V poslední době jsem si tuto techniku zvlášť oblíbila, takže vypalovaný lístek nesměl chybět ani na výstavě v Galerii Skříňka. Obecně se tato technika těší stále větší popularitě, hlavně mezi kutily a kreativci. Dnes si proto ukážeme, jak se takové vypalování provádí, když chceme mít ve výsledku lístečky.

Rozhodně pro vypalování budete potřebovat pájku. Já si tu svou na zkoušku, pořídila v hobby marketu Hornbach.

Prodávaný model tímto hobby marketem je levný a provede vás pájením velmi dobře, nežli přejdete na nějaký „profi“ model. Případně můžete zůstat i u tohoto, jelikož je jeho obsluha velmi jednoduchá.

Cena nepřesahovala 400,- a jediná jeho vada je ta, že se značně přehřívá. Bohužel nemohu dodat odkaz, jelikož pájku nemá Hornbach v eshopu, tak dodávám alespoň obrázek.

Vypalovací a gravírovací pájka do dřeva, korku a kůže
Vypalovací a gravírovací pájka do dřeva, korku a kůže

Pokud však patříte mezi hardcore kutily a chcete si pájku vytvořit doma sami, tak to také lze. Postup není nijak složitý, pokud máte ty správné komponenty. Dodávám video s návodem, jak si tuto pájku vytvořit.

Jakožto další příslušenství poté doporučuji, kovovou podložku, abyste si nepropálili stůl.

Dále modelářské kleště na výměnu nástavců „zahorka“, abyste kvůli jinému nástavci nemuseli čekat cca 20 minut, nežli pájka vychladne.

Pokud nesnesete větší horko, přehřívá se vám rukojeť, či se tak rozvášníte při malování, že se popálíte (stalo se mi již 3x :D), tak určitě ještě kevlarové či jiné ohnivzdorné rukavice.

A v neposlední řadě také zásobu dřeva. Já mohu osobně vděčit svému tatínkovi, který mi ochotně naporcoval březové, švestkové a dubové větve na „slicy“ s tloušťkou cca 1cm.

Pro větší „talíře“ se poté určitě stavte na místní pile, vždy se nějak dohodnete. Já navštívila místní Městské lesy Hradec Králové, kde mi pánové připravili celou plejádu tlouštěk z kulatiny na obrázky, talíře i misky.

Až budete řádně „vypálení“, tak doporučuji zakoupit nebo vyrobit kuchyňská prkénka, dřevěné krabičky, kuchyňské náčiní, servírovací tácy a mnohé další dřevěné výrobky, které po nazdobení můžete někomu věnovat.

Už se ale pomalu vrhneme na jednoduchý návod, jak si vypálit z takového „slicu“ lístek. Upozorňuji, že já sama jsem vcelku spěchala a výsledek tak i vypadá, takže buďte tolerantní a představte si výsledek o trošku hezčí:)

Jednoduchý návod

Návod na vypalovaný lístek
Návod na vypalovaný lístek

Krok za krokem

1. Budete potřebovat pájku na dřevo, dřevěná kolečka 0,2-1 cm tlustá, smirkový papír, tužku a pilku nebo sekyrku.
Budete potřebovat
Budete potřebovat
 
2. Nakreslete si na kolečko přibližnou dráhu řezu, abyste vytvořili tvar lístku.
Načrtněte si linie řezu
Načrtněte si linie řezu
3. Sekerkou nebo pilkou poté kolečko upravte na tvar lístku. Případně poproste někoho jiného, jestli by vám pomohl.
Sekáme či pilujeme tvar lístku
Sekáme či pilujeme tvar lístku
4. Hrubé okraje zabruste smirkovým papírem dohladka.
5. Obyčejnou tužkou si načrtněte linie kresby lístku.
Načrtneme si linie kresby lístku na osekané kolečko
Načrtneme si linie kresby lístku na osekané kolečko
6. Začněte vypalovat nakreslené linie.
Vypalujeme nakreslené linie
Vypalujeme nakreslené linie
7. A máte hotovo.
Hotový vypálený lístek
Hotový vypálený lístek

Takto vypálené lístky můžete vypálit z obou stran, v horní části provrtat, protáhnout stuhu a máte efektní podzimní ozdobu.

Kolečka nejsou nijak ošetřená, takže je ideální ještě lístek doplnit třeba o barvy nebo rovnou zalakovat či ošetřit lazurou.

V nadcházejícím vánočním čase vypadají nádherně i vypálená kolečka s motivy sněhuláků, vloček, přáníček a dalších. Mezi našimi ozdobami je i takový kousek kolečka, které jsme uřízli z našeho prvního živého vánočního stromku na památku.

Kreativitě se meze nekladou, tak hravě do toho:)

Další techniky při zhotovování lístku na výstavu do Galerie Skříňka, naleznete při kliknutí na štítek „výstava“ přímo pod článkem. 

 

 

 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here