Konečně nastal ten čas, kdy je na něco také čas. Vyšívání písmena iniciály zabere skutečně hodně času, ale vypadá to prostě perfektně.

Ráda vám ukáži, jak progres a postup při tvorbě vypadá u mě. Nabídnu ukázku vytvořeného B pro malou Beátku a také nějaké tipy, triky na videa a odkazy s jednotlivými postupy.

Nebude to úplně takový článek s návodem, na jaký jste u mě zvyklí, protože by vám to moc neřeklo. Zkusíme se tím ale zdárně prokousat, abyste mohli také vyšít podobné písmeno jako dárek, pro sebe, své nejbližší nebo pro děti.

Co nakoupit

Bavlnky

Určitě se vydejte do nejbližší galanterie a nakupte si nějaké bavlnky na vyšívání. Bude tam určitě stojan s milionem barev a druhů bavlnek od 3 – 25,- za jednu. Ty dražší jsou většinou vícebarevné a dělají nádherné efekty třeba u květin. Uvědomte si ale, že jeden svazeček většinou vyjde na jednu až dvě motané květiny.

Dále budou ty dražší možná hedvábné. Jsou nádherné a dělají nádherné lesklé efekty, ale pro tento typ vyšívání se nehodí. Hedvábné bavlnky jsou ideální na oblečení, šperky, brože, ale na dekorace je to zbytečné.

Ty svazečky levnějších bavlnek řádně prozkoumejte. Rozdíl v ceně bude buď kvůli délce, kvalitě nebo počtu nitek. Bavlnky jsou vlastně vícenitkami bavlněných nití.

Bavlnka za 9,- bude obsahovat vícenitku cca v 6 nití, ta za 3,- bude možná složená z 4 nitek (u nás pod názvem Norma). Jsou perfektní na drobné vyšívání třeba na minivýšivky, brože atd., ale při iniciále neušetříte, protože jí spotřebujete prostě více a bude vám to trvat strašně dlouho.

Takže kterou si máte vybrat vy? Tu cenově přesně uprostřed. Někde kolem 6 – 9,- za svazek. Jsou to třeba typické Mouline s návinem 8 m v tolika barevných odstínech, co vás napadne. Vyberte si barvy, které chcete v iniciále použít. Určitě různé odstíny růžové, meruňkové a k tomu pár odstínů zelené na lístky.

Klidě můžete těch vašich topových barev vzít více kusů, protože uvidíte, jak rychle se bavlnka vyšije. Nákup bavlnek bude někde kolem 120 – 200,-. Je možné objednat i celou sadu, která vyjde levněji, ale zbude vám mnohem více odstínů, které neupotřebíte.

Vyšívací kruh

kupuji vyšívací kruhy dřevěné, protože mi přijdou stylovější, ale mají 2 nevýhody. Tou první je, že jsou dražší, nežli barevné plastové a tou druhou je, že jsou méně kvalitní.

Často je tvar spíš šišatý, než kulatý, bývají na kruhu praskliny a při sevření a dotažení šroubku se často ohnou plíšky, které kruh spojují.

Cena takového kruhu se pohybuje podle průměru. Já kupuji cca 20 cm kruh za 63,-. Ty plastové se řádově pohybují pod polovinou ceny dřevěného. V tomto případě třeba na 25,- za kruh.

Existují i kruhy samozavírací s gumovým okrajem, ale ty jsou skutečně značně drahé. Bývají malé, tedy třeba 10 cm v průměru a jejich cena je někde kolem 150,-.

Dřevěný má tedy své nevýhody, nicméně je to dřevo a vypadá prostě skvěle.

Na co vyšívat

No, to je otázka. Vyšívala jsem již na spoustu materiálů a každý má své výhody i nevýhody. Bavlněné plátno skvěle drží v kruhu, ale mohou se v něm dělat větší dírky, než byste chtěli a při větším množství nitek na jednom místě se bude sesouvat k sobě.

Můžete využít i speciálních vyšívacích pláten s dírkami, ale je určené primárně na křížkové vyšívání, takže pro tento účel trochu nevhodné.

