Venku je pěkně větrno a už je nejvyšší čas, zašít se někde v křesle u krbu, pustit si nějakou detektivku od Agathy Christie, nechat malinko vychladnout ten horký čaj a vzít do rukou jehlice a vlnu. Ale jakou? Je jich tolik a o všech přírodních moje mamka vždycky řekne, že štípe, ale přeci jen je tu výjimka. Vlny Baby, Extra Fine a Big Merino od firmy Drops prostě neštípou a to ani tu nejcitlivější pleť.

Řekla bych, že v šířce použití je to asi vážně ta nejlepší příze. To, že všichni již známe vlnu z ovcí merino je jasné, ale i mezi jednotlivými firmami jsou setsakra velké rozdíly.

Nechci nikomu dělat špatnou reklamu, takže to dělat nebudu a vezmu to opačně. Za mě existuje několik značek, které mají merino vlnu skutečně extrémně jemnou a neštípavou. A tou nejlépe sehnatelnou značkou je firma Drops.

V obchůdku Moje klubko a Zapleteno si vždy ráda pomačkám jednotlivá klubka a příze od konkrétních značek. Nejednou jsem se nachytala, jak si kupuji vlnu podle líbivých obrázků na eshopech, kde je cena třeba příznivější, ale po zkušenostech už si mnohem méně kupuji vlnu bez dřívějšího osahání.

Stalo se mi, že jsem v jednom obchodě měla k dispozici 5 značek vlny merino a mohla bych je hezky oznámkovat v kousavosti od 1 do 5 jako ve škole. Docela mě to překvapilo, protože jsem si nějak dala do hlavy, že merino = nekousavé, ale znalkyní a majitelkou obchodu v jedné osobě jsem byla upozorněna na to, že tu „kousavost“ dostává každá značka z vlny až následným zušlechtěním.

Paní mi zároveň sdělila, že i když cenová politika Dropsu je lehce nevypočitatelná a pro prodejce často spíš prodělečná, tak zušlechtění a zjemnění vlny má Drops bezkonkurenčně nejlepší. Zákazník vždy dostane, co prve, nehledě na šarži a to je ten důvod, proč je merino vlna od Dropsu tolik žádaná a prodávaná.

Zákazník vždy dostane, co prve, nehledě na šarži a to je ten důvod, proč je merino vlna od Dropsu tolik žádaná a prodávaná.

Fandím kdejaké nadšenkyni, která si spřádá a případně barví vlastní vlnu a někdy si i takovou koupím, ale faktem je, že každé klubko je jinak jemné a po druhé si stejné již nekoupíte. Je v tom jak krása, tak jistá nevyzpytatelnost, takže pokud chcete dostat vždy to samé, obraťte se na Drops.

Výhody Baby Merino

Vlna sama o sobě je k dostání v mnoha barvách a několika tloušťkách. Já zde vybrala Baby Merino, což je příze vhodná na jehlice o velikosti 3 mm, ale existuje i Merino Extra Fine pro jehlice 4 mm a poslední nejsilnější je Big Merino na jehlice o velikosti 5 mm.

V zásadě jde stále o stejnou vlnu s jemně odlišnými odstíny téměř totožné barevné palety, ale výhodou je, že si můžete vybrat sílu příze podle toho, co vám nejvíce vyhovuje. Sama si pokaždé vyberu trochu jinou tloušťku příze podle aktuální nálady a projektu. Je to jedna z nesporných výhod této vlny.

Další výhody, které jsou již docela známé, ale neměla bych je opomenout vypsat jsou vlastnosti vlny merino a hlavní důvod, proč je její obliba již tak vysoká. Vlna merino je stříhána ze stejnojmenného plemene ovcí, které se chovají ve vyšších polohách.

Vlhkost

Díky horším podmínkám podnebí si tyto ovce vybudovaly jedinečnou ochranu před vlhkem, zimou, ale i horkem a vše tkví právě v jejich vlně.

