Velikonoce se kvapem blíží a my chtěli kromě přáníček a tvoření výhradně s dětmi, vytvořit i něco malinko náročnějšího, ale stejně kreativního. Vrhli jsme se na jarní potahy na polštářky se zajíčky. Nejedná se o žádné náročné šití, ale svůj dekorativní účel plní polštářky skvěle. Můžete je používat výhradně o Velikonocích, ale klidně i po celé jaro, jelikož jsou dost hravé:)

Moc jsem se těšila na přípravu a šití dekorativních potahů na polštářky, a díky jarní únavě jsem se už už bála, že se nedostanu k publikování. Dnes jsem se k návodům, postupům a psaní konečně dostala, takže doufám, že vás článek potěší a inspiruje.

Našívaní králíčci jsou velmi kreativní, dobře vypadají, rozjasní vám Velikonoce a ještě se můžete zbavit kousků látek z jiného šití.

Volba barev je jen na vás a to platí i u použitých nití a bambulek. Já chtěla decentnější vzhled s jemnými jarními barvami a motivy s jednoduchou kombinací bílé barvy.

Můžete ale klidně sáhnout po modré látce na králíka a žluté niti na obšití a zelené bambulce. Volba je jen na vás a vaší kreativitě:)

Šablona

Jelikož vím, že všichni nejsme úplně nadaní kreslením a tvar zajíce může být dost ošidný, tak jsem pro vás připravila i jednoduché šablony zajíčků z vlastní dílny.

Šablonu si jako vždy můžete snadno stáhnout, zajíce vytisknout, vystřihnout a pracovat s ní.

Pokud o sobě víte, že potřebujete šablonu silnou, protože hodně tlačíte na křídu, doporučuji ji vytisknout na tvrdší papír.

Velikost králíků na šabloně se liší podle jejich siluety. Největší měří na výšku cca 20 cm a sedící králíček má na výšku cca 13 cm. Samozřejmě si velikost můžete před tiskem uzpůsobit například v malování.

Kralik_1 Kralik_2 Kralik_3

Jednoduchý návod

Dnes se bude jednoduchý návod lehce lišit od návodu krok za krokem. V jednoduchém návodu jde principiálně o samotné nášivky králíků, zatímco v podrobném návodu si ukážeme i došití celého potahu.

Návod na velikonoční nášivky

 

Krok za krokem

1.Budete potřebovat látku na potahy ve vámi zvolené velikosti, barevné látky na zajíce, bambulky (můžete je zakoupit nebo si je sami vyrobit), krejčovské náčiní (nůžky, entlovací nůžky, špendlíky, metr, křída, šicí stroj a nitě).
Budete potřebovat
2. Stáhněte si naši šablonu s králíčky, vytiskněte ji a vystřihněte. Pokud to s tužkou umíte, tak si nakreslete králíčky přímo na látku bez šablony.
Připravte si šablonu
3. Obtáhněte si šablonu králíčka na látku. Ideálně na rub, ale nezapomínejte, že bude poté zrcadlově obrácený.

TIP: Pokud máte šablonu z lehkého papíru, zajistěte si ji špendlíky, aby vám při obtahování po látce neklouzala.

TIP: Zašpendlit

TIP2: Pokud máte světlou látku, můžete si šablonu obkreslit díky průhlednosti látky.

TIP2: Obkreslit díky průhlednosti
4. Vystřihněte si králíka z látky. Já zvolila entlovací nůžky kvůli hezkému vzhledu a stabilitě látky, která se tak nebude párat.
5. Změřte si látku na potahy a připravte si ji. Křídou či špendlíky si naznačte, kde bude viditelný obdélník polštáře a rozmístěte si nastřihané králíčky podle vašeho vkusu.
6. Připravte si do stroje „atlasovou“ patku se kterou se snáze obšívá. Navolte si nějaký zajímavý klikatý či atlasový steh na obšívání. Já zvolila jednoduchý klikatý steh s větším rozestupem, aby šití vypadalo jako jednoduchá záplata.
7. Zajistěte si králíčky špendlíky a začněte pomalu obšívat.
Obšíváme
8. Obšitého králíčka zbavte vyčnívajících koncových nitek.
Začistěte
9. Připravte si bambulku namísto ocasu a s přidržením ji přišijte buď ručně či ve stroji ideálně na jednom místě několika stehy. Očistěte od nitek.
10. A máte hotovo:)
A máte hotovou nášivku

S hotovou nášivkou můžete jednoduše pokračovat naším článkem na šití potahů na polštářky, který vám jednoduše vysvětlí, jak potah ušít.

Já budu pokračovat dalším postupem, který jsem tentokrát zvolila na šití potahů. Potahy jsem ušila tentokrát trošičku jiné, bez knoflíků.

Šití jednoduchého potahu

Připravte si látku na velikost polštářků. Zajistěte si okraje klipsami nebo špendlíky tak, aby konce látky byly zhruba uprostřed polštářku.

Okraje ohněte na silnější rantl tak, aby se oba rantly překrývali. Úplné konce založte, aby nebyly viditelné a zašijte jednoduchým stehem.

Poté sešijte jistícím (overlockovým) stehem horní a spodní lemy potahů a máte hotovo. Zbývá jen přesahy začistit entlovacími nůžkami.

Tímto postupem vznikl potah, do kterého se polštářek jednoduše zasune. Nejsou zde žádné knoflíky, takže vás nebude polštářek tlačit.

Postup na šití zbytku potahu jsem předem neplánovala dokumentovat. Rozhodla jsem se ho zde uvést spíše navíc, takže se omlouvám za nedostatek fotomateriálu.

Doufám, že jste se inspirovali a návod vás zaujal:)

Výměna polštářků pro každé období či příležitost mě osobně vždy potěší a rozjasní nám obývací pokoj. Každý polštářek jsem poskládala jinak a vy to určitě udělejte také, ať popustíte uzdu fantazii:)

 

 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here