Slibovala jsem, že budu přidávat sem tam i nějaké recenze. Tak tady jedna je. Milujete pletení? Začínáte plést? Nevíte si rady, jak vybírat mezi tak strašně širokou nabídkou přízí? Jedna je málo, dvě jsou moc, peněz to stojí taky vcelku dost, tak co s tím?

Mrkneme se na různé příze, ukážeme si, co se dá uplést z jednoho klubka, co se dá uplést z více klubek. Mrkneme na vlastnosti, přednosti, ale i nevýhody.

Dnes si vezmeme na paškál přízi od značky Drops – Air.

Drops Air

Osobně jsem si tuto přízi oblíbila. Proč vlastně neříkám vlna, ale příze? Vlna je čistě živočišného původu, ale příze v sobě nese umělé vlákno nebo mix vláken, mezi které patří i to umělé.

Tady je to tedy příze, jelikož Air se skládá z 65% alpaky, 7% vlny a 28% polyamidu.

Proč je v přízi umělé vlákno? Je to kvůli vlastnosti, kterou výrobce chtěl zaručit a tou je pevnost. Polyamidové vlákno nemusí být omezeno svou délkou na rozdíl od přírodních vláken, proto je ideální pro spojení a zpevnění přírodních vláken.

Polyamid zároveň v tomto složení nevytvoří onen příliš umělý materiál, ve kterém byste se nepříjemně potili a posléze zapáchali.

Je tedy vhodný i pro děti a příze si stále zachovává své přírodní vlastnosti jako je vzdušnost a hřejivost.

Výrobce vyrábí tuto přízi v nepřeberném množství barev a mixů. Na webu značky DROPS si můžete prohlédnout základní nabídku barev, ale i zjistit, který váš prodejce má tuto přízi na skladě a v jakém množství.

Bohužel barvy vidíte až na webu vašeho prodejce, takže případně budete chvilku hledat, nebo napíšete svému prodejci, jestli by vám neobjednal v dalším nákupu vybraný odstín.

Výhody

Příze je téměř přírodní, takže má skvělé vlastnosti:

Hřeje i chladí – díky podmínkám, ve kterých alpaky (druh lam) žijí je jejich příze připravená na velkou zimu, teplo i déšť. Alpaka vás zahřeje, ale v případě větší námahy do sebe vsaje přebytečnou vlhkost a vás nechá suché.

Nekouše – jemnost vláken alpaky zaručuje, že vás nebude kousat na rozdíl od vlny ovčí, které se musí pečlivě zpracovat, aby se tento neduh odstranil. Air je krásně jemný a hebký bez kousání.

Hypoalergenní vlastnosti – vlna z alpaky neobsahuje lanolin, takže jediná složka, která by mohla být pro někoho příčinou alergií zde není a zároveň takový člověk nemusí být odkázán pouze na umělá vlákna.

Pletení – tato příze má hezky silné vlákno, takže budete plést velmi rychle a díky hebkosti vláken bude pletení plynulejší.

Náklady – jedno klubíčko této příze vychází na nějakých 130 – 150 ,-, dle nabídky bez slev. Díky tloušťce a návinu nějakých 150 m bez problému jedno klubíčko využijete na jednu čepici a nákrčník pro dítě nebo jednu dospěláckou čepici.

Nevýhody

Chloupky – tato příze je ultra heboučká a jemná s jemným chloupkem, který se sem tam při navlékání přes hlavu může uvolnit a upadnout na černé oblečení, na kterém je vidět.

Párání – právě díky jemnému česání se stává, že příze je jako popínavá rostlina, která se po upletení zaplete sama do sebe. Je tedy mnohem náročnější ji bez poškození rozpárat.

Co jde uplést z Air?

Svetry, čepice, šály, ponča, čelenky, nákrčníky. Někdo plete i obaly na polštáře, ale to mi přijde trochu jako plýtvání vynikajícího materiálu pro lidské tělo na dekoraci.

Z jednoho klubka – čepice a nákrčník z našeho eshopu

Ze dvou klubek – šatičky pro miminko (vel. 68) a svetřík pro holčičku (vel. 98)

Ze tří klubek – pončo (vel. 104) a svetr pro kluka (vel. 128)

Nyní už máte asi trochu představu o této přízi a já doufám, že si ji zamilujete tak, jako já.

Kde nakupovat?

Hodím vám sem rovnou ještě nějaké tipy na mé oblíbené obchody s vlnou:

Moje klubko – moc prima majitelka pražského obchůdku, která při osobním nákupu ráda poradí a cítíte se v jejím obchodě jako doma

Ganella – když chcete hodně klubek, tady je většinou najdete a za super cenu

Zapleteno – brněnský obchod neuvěřitelně ochotných manželů se širokou nabídkou přízí

Katrincola – majitelka tohoto brněnského obchodu naučila díky svému youtube kanálu plést i ty největší dřeva:)

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here