Upcycling je moderní a hodně probírané téma a byť mi některé přijdou už moc (šperky z víček od PET), tak s dalšími se určitě v klidu sžít dokáži. Především spotřebování zbytků látek a vlny, kde by mi rvalo srdce ten kousíček vyhodit.

Dnes se mrkneme na to, jak zbytky látek proměnit do stylového povlaku na vánoční polštáře.

Brabčák si vyloženě zamiloval podlouhlé polštářky na pohovku od IKEA, které jsou v nabídce obchodního domu již několik let. Pravdou je, že jsou u nás hodně v oblibě a pokládáme na ně těla, nohy, hlavu, prostě všechno:)

Z toho důvodu je máme stále, i bez svátečních událostí, povlečené, aby jejich praní nebylo tak časté a mohli jsme měnit jen povlaky. Také tedy z toho důvodu, že ty motivy zrovna na tomto typu polštářků se mi nikdy nelíbily.

Díky tomu se nabízí příležitost sem tam nějaké ty povlaky ušít nebo uplést.

Letos mi zbylo docela hodně zbytků látek v barvách, které mám na Vánocích nejraději, tedy červená, zelená, zlatá a bílá. Nejsem moc fanda růžových, fialových a stříbrných Vánoc, i když pokud vy ano, určitě si to nakombinujete podle svého.

Mám na „odpad“ takový hezký košík, kam házím a smetávám odřezky od šicího stroje a overlocku. Ty nejtitěrnější slouží jako výplň do polštářků, podložek nebo vánočních ornamentů. Třeba levandulových srdíček, stromečků atd.

Ty trochu větší zužitkujete v tvorbě pro děti, když jsme třeba vytvářeli čajové sáčky do dětské kuchyňky atd. Také často z takových kousků šiji dečky pro figurky koní, kterým by podle naší babygirl byla rozhodně zima.

Ty největší kousky mohou sloužit jako roušky, prostírání nebo právě ornamenty na polštáře, ubrusy a jiné domácí textilie. Já si zvolila jednoduché stromky, ale dokáži si představit, že bych dělala i vánoční věnec z lístků a červených/bílých bambulek jako má cesmína a jmelí.

Ukážeme si 2 návody. Ten jednoduchý v obrázcích, a poté si rozebereme ten podrobnější v kroku za krokem.

Jednoduchý návod

Krok za krokem

1.Budete potřebovat

  • zbytky látek v různých barvách, vzorech dostatečně velkých na stříhané tvary
  • větší kus látky na podklad – já mám 100% bavlnu ze které jsou i vyšívané tašky a sáčky z našeho eshopu
  • entlovací nůžky
  • šicí stroj a potřeby

2. Připravte si podkladovou látku na velikost vašeho polštáře s cca 2 cm navíc pro sešívací ztráty. Ze zbytků látek nastříhejte různě velké trojúhelníky jako stromky entlovacími nůžkami.

3. Naaranžujte si přibližnou sestavu stromků na polštář.

4. Opatrně naberte všechny stromky a otočte si je na zem, abyste koukali na rubovou stranu zbytků látek.

5. Vyberte nejzadnější stromky a připíchněte si je na povlak a přišijte pružným nebo obšívacím vzorem.

6. Přidejte další vrstvu stromků a takto pokračujte, dokud všechny vrstvy postupně nepřišijete na povlak.

POZOR: Při přidávání stromků dávejte pozor, abyste vybrali stromky, které se vzájemně nepřekrývají ve více vrstvách.

7. Měli byste mít přišité všechny stromky.

8. Nyní otočte povlak rubovou stranou nahoru a sešijte ho. Nezapomeňte, že musíte počítat s přišitím knoflíků. Já to mám bez záhybu, jelikož jsem knoflíky dávala na okraj látky.

Můžete si vybrat, jestli budete sešívat overlockem (pokud máte tu možnost) nebo běžným šicím strojem. Overlock to vyřeší za vás, jinak na šicím stroji vyberte overlockový steh pro větší pevnost povlaku.

9. Přidáváme knoflíkové dírky. Vyberte knoflíky a vložte je do patky na knoflíky. Vložte látku do stroje na místa, kde mají být dírky a nechte stroj dírky vyšít. Pokud nemáte možnost knoflíkové patky, tak vyberte hustý vyšívací steh a obšijte si knoflíkové dírky sami.

10. Paráčkem vypáráme knoflíkové dírky, aniž bychom si přeřízli konec stehu. S pomocí malé uličnice přišijeme knoflíky.

11. A máme hotovo:)

Stejným způsobem můžete přišít vlastní vybrané ornamenty. Můžete zkusit již zmiňovaný vánoční věnec nebo městečko s domečky, zvířátka a další spoustu nápadů, co vám fantazie přinese.

Krásný adventní čas:)

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here