnocení, co vám a především vašim dětem vyhovuje nejvíce. Takže se neostýchejte napsat nám na závěr nějaký ten komentář:)
Časopisy jsou řazené podle ideálního věku dítěte na práci s časopisem. Začínáme od nejmenších dětí po ty nejstarší, abyste věděli, kdy je čas na který časopis.
1. Kutílek
Vydavatelství UAB Jusu Flintas, 19 stran, vychází jednou za měsíc, cena je 79,-
Kutílek je časopis, který je asi nejvhodnější na úplný začátek nejmenším dětem. Časopis původně od litevského vydavatelství u nás předplácí agentura SEND. Předplatné lze ostatně zajistit u všech zde zmíněných časopisů, ale tento zvlášť jmenuji proto, že ho běžně v trafikách nevídám.
Časopis Kutílek je dvojče časopisu Malý Zajíček s jediným rozdílem, a to, že tento časopis je označen pro děti 2+.
Ilustrace jsou o malinko více kontrastní, ale to je skutečně jediný rozdíl. Bohužel jsem neměla po ruce dvouleté a tříleté dítě zároveň, abych mohla provést lepší porovnání. V obou případech bych sáhla i pro 3 leté i 2 leté raději po tomto časopisu.
V časopise najdete:
- hádanky
- bludiště, uvolňovačky
- vybarvování
- tvoření, stříhání, výrobky přímo z časopisu
- pohádka
2. Malý Zajíček
Vydavatelství UAB Jusu Flintas, 19 stran, vychází jednou za měsíc, cena je 79,-
Obsahově velmi jednoduše zpracovaný s přecukrovanými roztomilými postavičkami, kterým děti pomáhají plnit jednoduché úkoly. Celý časopis je nejvíce zaměřen na jemnou motoriku. Navíc je zde krátká pohádka a velmi jednoduché hádanky.
Pro malé děti je ještě plus, že k časopisu jsou přidány nálepky, které mají suplovat kreslené výsledky hádanek. A jak asi dobře víte, děti rády pracují s nálepkami.
Troufnu si tvrdit, že i když je tento časopis pro ty nejmenší, tak ho i dvouleté dítě dokáže zpracovat téměř bez pomoci. Nesouhlasím ale s označením 3+. Myslím, že ve 4 letech je časopis již mimo mísu. Ideální věk je 2 – 3 roky.
V časopise najdete:
- hádanky
- bludiště, uvolňovačky
- vybarvování
- tvoření, stříhání, výrobky přímo z časopisu
- pohádka
3. Puntík
Vydavatelství Mladá Fronta a.s., 37 stran, vychází jednou za měsíc, cena je 39,-
Mladší sourozenec časopisu Sluníčko pro mladší čtenáře. Puntík je více vhodný pro menší děti již od věku 2 let. Nachází se zde hodně jednoduché kontrastní ilustrace, méně detailní vystřihovánky a jednodušší úkoly.
V časopisu je na rozdíl od Sluníčka i hodně povídání o různých tématech, zvířátkách a má větší edukační potenciál. Pokud odvyprávíte s dětmi tento obsah, tak je jinak časopis i vhodný k samostatné práci dětí.
Celkově se úkoly zaměřují na jednoduchý rozvoj logického myšlení, jako je spojení stejných rukavic, stínů, tvarů atd. A dále hodně jemné motoriky, jako je vybarvování a stříhání jednoduchých tvarů. Perfektní pro začátky práce s časopisem, ale od 4 – 5 let to musí být pro děti již příliš jednoduché.
V časopise najdete:
- jednoduché hádanky
- úkoly
- vybarvování
- vědění o tématech
- tvoření, stříhání, výrobky přímo z časopisu
- pohádky, komiksy, vyprávění
4. Bumík
Vydavatelství v licenci Pražská vydavatelská společnost, 29 stran, vychází jednou za 2 měsíce, cena je 28,-
Další mladší sourozenec jiného časopisu. Tentokrát odnož Médi Pusíka pro menší děti. V podstatě mají oba časopisy stejný koncept, příběh, skupinu kamarádů, ale v Bumíkovi je vše přehlednější, jednodušeji ilustrováno a jednoduší úkoly.