Vlna totiž přirozeně nasává veškerou přebytečnou vlhkost bez toho, aby se tato vlhkost dostala k pokožce. Ve výsledku to znamená, že se můžete zpotit či promoknout a vlna do značné míry vodu zadrží a vy přitom zůstáváte v suchu.

Antibakteriálnost

Je hodně umělých tkanin, které stejně jako tato vlna zadrží vlhkost v sobě. Problém je ale v tom, že v potu bývají bakterie a jejich množením může na pokožce vznikat podráždění a zároveň i zápach. Naopak merino vlna tyto bakterie ničí, takže jak jistě znáte od jiných akrylových svetrů, ve kterých po zpocení upřímně řečeno smrdíte, tak ve svetru z merina se to nestane.

Teplo a vzdušnost

A posledními důvody, proč jít do merino vlny jsou teplo, které dokáže vlna vytvořit a vy se cítíte vždy pohodlně a vzdušnost. Říkáte si, že to zní celkem protichůdně, že svetr, ve kterém je mi teplo bude zároveň vzdušný, ale je to tak. Díky přirozeným termoregulačním vlastnostem vlny merino vám bude sice teplo, ale nepřehřejete se.

Jediné doporučení z praxe je, že pokud máte několik vrstev, například bavlněné triko a na něm merino, tak tím porušujete některé vlastnosti vlny. Merino totiž počítá s tím, že doléhá přímo na pokožku. Pokud tedy vsunete mezi tyto povrchy ještě vrstvu rostliny, což bavlna v základu je, tak vlhkost z těla půjde do trika a bude odcházet pomaleji. Pokud budete mít v mezivrstvě umělé vlákno, tak k tomu už nemám co dodat 😀

Superwash

Pro ty aktivnější jsem připravila celý videonávod, jak správně prát vlnu a sama tak peru i tuto merino vlnu od Dropsu. ALE! Pro ty méně aktivní, co toho mají za celý den dost a fakt nechtějí ještě řešit extra dávky prádla pro ruční praní je tu dobrá zpráva. Všechny vyjmenované merino vlny od značky Drops mají speciální úpravu s názvem Superwash, což v podstatě znamená, že je můžete prát v pračce.

Použití

Jak jsem psala výše, tak merino je ideální již jako první vrstva oblečení doléhající přímo na pokožku. Z toho vyplývá, že perfektní použití je například na čepice, ponožky, rukavice. Z tenčích vláken i trika, spodky a punčocháče.

Pro děti a miminka doporučuji merino jako nezbytný doplněk při návštěvě hor na zimní radovánky. Ono takové miminko zachumlané v peřinkách v kočárku je totiž docela ohrožené buď chladem nebo naopak přehnaným zahřátím a kombinézka nebo dupečky z merino vlny skvěle vyregulují rozdíly v teplotách a dítě bude v suchu a teple.

Cena

To je asi jediné, co není úplná výhoda 😀 Ale pozor! Po tolika výhodách, které jsem zde vypsala si myslím, že je ta cena ještě přijatelná. Nehledě na to, že ještě před pár lety byla cena mnohem vyšší. Obliba a množství míst a pastvin, kde se aktuálně chovají ovce merino roste a tím klesá i cena nabídky.

Doporučuji na závěr, abyste sledovali akce, které firma Drops pravidelně na své vlny má a každý prodejce je musí dodržovat (jedna z nevýhod prodeje Dropsu), kdy jste schopni klesnou s pořizovací cenou i o 30% a to je již velmi zajímavé.

Co máme na eshopu

Samozřejmě si musím malinko přihřát polívčičku a ukázat i něco, co máme aktuálně k dispozici z merina k prodeji i my. Jsou to především čepičky, kterých každý rok naplétám hromady a k tomu i nákrčníky, aby děti zůstaly v teple.

Pokud tedy uvažujete o přízi z merino vlny a doposavad vás odrazovala vyšší pořizovací cena, tak doufám, že jste díky naší recenzi o krok blíže k jejímu nákupu. A pletení zdar!

Velice děkuji za přečtení!

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here