Znáte to, když vám z vašeho miminka pomalu, ale jistě, začne růst větší děťátko? Takové, co se mu nožičky už ne úplně vejdou do kojenecké postýlky, přebalovák máte jen na odkládání věcí a hračky se kupí po celém domově? Tak to už je fakt čas na změnu:)

My takovému přetvoření pokojíčku pro miminko také čelili a budu se snažit, detailně popsat, jak jsme na to šli, abyste v tom také mohli najít trošku inspirace pro sebe.

Na začátku všeho bylo mimino. Za mě, jako musím říct, že měl pokojíček vystylovaný i tak, ale to je každého názor:D

Starý pokoj pro miminko

Je fakt, že jsme se chvilku před porodem stěhovali do podstatně většího prostoru, takže byly některé místnosti dosti prázdné.

Bylo to ale asi tak vše, co jsme k obsluze mimina potřebovali:)

Jenže z miminka nám rostl minibrabčák, co se postupně zamilovával do různých témat. Od dinosaurů přes neutrální témata přírody až k těžké lásce k Avengers.

Takže jsme měli jasno.

Je to popravdě dost risk. Jít za nějakým aktuálním trendem a tomu přizpůsobit a vybavit interiér, když by to za chvilku mohlo být zase něco jiného.

Z přehledu vydaných filmů na pár dalších let jsme ale usoudili, že Avengers a jednotliví super-hrdinové asi jen tak neskončí, a až skončí, bude stejně čas na další změnu ve školáka:)

Nákup

Rovnou říkám, že budget na takový pokojíček je cca 15 – 30.000,-.

Je to určitě hodně rozdílné. Například, nedávno jsem už koukala na supercoolawesome postýlku pro holčičku, ale po zjištění, že stojí 7.500 USD jsem to tak nějak vzdala:D

Takže určitě můžete dát víc a můžete dát méně. My si část dělali sami a část koupili. Například: Obraz s Avengers jsem prostě koupila a tentokrát ho nemalovala:D

Veškerý nábytek a i většinu doplňků, jsme pořídili v Ikea.

Takový ten malý nákup v Ikea:)

Stěhování

I přestože si myslíte, že máte pro to dítko pár věcí, tak vyklízení skříní byla hrůza.

Vzala jsem to samozřejmě z gruntu, takže jsem rovnou vyřazovala malé oblečení (což mimochodem mám pocit dělám pořád, protože ti lumpové pořád rostou:D).

Ale i s nábytkem to bylo tak, že jsem ho již kupovala jako rozložitelný nebo použitelný i pro jiné účely. Postýlku jsme tedy rozmontovali a uložili na půdu.

Z přebalovacího pultu jsme odšroubovali vrchní desku a stala se z ní klasická komoda. A knihovnička sloužila svému účelu i nadále.

Vyklízení, přebírání oblečení i hraček

Teprve nyní si uvědomíte, že máte všechny ty dětské věci nejen v ložnici, ale i v obýváku, pracovně, a že jich je opravdu hodně:D

Díky tomu, že oba s Brabčákem hodně pracujeme i z domova, tak jednoduše potřebujeme pracovnu. Proto máme ložnici společnou s dětmi a je tedy trošku obtížnější, aby se prostor jasně definoval pro dospělé i děti (v té době jedno dítě).

Koncipovala jsem tedy návrh na jednu celou délku stěny jen pro minibrabčákův odpočinek a hry. Druhá protilehlá stěna, zůstala rodičům.

Po kompletním vyklizení prostoru stěny, jsme šli na malování. Chtěla jsem rozdělení pokojíčku podpořit i barvou na zdi. Samozřejmě vše v duchu Avengers.

Museli jsme malovat až do noci, protože jsme chtěli, aby barva zaschla včas. Celá rekonstrukce totiž byla braná jako překvapení a zároveň dárek pro minibrabčáka, který byl u babičky na 3 dny.

Malování

Nábytek

Asi hlavní dominanta celého pokojíčku byla postel. Vybrali jsme docela oblíbenou postel Kura z Ikea, která jde postavit ve dvou variantách.

Postel Kura

Já ji ale chtěla celou více přiblížit stylu Avengers, takže jsem ji lehce předělala.

Koupila jsem si sytě rudou emailovou barvu, kterou má na sobě Captain America i Ironman a celou dřevěnou konstrukci jsem pečlivě natřela.

Natírání postele

Zatímco konstrukce postele hezky vysychala, přešla jsem k úpravě vložených desek v posteli.

Z koupeného balicího papíru z Dublinu, plakátu s Avengers a vlastního návrhu s tiskem, jsem vytvořila různé polepy na desky postele.

Koupila jsem si pro práci super sprejové lepidlo a měkký váleček na bublinky při polepu jsem již doma měla.

Desku, která měla být v čele postele, ale zároveň lehce zakrytá knihovnou, jsem si navrhla na míru. Chtěla jsem, aby se minibrabčák cítil víc s pokojíčkem spjatý, tak jsem vytvořila návrh s jeho jménem v motivu Avengers.

