Již jsem zmiňovala několikrát, že co se pletení týká, tak jsem naprosto neschopná číst a psát návody. Sama pletu tak, že něco vidím a zhruba vím, jak to uplést a pářu a pletu a pářu a pletu, dokud výsledek není totožný s tím, jak chci, aby něco vypadalo.
Mám tu ale několik projektů, na které mi často píšete a ptáte se, jak na ně a asi nejvíce je to právě pletený vak do sedačky pro miminko.
Zatněte zuby a nalijte si něco silnějšího a já se to pokusím co nejlépe popsat:D
Jdeme na to
Začátek je vlastně docela jednoduchý. Hlavní je, změřit si sedačku a miminko. Je nutné si uvědomit, že pletete polovinu viditelnou a polovinu, která bude na zádech miminka.
Sedačku si můžete změřit předem, abyste věděli, kde udělat díry na pásy. Nebo jako já nejdříve uplést celý vak, a teprve potom ušít a zajistit díry na pásy sedačky.
Do nákresu jsem neumisťovala díry na pásy, jelikož každý máme trošku odlišnou sedačku/vajíčko pro miminko. Jen je důležité, změřit si, jak daleko jsou na zádech umístěné pásy, a poté pás, který vede mezi nožičkama.
Vzor
Je čistě na vás, jaké vzory při pletení použijete. Moc hezky vypadá i naprosto jednoduché hladce. Pro věčné šálaře je to vlastně jedna široká, dlouhá šála:D
Ukázka jednoduché verze vaku pro miminko v hladkém vzoru s hráškovým okrajem. Rozdílem bude to, že tento nemá díry na pásy, jinak vzorem je vhodný i pro úplné začátečníky. A pletený Malabrigem, takže podšívat také nemusíte.
Na vaku, který jsem pletla já, je použito několik různých vzorů:
- Kostky – střídání 5x hladce, 5x obrace a po 6 řadách otočíte pořadí a vzniknou kostky
- Copánek – naučí vás Katrincola
- Hrášek – střídání hladce a obrace a na další řadě pořadí otočíte
- Obrace – pletete stále obrace (nebo stále hladce) a vznikne základní vzor
- Sova – v pořadí následující copánky s hráškem uprostřed s návodem třeba tady
- Keltský copánek – zase ty copánky, tento jsem si nakreslila sama, ale podobné jsou třeba tady
- Dírky na knoflíky – to zase skvěle vysvětlí Katrincola
- Žerzej – hladce vpředu, obrace vzadu, vznikne hladký povrch – je na zadní straně vaku na zádíčkách
Tolik asi k těm vzorům. Vy si samozřejmě upleťte základ, dle vašich oblíbených vzorů.
Vak jsem začala plést od kapuce hráškovým vzorem a vytvořila jsem 3 dírky na knoflíky, aby šla kapuce rozepnout, když třeba přijdete s miminkem do restaurace, nebo vložíte vak do kočárku, tak aby mu nepadal cíp kapuce do čelíčka.
Po několika řadách jsem začala plést kostkový vzor a copánky po stranách.
Když jsem dosáhla požadované délky kapuce – doporučuji jednoduše zkoušet, kdy vám přijde dost velká – přidala jsem několik ok po obou stranách. Zhruba do 50 – 60 cm celkové šíře.
Po stranách jsem si nechala místo na zapínání. Je to část, která se miminka a jeho rozměrů nijak netýká, ale vy s ní musíte počítat. Zde jsem si udělala svislý kostkový vzor.
Zbytek zádíček je pleten řada hladce/řada obrace. Uvnitř bude sice hrubší vzorek, ale na vrchu je jemný žerzej. Takto pletete až do poloviny projektu.
Nyní se dostáváte k viditelné lícové části a je na čase, dovalit nějaké hezké vzory, dle uvážení.
Také přidáváme postupně dírky do stran na zapínání. Pletení jsem zakončila ještě lemem na zapínání. Ten jsem zúžila o oka na zapínání po stranách. Lem je pleten v hráškovém vzoru a je na vaku pro zakrytí v případě větru a ochraně miminka.
Díry na pásy
Teď přichází ten majstrštyk. Hotový upletený vak si ještě jednou pořádně přeměřte…párat ještě můžete. A ideálně jej vložte do vajíčka a zjistěte, kde přesně se nachází pásy. Nezapomeňte, že děťátko ze začátku rychle roste, tak si poznačte i další úrovně pásů.
TIP: Dejte si vajíčko do sedačky naruby a dírami na pásy si nakreslete čárky třeba fixou.
Na zajištění pleteniny, aby se nerozpárala, připravte kousky bavlněné látky na podšití.
Připravte a špendlíky si zajistěte látky na naznačených dírách.
Můžete šít dírky v ruce, ale stroj je v tomto rozhodně rychlejší. Vyberte šev na knoflíky nebo ještě lépe je hodně hustý vyšívací steh. Obšijte si větší dírky, nežli jsou pásy, aby nebyl vak tahán pásy, zaškrcován atd.
Zašité a vyšité dírky nyní můžete vytvořit páráčkem a začistit okolí. Kdyby nedejbože pletenina byla špatně zajištěná vyšívacím stehem, tak proces opakujte. Lépe více nitě, nežli rozpárané dílo:)
Nyní přišijte sovičce oči, aby vypadal vzorek efektivněji.
Přichází na řadu podšití měkoučkým plyšem, který přijde do styku s miminkem. Vhodný je zejména, pokud jste použili akrylové příze. Ve chvíli, kdy máte vak upletený z kvalitní Merino příze, tak je umělý plyš kontraproduktivní.
Roztáhněte si upletený vak do šíře i délky a připevněte plyšovou látku. Vynechejte jen místo na knoflíky.
TIP: Zajistěte si pleteninu špendlíky třeba na gauč nebo postel, aby se okraje nekroutily a lépe se vám pracovalo.
Plyšovou látku přiložte se stočenými okraji dovnitř a přišijte.
TIP: Při stříhání plyšové látky, mějte po ruce příruční vysavač. Z látky létá velké množství malinkých částeček.
Najděte díry na pásy v pletené části a stejným způsobem vyšijte vyšívacím stehem díry i na plyšové látce. Můžete jednoduše šít podle těch již hotových.
POZOR: Nesešijte díru na pás dohromady. Musíte kontrolovat, jestli šijete po okraji. Šijte proto znovu na straně pleteniny.
Stačí už jen přišít knoflíky a poutka na knoflíky na lemu.
A můžete umístit miminko:)
To naše si hovělo ve vaku především na horách. Věděla jsem, že jí rozhodně nemůže být zima a to jde:)
Vak od nás již dávno odputoval za kamarádkami a jejich miminky, a kde je teď? To nevím, ale jsem si jistá, že se již těší na tuto zimu, až bude zahřívat další miminko.
Bylo to strastiplné a pro mě zvlášť, protože návody na pletení mi vážně nejdou, ale započítejte mi tam alespoň tu snahu.
Krásný podzim a večery s pletením vaku pro miminko.