Velmi milý časopis pro práci rodiče s dítětem ve věku 2 – 4 roky. Rozdíly mezi časopisy nejsou tak velké, jak by mohly být, aby časopis plně vyhovoval skutečně menšímu dítěti.
V časopise najdete:
- luštění, hádanky, rébusy
- úkoly, bludiště, uvolňovačky
- vybarvování
- vědění o tématech, logopedie
- tvoření, stříhání, návody, recepty
- pohádky, obrázkové čtení
- výrobky z časopisu
5. Šikulka
Vydavatelství RF – Hobby, 37 stran, vychází jednou za měsíc, cena je 30,-
Časopis Šikulka je poměrně nový, ale už si získává své nadšence. Je celý tištěný na pevném nelakovaném papíře, takže pro práci s nůžkami, pastelkami pro malé děti naprosto vhodný materiál.
Od začátku je zde kladen důraz na jednoduchou strukturu zpracování a postupu v práci. Hned v obsahu se dozvíte, která část má jaké určení, jako například strany věnované učení, mluvení nebo zábavě.
Ilustrace jsou velmi jednoduché a kontrastní, takže také ideální pro malé děti. Ty mohou časopis vyplňovat poměrně samostatně již tak od dvou let, jelikož jsou zadání jasně srozumitelná i bez textu.
Naopak bych ale tento časopis nedávala již starším dětem, pro které by mohl být již příliš jednoduchý. Ideální věk za nás je tak kolem 3 – 5 let.
V časopise najdete:
- luštění, hádanky, rébusy
- úkoly, bludiště, uvolňovačky, gramatika
- pexesa, vybarvování
- vědění o tématech, články, logopedie, matematika
- tvoření, stříhání, výrobky přímo z časopisu
- básničky, pohádky
6. Báječná školka
Vydavatelství Fragment, 30 stran, vychází jednou za 2 měsíce, cena je 49,-
Časopis Báječná školka má bohužel většinou velmi ošklivou reklamní obálku aktuální pohádky v kinech. Je to škoda proto, že já za sebe často podobné tituly rovnou přeskočím a v tomto konkrétním případě je to chyba.
Obsahově je časopis velmi vydařený. Již v obsahu vám vysvětlí, co se dítě v daném čísle naučí, vy můžete rovnou skočit na stránku s úkolem. Ilustrace jsou velmi pěkně nakreslené a vše dává smysl a je to ihned pochopitelné.
Papír je nelakovaný středně silný, takže výborný na kreslení, ale trošku horší na stříhání, jelikož není tak pevný, aby výrobky chvilku vydržely.
Samostatnost práce dětí je zde také dobrá. Dřívější čísla měla uvedeno, že časopis je vhodný od 2+ , nyní je na časopisu jen „pro šikovné děti“, ale sama bych ho zařadila do věkové kategorie 3 – 6 let. Je zde od každého něco, ale vždy po jednom kusu, takže je zde jedna pohádka, jedno bludiště, jedna vystřihovánka a tak dále.
Naprosto ideální časopis pro školkové dítě, když odhlédnete od obálek.
V časopise najdete:
- luštění, hádanky, rébusy
- úkoly, bludiště, uvolňovačky
- vybarvování
- angličtina, logopedie, matematika
- tvoření, návod, stříhání, výrobky přímo z časopisu
- básničky, komiks, pohádku, obrázkové čtení, písnička
7. Předškolák
Vydavatelství Fragment, 23 stran, vychází jednou za 2 měsíce, cena je 29,-
Výborně zpracovaný časopis od nakladatelství Fragment Albatros Media vhodný dle názvu pro předškolní děti. Časopis se věnuje především grafomotorice a lehce i logopedii, vyprávění a úplným základům matematiky.
Obsah je zpracován krom pár částí (např.: komiksu) černobíle a ilustrace jsou identické s dalšími tituly Fragmentu, které se zabývají přípravou do školy, o nichž si budeme říkat zase příště.
Práce s časopisem je naprosto samostatná, krom částí s vyprávěním. Děti vše skvěle chápou a z minibrabčákovi zkušenosti se mu s těmito úkoly a ilustracemi pracovalo s největší chutí.
Tento časopis se vůbec nezaměřuje na tvoření, edukaci, vyprávění si o tématech a tak dále. Berte ho skutečně především jako přípravu na školu a rozvoj schopností budoucího prvňáčka.
