Plstění je v poslední době velmi oblíbená technika. Sama ji považuji za ještě více uklidňující, nežli boxování. Při boxu se sice uklidníte, ale při plstění vám pod rukama vzniká i něco krásného, což je bonus k nezaplacení. Dnes se podíváme, jak se tvoří plstěné lístečky, které jsme také přidávali do výstavky v Galerii Skříňka.

Princip je značně jednoduchý, avšak potřebujete k němu vhodné nástroje a to především plstící jehlu, která v základu stojí ani ne 30,-. Její vytuněnější verzi poté můžete zakoupit v obchodu Stoklasa, kde máte rovnou 3 v balení a jste tedy na téměř té samé ceně za jednu.

Dále je potřeba vlna. Můžete si vybrat, jestli budete chtít raději mykanou či česanou. V oblibě je vytvářet plstěné panenky a víly a na ty byste měli kupovat vlnu česanou. Na kuličky tvořené mokrou metodou bude zase lepší ta mykaná, takže je to skutečně na vás.

Já dokonce při plstění zjistila, že bych potřebovala ještě další barvy, tak jsem vzala normální vlněnou přízi a tu jsem zpátky rozčesala na rouno, ale to bylo takové zoufalé řešení, takže ho uvádím spíše jako historku pro zasmání 😀

My se ale dnes podíváme na techniku plstění pomocí jehly, vlny a podkladové molitanové desky. Molitanovou desku jsem si opomněla zakoupit novou, takže posloužila nepoužitá jemná dětská houba na mytí.

Tak se na to tedy pojďme podívat:)

Jednoduchý návod

Návod na plstěné lístky
Návod na plstěné lístky

Krok za krokem

1. Budete potřebovat ovčí rouno, plstící jehlu a molitanovou podložku.
Budete potřebovat
Budete potřebovat
2. Upravte si rouno rukou do tvaru slzy.
Připravte si rouno na podložku do tvaru lístku
Připravte si rouno na podložku do tvaru lístku
3. Začněte jehlou opakovaně píchat do středu rouna, dokud vám nevznikne pevnější hmota a to samé poté opakujte i na druhé straně.
4. Nyní začněte bodat do lístku i ze stran a vždy mějte jehlu ve směru k tvaru, abyste mohli plsť lépe tvarovat. Opakujte znovu i na druhé straně.
5. Můžete jednoduše přidat další barvy přiložením jiného rouna a vpichováním do lístku.
6. Pokud má lístek pevný tvar, tak si lehce namočte ruce a lístek promněte. Pak ještě lehce upravte jehlou a tento postup opakujte, než budete spokojení s výsledkem.
Promněte lístek v rukách s troškou vody
Promněte lístek v rukách s troškou vody
7. A máte hotovo:)
Máme hotový lístek
Máme hotový lístek

Stejným způsobem můžete vytvořit spoustu zajímavých věcí. Z lístků můžete vytvořit stylovou aplikaci na vaše módní doplňky.

Techniku pak můžete využít i k tvoření celých obrazů z plsti. To už je jen na vás.

Další články s tipy a návody na výrobu lístků v mnoha technikách, naleznete po kliknutí na štítek „výstava“, který je hned pod článkem.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here