Na vyšívání iniciály se mi osvědčily hustší materiály. Jejich nevýhoda tkví v tom, že po nějakém čase vás budou hodně bolet prsty ze snahy dostat jehlu skrze takový kanafas, silné plátno atd.

Jediný materiál, který za mě splňuje obojí je filc. Filc je hustá látka vytvořená plstnatěním vlny ve vrstvách a vylisovaná do látky.

Jehla filcem velmi dobře prochází, nepropustí světlo, takže nejsou vidět nitě z druhé strany a a je hezky hustý, takže se v něm bohatší vrstvy bavlnek ztratí a vypadají dobře.

Nevýhodou je samotná podstata filce, a tedy, že není tkaný, takže vlákna nejsou spojena tak pevně. Pokud budete skrze filc tlačit prst, tak ho hravě protlačíte. Musí se tedy dbát na to, abyste nitky mezi sebou příliš neutahovali. Vznikla by díra nebo řidší vrstva látky.

Filc se dá koupit v metráži, což doporučuji kvůli lepší pevnosti a nižší ceně. Dá se ale pořídit i jako A4 sheet v různých barvách.

To je ideální pro další tvoření, a nebo když si chcete vytvořit nápaditější iniciály s kombinací barev. Mám takto vyšité písmeno E na černém filcu, kde bílá a modrá krásně na černém podkladě vynikne.

Jinak kupuji metrážový filc v přírodní bílé. Barvy vypadají příjemněji, nežli na čisté bílé a v kombinaci s dřevem to lahodí oku. Metr filcu vás vyjde na 110 – 150,-/m. Podle hustoty filcu a šíře, která bývá 140 – 180 cm. Cena je tedy za 100 x 180 cm, což vystačí s klidem na 35 iniciál, pokud započítáme odřezky, takže náklad na jednu iniciálu je cca 5 ,- ve filcu.

Nezapomeňte ještě na filc na zadní stranu. Já volím vždy černý. Je to tedy 5 ,- na jednu a 5,- na druhou stranu.

Náklady

Celkově jsme tedy uzavřeli nákupní košík v galanterii. Nepočítám věci, jako vyšívací jehly. Je ideální jich mít několik a pořídit i dlouhé na japonské kytky. S tím vás ale ve většině běžných galanterek vysmějí. I tady v Hradci na náměstí v největší galanterii v okolí na mě paní koukaly, že mi asi hrabe:D

Do bavlnek jsme tedy investovali cca 200,- v různých barvách. Určitě vám nějaké zbudou a naopak budete muset nějaké dokoupit. Bývá to tak vždy:)

Vyšívací kruh jsme zvolili dřevěný i přes některé nevýhody. Za ten jsme dali cca 63,-.

A nakonec ještě filc, který jsme rozumě koupili v metráži s vyhlídkou na další vyšívání v budoucnu. Přírodní bílý a černý nás vyšel na 10,- na jedno vyšívání.

Bez práce a času tedy jedna vyšitá iniciála vychází na nějakých 270,-. Je vždy důležité si takto nějakou činnost spočítat, pokud je to možné, abyste věděli, že i bez naší práce bude mít dárek/výtvor nějakou hodnotu.

Často se totiž stává, že člověk, který něco vyrábí pro druhého ručně na věc pohlíží jakoby o nic nešlo a s tímto pocitem dárek předává. Obdarovaný, který je jen trochu empatický se pocitu hned chytne a také si z dárku nic moc nedělá a nezapočítá ani vaši snahu a práci a ani původní hodnotu dárku v nákupu.

Techniky

Vyšívacích technik, stehů a efektů je celá řada. Záleží na každém, na jaké je úrovni, jak má vyšívání rád a také, kolik času mu může a chce obětovat.

Pokud tedy chcete do 14 dnů volného času (počítejte po práci tak ty 2-3 hodinky u podcastu 😀 ) někomu předat hotovou iniciálu a rozhodnete se zapojit těžké, náročné či jinak úplně nové vyšívací techniky, tak vám držím palce, abyste s tím v půlce nesekli se začínajícím tikem v oku.

Já tady předvedu nebo spíš nasměruji vás na techniky, které jsou použité v uvedeném písmenu, a které mám ráda já.

