Každý už jste někdy určitě v ruce při svém tvoření drželi Fimo, Kreu nebo nějakou jinou tvrdnoucí hmotu. Já si to vyzkoušela poprvé, když jsem přemýšlela nad tím, jak ozvláštnit obyčejný krystal, který jsem chtěla někomu věnovat. Pojďte se podívat, jak to dopadlo, jak se dá tato hmota použít a nechte se inspirovat🙂

Mám kolem sebe pár lidí, stejně jako vy, kteří jednoduše milují krystaly, kameny a jiné minerály, kterým jsou přiřknuty zvláštní schopnosti. 

Víte tedy, stejně dobře, jako já, že jsou většinou vší tou „silou“ ověšeni a ozdobeni, a když vejdete k nim do bytu či ložnice, tak jsou kamínky téměř všude v nějakých mističkách nebo jen tak na poličce.

Byli jsme takhle zase jednou s minibrabčákem v pražské ZOO, když jsme narazili na obchůdek se suvenýry ve spodní zadní části parku. Nebyl to obyčejný obchod s plyšáky a kalendáři, ale byly zde samé krystaly. V tu chvíli mi bylo jasné, že tomu prckovi svitne a bez krystalu neodejdeme. Také, že ano. Hned ho napadlo, že bychom mohli jeden koupit babičce.

Měli zde samozřejmě i krystaly za 50,-, které si hodíte doma do vody, čímž si jí harmonizujete, ale my chtěli něco lepšího. Koupili jsme tedy trošku větší, hezký krystal, ale hned mě napadlo, že předat ho pouze takto v pytlíku není nic moc.

Přemýšlela jsem tedy, jak ho předat, aby to vypadalo dobře. Šperky ještě vyrábět neumím a navíc je krystal příliš velký pro tyto účely.

Pak jsem si vzpomněla na historii a lidstvo, které si dříve myslelo, že celý svět je vlastně připíchnutý na hřbetě obří želvy. Heuréka.

Cestou domů jsem si nakoupila potřebné vybavení a mohlo se tvořit.

Jednoduchý návod

Návod na želvu s krystalem

Krok za krokem

Nevím jistě, zdali by tento návod bez kroku za krokem vůbec byl pochopitelný. Bohužel mi značná část výroby figurky chybí, jelikož mi v průběhu tvorby zavolala maminka, že mé babičce není dobře, což sice nakonec dopadlo dobře a babička je zase fit, ale ne nadarmo se tvarovací hmota jmenuje tvrdnoucí. Během telefonátu jsem tedy figurku dokončila a nechala schnout.

1.Budete potřebovat tvrdnoucí hmotu bílou pro snazší malování, krystal, kamínek nebo jinou ozdobu, papír a tužku (na skicu), akrylové barvy dle výběru (já použila odstíny modré, stříbrnou, bílou a černou), štětce, modelovací nástroje (mám sadu na dorty a tu jsem použila), podstavec (tchibo, ikea, nanu-nana nebo malířské potřeby, případně si vyrobte ze špejlí vlastní), závěrečný lak na akryl (hezky přidá takový jemný glazurovaný vzhled a je lepší, nežli přímo transparentní glazura), a pokud máte, tak písmenka na vzkaz.

Budete potřebovat

2. Mám sice dobrou prostorovou i figurální představivost, ale vždy je dobré si předem naskicovat, jak chcete, aby něco vypadalo. Pokud nemáte ani představivost a ani moc tužce neholdujete, tak doporučím přesný postup vyhotovení figurek na dorty. Takové postupy naleznete dost dobře na Pinterestu.

Nejdříve si udělejte pár skic

3. A modelujeme. Ze 4 malých válečků hmoty jsem vytvořila nohy, které se po zmáčknutí proměnily v ploutve. Z dalšího válečku jsem vytvořila hlavu, kterou jsem pomocí modelovacích nástrojů ozdobila očima a z posledního malého válečku jsem vytvořila jehlánek jako ocas. Poté z velkého kusu hmoty vytvořte krunýř, ke kterému připevníte všechny další části dospodu a navrch krystal. Dejte tomu čas a trochu snahy, aby se všechny části spojily. 

4. Modelovacími nástroji vytvořte detaily, jako jsou oči, texturu na ploutvích a krunýři a písmenky na břicho napište vzkaz. Nechte zaschnout přes noc. Klidně na papíře, druhý den bude zespodu hmota ještě vlhká, ale při sesedání se lépe části spojí.

Vytvořte detaily a nechte schnout

5. Můžete malovat. Vyberte si barvy, které chcete použít a několik šířek štětců a jděte do toho. Suchá soška dobře saje, takže se na ní maluje bez problémů, ale horší jsou chyby. Špatně se odstraňují.

Malujeme ideálně na podstavci pro lepší manipulaci

6.  Znovu nechte zaschnout. Díky dobrému sání a vlastnostem akrylové barvy nebudete čekat nijak dlouho, ale tak hodinku, či dvě tomu dejte.

7. Dolaďte figurku závěrečným lakem. Znovu nechte schnout dle návodu či pohmatu.

Nalakujte z obou stran

8. A máte hotovo:) Stačí jen hezky zabalit do připravené koupené či vyrobené krabičky a jde se obdarovávat.

Tento návod je trošku netradiční v tom, že práce v něm není úplně uniformní a jednoduchá pro každého, ale věřím, že si své příznivce také najde. Samozřejmě nemusíte použít zrovna želvičku nebo krystal.

Berte vše uvedené jako inspiraci a nechte se oslovit vlastní múzou, k čemu vás dokope:)

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here