Podzim je jednoduše jedním z nejkrásnějších období v roce. Jsem strašně ráda, že žijeme v mírném pásmu, kde si můžeme vyzkoušet všechna období. A zaručeně z podzimu máme doma nejvíc nasbíraných přírodnin.

Jednou z nich mohou být i žaludy a ještě lépe, žaludové kloboučky, protože ty se nekazí a neplesniví na rozdíl od plodů. My si dnes ukážeme, jak si kloboučky v kombinaci s plstí přetvořit do hravé dekorace a práce s dětmi.

Chodíme do lesa cca 4 – 7x týdně. Máme ho hned za domem, je to relax, načerpáme energii a dobrou náladu a to je prostě super. Teď při covidu chodí do lesa i lidé, kteří ani nevěděli, kde ten nejbližší mají a s tím se pojí i další věc. Děti, ale i dospělí mají takovou potřebu sbírat ty krásně barevné listy, suché šišky, větvičky a v téměř každém se probouzí duch kreativce.

Maminky již zoufale hledají inspiraci, co mají s tím kompostem vlastně dělat.

Snažili jsme se již dříve inspirovat naší tvorbou a návody, jako jsou svícny z listí, kaštanoví netopýři a pavouci nebo i vysvětlit, jak se vlastně připravují listy a šišky na další práci a tvoření.

Ale přijde mi, že je toho pořád málo a pořád je kde brát na další inspiraci.

Spojili jsme tedy žaludové kloboučky s oblíbenou činností především dětí, protože je při tom hodně legrace, a to mokrým plstěním.

Vrhneme se na jednoduchý návod, ale také na návod krok za krokem, protože správné mokré plstění má mnoho bodů, které je třeba dovysvětlit, ukáži vám tipy na podchycení vad a také, jak jsme tvořili další podzimní dekorace z přírodnin a nakombinovali do ní i dnešní výtvory.

Jdeme na to.

Jednoduchý návod

Jsem zvědavá, kolik z vás se spokojí jen s tímto jednoduchým návodem. Tentokrát se mrkneme i na ten podrobnější a doplníme ho i o tipy, triky a pozory.

Krok za krokem

1.Budeme potřebovat

  • ovčí rouno v libovolné barvě
  • žaludové kloboučky
  • misku s vlažnou vodou
  • misku nebo konvičku s horkou vodou
  • tavnou pistoli
  • ručník – na utření rukou
  • igelitový ubrus – pro klid v duši a nohy v teple:)

2. Oddělíme si část rouna a roztáhneme ho tak, aby nikde nevznikl průchod světla, díra, silnější vrstva atd. Položíme jej na ručník a pokapeme trochou mýdla nebo mokré mýdlo položíme sem tam na rouno.

POZOR: Mýdla použijte skutečně velmi, velmi málo. Proces tím znatelně urychlíte.

Má štěstí v očích, ale její kuličku v tomto mýdlovém podání jsme jednoduše nebyli schopni vytvořit:D

3. Minibrabčák ukazuje, jak velmi něžně a jemně máte rouno smotat dlaněmi a lehce mezi nimi koulet.

POZOR: Netlačte! Skutečně musíte smotat ze začátku zlehka. Rouno se více zacelí a nevzniknou vám tam tolik praskliny.

4. Nyní prolejte smotanou kuličku horkou vodou, abyste dostali ven mýdlo, a poté opláchněte studenou vodou.

TIP: Proces v průběhu několikrát zopakujte. Kombinace horké a studené vody pomůže plstnatění vlny.

5. Nyní již koulejte mezi dlaněmi silněji a intezitu přidávejte. Opakujte prolévání, mačkání a koulení v dlaních, dokud nebude kulička „nestisknutelná“. Na jednu kuličku to může být cca 10 minut.

6. Máte hotovo. Dejte nyní kuličky trochu vyschnout. Můžete je i vložit do sušičky.

Jak napravit chyby?

Během plstění vám může na kuličkách vyskočit díra či prasklina. Zpravidla se to stává, když na začátku příliš rouno zmačkáte a jednotlivá vlákna se rozdělí na 2 strany místo toho, aby se propojila.

Někdy se to ale stane tak jako tak. Ukáži vám 3 osvědčené metody, jak to napravit. Většinou na prasklinu vyzrajete kombinací všech tří.

1. Plstící jehla

Vezmeme do ruky plstící jehlu a propichujeme kuličku tak, abychom protnuli obě hrany praskliny skrze díru. Takto propichujeme, než se nám prasklina zacelí a vlákna proletou.

2. Mýdlový čistič

Kapku mýdlového čističe nebo mokrého mýdla vložíme přímo do praskliny a jemným pohybem palce se snažíme přejíždět prasklinu natolik, aby se zase vlákna spojila a prasklinu zacelila.

3. Vlákno rouna

Vezmeme si malé množství rouna a vložíme jej do praskliny a okolí a koulením v dlaních se snažíme o vniknutí přidaných vláken do kuličky.

Ať již použijete jen jednu tuto metodu nebo jich zkombinujete několik, bude mít za výsledek, že se praskliny zbavíte.

Plstěné žaludy

1. Vyschlé plstěné kuličky si znovu připravíme k práci. Dáme nahřát tavnou pistoli a předem si určíme, který klobouček bude na které kuličce.

2. Do kloboučku dáme lepidlo z pistole tak, aby nevytékalo, ale zároveň ho bylo uvnitř dostatek.

3. Vložíme ještě na horké lepidlo kuličku a držíme, dokud lepidlo nezaschne.

TIP: Pokud se vám prasklinu stejně nepodařilo zacelit, vložte kuličku do kloboučku právě prasklinou napřed.

4. Máte hotovo

Podzimní dekorace z přírodnin

Nejdříve je potřeba si připravit listy na tvoření. Není nic horšího, než poctivě nasbírat nádherně barevné listy a druhý den zjistit, že máte jen suchý hnědý troud.

Vše již máme popsáno v našem návodu na přípravu listů na tvoření. Je to asi ta nejjednodušší a nejlevnější metoda. Někdo používá i namáčení do vosku, ale to je za mě již vyšší dívčí, je potřeba tepelná úprava, hrnec na zničení a tak dále.

Šišky, které bude zakomponovávat můžete také připravit a rovnou z nich udělat potpourri, aby celá dekorace krásně podzimně i voněla.

Nám zrovna krásně svítilo sluníčko a byl to jeden z těch vyloženě katalogových podzimních dnů. Vytáhly jsme tedy s princeznou naše tvoření ven. Ještě jsme si připravily lístky a motivy z barevného tavného lepidla.

Připravily jsme si vše nasbírané, vytvořené, ale i koupené a šly na to.

Vznikl nám z toho všeho nádherný věnec a ještě dekorace na odřezku kmene, který jsem našla v lese jako zbytek po těžbě dřeva. Ale když zajdete na pilu, k lesníkům nebo se mrknete třeba na facebook tržiště, tak seženete takové kolo také.

Já si kola z kmenů natolik oblíbila, že je používám i jako základ pro další tvoření, a to pyrografii. Na kolečka si nakreslím motiv, vypálím ho, některé nechám jen tak a jiné ještě vybarvím watercolor technikou a nakonec zacelím lazurou.

Vypadá to poté asi takto:

Vznikne nádherná dekorace k zavěšení na zeď nebo postavení na poličku. K dostání na našem eshopu.

Bylo to krásné tvoření a do Vánoc nás ještě hodně tvoření čeká.

Přeji tedy krásný podzim a tvořivé chvilky.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here