Lístečky

Začnu s tím nejjednodušším a tím jsou lístečky. O těch jsme si na kreativním brabci povídali již před 4 lety u příležitosti výstavy Galerie Skříňka k měsíci listopadu s názvem „Listů pád“, kde jsem vytvořila pomocí několika technik různé lístky a ke každému zde napsala článek s návodem.

Japonská technika růžiček

Tahle technika je trošku náročnější, ale vytváří nádherné trojrozměrné růžičky, které drží tvar. Je na ně potřeba hodně bavlnek a při této technice potřebujete delší vyšívací jehlu a ideálně na konci nepříliš rozšířenou.

Skvěle zde upotřebíte bavlnky s barevnými přechody, žíhané bavlnky a různé speciálnější barvičky. Technika je také vhodná na vyšívání třeba levandule.

Motané květiny

Tyto květinky vypadají také moc hezky a jsou ve skutečnosti velmi jednoduché na výrobu, ale hodně náročné na materiál. Při jedné větší takové květince spotřebujete hravě polovinu svazku bavlnky.

Jsou i časově náročné. Přes svou jednoduchost často překvapí, kolik času jste na jedné strávili. Samotnou mě překvapilo, že za 45 minut jsem stihla jen 2 větší tyto květiny.

Francouzský uzel

Jednoduchá technika a skvěle se hodící na dokončování. Když vám někde zbude místečko nebo se vám zdá místo na výšivce mdlé, tak jej můžete doplnit sem tam květinkami touto technikou.

Je také skvělá na zbytečky bavlnek a tvorbu květin s drobnými kvítečky, jako je šeřík, nevěstin závoj, pampelišky a další.

Jednoduchá květina

Květiny vyšívané touto technikou vypadají přesně tak, jako když vás maminka učila kreslit kytičku. Chce to trošku nápovědy na prvních pár kvítečků, ale jak dostanete techniku do ruky, tak ji skvěle využijete na spoustě místech.

Ze zkušenosti mohu říct, že menší kytičky vypadají touto technikou vyšité mnohem lépe, nežli ty větší.

To byly v základu asi všechny hlavní techniky, které pravidelně při vyšívání používám. Pokud budete chtít znát další, tak například na Pinterestu je spousta inspirace a návodů, kde se naučíte techniky další.

Vyšívané B

Takto vypadá postup a vývoj práce na vyšívaném písmenku.

Vytiskla jsem si písmeno B v nějakém tučném hezkém fonu, aby bylo co plnit květinkami. Podsvítila jsem si filc, vložila vytištěné B pod filc a obtáhla jej.

Lehce jsem si rozvrhla, kde by měly být větší květy, aby nebyly moc blízko nebo naopak daleko od sebe. A poté již výše zmíněným technikami přišel čas na vyšívání.

Dokončenou výšivku jsem poté podšila černým filcem a B pro Beátku bylo hotové:) Celkově mi práce na vyšívání iniciály zabere tak 8 – 12 hodin. Proto u písmene na přání mívám rozumně stanovenou dodací lhůtu, aby se stihlo písmeno vyšít bez stresu, který by se v něm odrážel:)

Tady je ještě slideshow s postupem práce, který jste mohli vidět výše:

Závěrem

Tak to byl takový návod nenávod, jak na vyšívání písmene pomocí různých technik.

  • Rozebrali jsme si celý nákupní proces, co je potřeba na začátek vyšívání, jaké jsou varianty a alternativy jednotlivých materiálů.
  • Řekli jsme si, kolik co stojí a spočítali si vstupní hodnotu takového výtvoru.
  • Popsali a ukázali jsme si základní techniky pro malování jehlou a na další jsme si ukázali inspiraci na Pinterestu.
  • A nakonec jsme si ukázali i takový postup u konkrétního písmene.

Teď už je jen na vás, jestli jste se inspirovali dostatečně na to, abyste se do toho také pustili, nebo se naopak rozhodli, že raději ne a nebo si alespoň v základu představili, co obnáší výšivka takové iniciály.

Já moc děkuji, že jste dočetli až sem a na ukázku ještě ráda vložím fotogalerii s již vyšitými iniciálami, které jsou ve většině k dostání u nás na eshopu.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here