Již jsem zmiňovala několikrát, že co se pletení týká, tak jsem naprosto neschopná číst a psát návody. Sama pletu tak, že něco vidím a zhruba vím, jak to uplést a pářu a pletu a pářu a pletu, dokud výsledek není totožný s tím, jak chci, aby něco vypadalo.

Mám tu ale několik projektů, na které mi často píšete a ptáte se, jak na ně a asi nejvíce je to právě pletený vak do sedačky pro miminko.

Zatněte zuby a nalijte si něco silnějšího a já se to pokusím co nejlépe popsat:D

Jdeme na to

Začátek je vlastně docela jednoduchý. Hlavní je, změřit si sedačku a miminko. Je nutné si uvědomit, že pletete polovinu viditelnou a polovinu, která bude na zádech miminka.

Sedačku si můžete změřit předem, abyste věděli, kde udělat díry na pásy. Nebo jako já nejdříve uplést celý vak, a teprve potom ušít a zajistit díry na pásy sedačky.

Schema s rozměry vaku

Do nákresu jsem neumisťovala díry na pásy, jelikož každý máme trošku odlišnou sedačku/vajíčko pro miminko. Jen je důležité, změřit si, jak daleko jsou na zádech umístěné pásy, a poté pás, který vede mezi nožičkama.

Vzor

Je čistě na vás, jaké vzory při pletení použijete. Moc hezky vypadá i naprosto jednoduché hladce. Pro věčné šálaře je to vlastně jedna široká, dlouhá šála:D

Ukázka jednoduché verze vaku pro miminko v hladkém vzoru s hráškovým okrajem. Rozdílem bude to, že tento nemá díry na pásy, jinak vzorem je vhodný i pro úplné začátečníky. A pletený Malabrigem, takže podšívat také nemusíte.

Na vaku, který jsem pletla já, je použito několik různých vzorů:

  • Kostky – střídání 5x hladce, 5x obrace a po 6 řadách otočíte pořadí a vzniknou kostky
  • Copánek – naučí vás Katrincola
  • Hrášek – střídání hladce a obrace a na další řadě pořadí otočíte
  • Obrace – pletete stále obrace (nebo stále hladce) a vznikne základní vzor
  • Sova – v pořadí následující copánky s hráškem uprostřed s návodem třeba tady
  • Keltský copánek – zase ty copánky, tento jsem si nakreslila sama, ale podobné jsou třeba tady
  • Dírky na knoflíky – to zase skvěle vysvětlí Katrincola
  • Žerzej – hladce vpředu, obrace vzadu, vznikne hladký povrch – je na zadní straně vaku na zádíčkách

Tolik asi k těm vzorům. Vy si samozřejmě upleťte základ, dle vašich oblíbených vzorů.

Vak jsem začala plést od kapuce hráškovým vzorem a vytvořila jsem 3 dírky na knoflíky, aby šla kapuce rozepnout, když třeba přijdete s miminkem do restaurace, nebo vložíte vak do kočárku, tak aby mu nepadal cíp kapuce do čelíčka.

Náhled na vršek kapuce s dírkami a knoflíky

Po několika řadách jsem začala plést kostkový vzor a copánky po stranách.

Když jsem dosáhla požadované délky kapuce doporučuji jednoduše zkoušet, kdy vám přijde dost velká – přidala jsem několik ok po obou stranách. Zhruba do 50 – 60 cm celkové šíře.

Náhled na rozpletený vak

Po stranách jsem si nechala místo na zapínání. Je to část, která se miminka a jeho rozměrů nijak netýká, ale vy s ní musíte počítat. Zde jsem si udělala svislý kostkový vzor.

Zbytek zádíček je pleten řada hladce/řada obrace. Uvnitř bude sice hrubší vzorek, ale na vrchu je jemný žerzej. Takto pletete až do poloviny projektu.

Nyní se dostáváte k viditelné lícové části a je na čase, dovalit nějaké hezké vzory, dle uvážení.

Také přidáváme postupně dírky do stran na zapínání. Pletení jsem zakončila ještě lemem na zapínání. Ten jsem zúžila o oka na zapínání po stranách. Lem je pleten v hráškovém vzoru a je na vaku pro zakrytí v případě větru a ochraně miminka.

Díry na pásy

Teď přichází ten majstrštyk. Hotový upletený vak si ještě jednou pořádně přeměřte…párat ještě můžete. A ideálně jej vložte do vajíčka a zjistěte, kde přesně se nachází pásy. Nezapomeňte, že děťátko ze začátku rychle roste, tak si poznačte i další úrovně pásů.

TIP: Dejte si vajíčko do sedačky naruby a dírami na pásy si nakreslete čárky třeba fixou.

Na zajištění pleteniny, aby se nerozpárala, připravte kousky bavlněné látky na podšití.

Připravte a špendlíky si zajistěte látky na naznačených dírách.

Můžete šít dírky v ruce, ale stroj je v tomto rozhodně rychlejší. Vyberte šev na knoflíky nebo ještě lépe je hodně hustý vyšívací steh. Obšijte si větší dírky, nežli jsou pásy, aby nebyl vak tahán pásy, zaškrcován atd.

Zašité a vyšité dírky nyní můžete vytvořit páráčkem a začistit okolí. Kdyby nedejbože pletenina byla špatně zajištěná vyšívacím stehem, tak proces opakujte. Lépe více nitě, nežli rozpárané dílo:)

Nyní přišijte sovičce oči, aby vypadal vzorek efektivněji.

Přichází na řadu podšití měkoučkým plyšem, který přijde do styku s miminkem. Vhodný je zejména, pokud jste použili akrylové příze. Ve chvíli, kdy máte vak upletený z kvalitní Merino příze, tak je umělý plyš kontraproduktivní.

Roztáhněte si upletený vak do šíře i délky a připevněte plyšovou látku. Vynechejte jen místo na knoflíky.

TIP: Zajistěte si pleteninu špendlíky třeba na gauč nebo postel, aby se okraje nekroutily a lépe se vám pracovalo.

Plyšovou látku přiložte se stočenými okraji dovnitř a přišijte.

TIP: Při stříhání plyšové látky, mějte po ruce příruční vysavač. Z látky létá velké množství malinkých částeček.

Najděte díry na pásy v pletené části a stejným způsobem vyšijte vyšívacím stehem díry i na plyšové látce. Můžete jednoduše šít podle těch již hotových.

POZOR: Nesešijte díru na pás dohromady. Musíte kontrolovat, jestli šijete po okraji. Šijte proto znovu na straně pleteniny.

Stačí už jen přišít knoflíky a poutka na knoflíky na lemu.

A můžete umístit miminko:)

To naše si hovělo ve vaku především na horách. Věděla jsem, že jí rozhodně nemůže být zima a to jde:)

Vak od nás již dávno odputoval za kamarádkami a jejich miminky, a kde je teď? To nevím, ale jsem si jistá, že se již těší na tuto zimu, až bude zahřívat další miminko.

Bylo to strastiplné a pro mě zvlášť, protože návody na pletení mi vážně nejdou, ale započítejte mi tam alespoň tu snahu.

Krásný podzim a večery s pletením vaku pro miminko.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here