V časopise najdete:
- luštění, hádanky
- úkoly, bludiště, uvolňovačky
- vybarvování
- logopedie, matematika
- komiks
8. Sluníčko
Vydavatelství Mladá Fronta a.s., 27 stran, vychází jednou za měsíc, cena je 39,-
Sluníčko vychází velmi dlouho a je to jeden z časopisů, který zaručeně najdete v každé trafice i malé vísce v Orlických horách. Takže taková jistota. Velmi mile vás dříve provázeli časopisem postavičky dinosaurů, později psa a kočky, nyní je to zvláštní bělovlasý kluk a holka společně se Sluncem.
Tématem čísla bývá aktuální období. Na Vánoce to bude tedy vánoční číslo a v létě se bude číslo věnovat cestování. Rozhodně je to prima podklad pro práci s dětmi a jejich uvědomění si času, ročních období, zvyků a dalších časových milníků. Pokud tedy nesyslíte číslo od Velikonoc do prosince:)
Provedení časopisu je v podání několika různých kreslířů, inzerentů a stylů. Nachází se zde ilustrace s postavičkami, které jsou v jednotném stylu, poté čtení a vystřihování více barevné, méně kontrastní a svou část pravidelně vkládají do časopisu i Besip a Wowenglish.cz.
Časopis oproti ostatním je i více protkán reklamou a ne vždy žádoucí, jelikož často inzeruje drahé hračky, sladkosti či vyprodaná představení a dítě se na reklamě může zaseknout a odmítat spolupráci při tvoření jinak skvělého časopisu.
Papír je také různý a na část s vystřihováním je vždy zvýšená gramáž, aby byly výrobky pevnější.
V časopise najdete:
- luštění, hádanky
- úkoly, bludiště, uvolňovačky
- vybarvování
- logopedie, matematika, angličtina, bezpečnost provozu
- tvoření, stříhání, výrobky přímo z časopisu
- komiksy, pohádky
9. Sluníčko Speciál
Vydavatelství Mladá Fronta a.s., 39 stran, vychází jednou za rok na léto, cena je 49,-
Tento speciál reprezentuje ostatní speciály od různých časopisů. Většinou je dražší, objemnější a někdy je k němu přiložena hračka.
Speciál od časopisu Sluníčko vychází před letními prázdninami a tematicky se vždy týká činností o dovolených. Je ve větším formátu, nežli klasická čísla a má o pár stran a úkolů navíc. Jinak zde platí stejné hodnocení jako u klasických čísel.
V časopise najdete:
- luštění, hádanky
- úkoly, bludiště, uvolňovačky
- vybarvování
- logopedie, matematika, angličtina
- tvoření, stříhání, výrobky přímo z časopisu
- komiksy, pohádky
10. Hvězdička
Vydavatelství Esprit Bohemia s.r.o., 36 stran, vychází jednou za 2 měsíce, cena je 49,-
Velmi zajímavý novější časopis věnovaný dětem 3 – 7 let. Nechci žádné dítko podceňovat, ale vhodnější by byl časopis tak od 4 let. Je perfektní pro přípravu předškoláčka se svými nároky na grafomotoriku, logiku, ale především složitostí uspořádání jednotlivých úkolů.
Celkově časopis není úplně přehledný. Některé části plýtvají místem a jinde jsou zase úkoly přeskládáné přes sebe celkem nepřehledně. Stejným dojmem působí i ilustrace, které jsou někde vydařené a jinde jsou ilustrace graficky skládána bez okrajů a vůbec nepůsobí kontrastně.
Najdeme zde ale skvělé nápady, tvoření, učení i úkoly. Jen je vidět, že graficky bude vše nepůvodní nebo zde pracuje několik grafiků/stylů, kteří se trošku tlučou.
Samostatnost dětí u tohoto časopisu bude také tak někde uprostřed. Hodně záleží, jak starému dítěti předložíte Hvězdičku. Dle názvu usuzujete, že menšímu, ale sama bych ji dala spíše 5 – 6 letému dítěti.
V časopise najdete:
- luštění, hádanky, rébusy
- úkoly, bludiště, uvolňovačky, gramatika
- vybarvování
- vědění o tématech, logopedie, matematika
- tvoření, stříhání, návody, recepty
- pohádky, obrázkové čtení
- výrobky z časopisu
11. Dráček
Vydavatelství Extra Publishing, s.r.o., 33 stran, vychází jednou za měsíc, cena je 40,-
Další moc hezky a přehledně zpracovaný časopis pro děti. Ze všech časopisů bych tento ohodnotila tak, že skutečně zaujme děti od těch 3 – 7 let. Avšak ty čerstvé tříléťáky tam bude zajímat tak 1/5 celkového obsahu. Naprosto ideální je určitě tak pro 5 leté děti.
Časopis je vytištěný na nelakovaném pevném papíře, takže se na stránky dá moc dobře kreslit pastelkami a vystřihovat. Ilustrace jsou jednoduché a kontrastní. Oboje ideální pro školkové děti. Na začátek tvorby s dětmi bych tento časopis neumístila v žádné části.
Pro děti ve věku 5 let je práce s časopisem určitě ve většině samostatná. Vše je přehledně zadáno a zobrazeno. Ideální časopis pro školkové dítě, když si chcete vypít kafíčko v klidu:)
V časopise najdete:
- luštění, hádanky, rébusy
- úkoly, bludiště, uvolňovačky, gramatika
- vybarvování
- vědění o tématech, logopedie, matematika
- tvoření, stříhání, výrobky přímo z časopisu
- básničky, pohádky, obrázkové čtení
12. Méďa Pusík
Vydavatelství v licenci Pražská vydavatelská společnost, 30 stran, vychází jednou za měsíc, cena je 33,-
Tak Méďu Pusíka asi nemusím dvakrát předvádět, jelikož věřím, že mezi námi třicátníky by se asi nenašel nikdo, kdo by někdy tento časopis neluštil. Někteří třeba dostávali ještě originální německé verze Bussi Bär, což je prostě nešťastné jméno:D
Nicméně tento časopis stále stojí za zmínku. Je velmi dobře zpracovaný a má něco, co některé jiné časopisy nemají. Má koncept příběhu, který provází nejen číslo, ale celé dekády čísel. Pro malého čtenáře je časopis o to přitažlivější, jelikož se více sžívá s postavami.
Na začátku každého čísla je příběh, který dítěti musíte přečíst, aby práce s časopisem dávala smysl. Dítě vám poté pomocí obrázků celý příběh může převyprávět. Jednoduchá věc, ale možná se budete divit, že většina časopisů toto nemá a přitom je to jeden z problémů, na které narazíte hned v první či druhé třídě.
Všichni my moderní rodičové čteme dětem pohádky víc, než kdy je kdo četl nám, ale málokdo z nás si zjišťuje, jestli si to dítko vůbec pamatuje nebo dokonce chápe. V tom je za mě Méďa Pusík a jeho mladší brácha Bumík jedinečný.
Jinak se časopis řadí do kategorie „no go“ pro samostatnou práci. Většinu úkolů, příběhů a cvičení musíte projít s dětmi vy. Ideální je jako pomůcka pro předškoláky. Pro menší děti je lepší menší bráška Bumík.
Co v časopise najdete:
- luštění, hádanky, rébusy
- úkoly, bludiště, uvolňovačky, gramatika
- vybarvování
- vědění o tématech, logopedie, matematika
- tvoření, stříhání, návody, recepty
- pohádky, obrázkové čtení
- výrobky z časopisu
13. Pojď si hrát
Vydavatelství Computer press, a.s., 18 stran, vychází jednou za měsíc, cena je 29,-
Tento časopis je pro mě i děti strašně zvláštní. Celý je totiž nádherně ilustrovaný od první strany až do konce a i koncept se mi moc líbí. V každém čísle si totiž jdete „na něco“ hrát.
Jako ukázku jsem vybrala číslo, kde si jdete hrát na letce a úkoly jsou poté tématicky vždy spojené s létáním.
Nicméně právě díky ilustracím, které jsou bez ohraničení po celé ploše stránky se přehlednost časopisu trošku zhoršuje. Malinko si připadáte, jako když hledáte Walda. Děti často časopis rychle odloží a bez pomoci a vysvětlování jej téměř nevyplní.
V časopise najdete:
- luštění, hádanky, rébusy
- úkoly, bludiště, uvolňovačky
- obrázkové čtení
- vědění o tématu
- tvoření, stříhání