Tvorba a lepení desek postele

Když byla postel hotová, složená a na místě, tak zbývaly doplňky.

Chtěla jsem, aby si mohl minibrabčák v prostoru pod postelí hrát a mít tam svůj koutek. Koupila jsem proto látku nenásilnou motivem, ale ladící. Přeci jen, když je zase na každém detailu motiv Avengers, tak vznikne chaos.

Koupila jsem tedy červenou látku s bílými hvězdičkami u Rudolfa a ušila z ní záclonky pod postel. V Ikea jsem koupila systém na upínání záclon s ocelovým lankem Dignitet a Brabčák systém ochotně připevnil pod postel. 

Zbývalo ještě osvětlení pod postel. Vymysleli jsme si jednoduché řetězy se světélky, které budou stabilně připojené do zásuvky na dálkové ovládání. To proto, abychom se nemuseli složitě dostávat pod postel k zásuvce.

Koupila jsem malé lampionky a přetřela je do barev Avengers. Později jsem je umístila na některá světélka.

Příprava lampionků pod postel 

Finále postele bylo už jen vložit tenkou matraci na hraní pro děti. Nechtěli jsme, aby byl minibrabčák i jeho kamarádi na tvrdé zemi. Ikea nabízí pro tyto účely tenkou matraci Jaren, která je ve srovnání s konkurencí i docela levná, a přitom stále lepší, nežli karimatka.

Světélka pod postelí

Hračky a doplňky

Nejsem zrovna typ, co potřebuje mít vše vystavené na poličkách. Mám ráda vše uklizené mimo dosah očí i prachu.

S úklidem hraček to mám stejně. Od úplného začátku, kdy to vůbec logicky jde, se snažíme děti vést k úklidu

Samozřejmě to není úplně easy, když by měly vše složitě třídit. Do třetího roku života, měl minibrabčák jeden obří box na kolečkách, kam jsme ukládali všechny jeho hračky.

Někdy v tom samém období si uvědomíte, že ten váš box je po uklizení hraček plný ještě metr nad okraj a je toho vážně dost.

Vymysleli jsme tedy pro úklid i třídění hraček systém boxů. Zase v režii Ikea nábytku. 

Koupili jsme sestavu několika policových dílů Kallax, které jsme na sebe postavili a upevnili. Do nich jsme pak pořídili boxy, kde jsem některé nahrubo pokreslila.

Třídění hraček do boxů

Všechny hračky před vytříděním do jednotlivých hraček do boxů

Další ohromnou částí portfolia hraček je u nás lego.

Na tento artikl, který vím, že se bude neustále rozšiřovat, dokud se u nás nebude točit Lego příběh 18, jsem v Ikea koupila celou truhlu:D

Chtěla jsem, aby se k Legu děti snadno dostaly a zároveň ho i snadno mohly uklízet.

Na truhlu se dá přikoupit i polštář na změkčení. Ten se nám však designově nehodil do stylu Avengers, takže jsem ušila vlastní potah. I zde látka pochází z obchodu Rudolf.

Rovnou přikládám jednoduchý návod, abyste se mohli také inspirovat.

Návod na potah na truhlu


Dalšími doplňky pak bylo cool světlo na stěnu. Popravdě se docela špatně zapíná a vypíná, jelikož se k vypínači umístěnému z boku lampičky špatně dostává.

Vypadá ale skvěle, protože je to štít Kapitána Ameriky, který je zabořený do zdi.

Také jsem ze zbytků látek ušila potahy na polštářky.

A určitě nejhorší byla samolepicí bordura, která přišla až po předání pokojíčku a to o 3 týdny později.

Bohužel vůbec nelepila, takže jsme přichycení ve finále řešili mechanicky barevnými připínáčky i lepidlem na tapety.

Lepení bordury

Finále

Když se nám podařilo konečně vše hezky a pečlivě roztřídit a uklidit, tak jsme jen doladili pár detailů.

Například jsme pod každou postavičku Avengera z Disney storu dali malé klikací světélko z Ikea, aby postavičky vypadaly monumentálněji.

Také jsme umístili do volných míst knihovničky obrázky z Avengers a z masky na hraní jsme udělali také dekoraci na zeď.

Vše (krom bordury) jsme stihli připravit, nakoupit, sestavit a vytvořit v šibeničním termínu 3 dnů.

Měli jsme z pokojíčku ohromnou radost a nemohli jsme se dočkat minibrabčáka, až pokojíček uvidí a bude ho moci používat.

My získali zpátky náš obývací pokoj, když byl očištěn od všech těch hraček.

A celkově z psychologického hlediska to na nás mělo asi větší dopad, nežli na toho prcka, protože jsme si, jakožto ti rodičové, uvědomovali, že nám to miminko prostě roste a za chvilku bude zase větší a větší:)

Takže po tomhle všem, s námi budete určitě soucítit, že jsme toho malého lumpa plánovali uškrtit, když jsme mu pokojíček předali a on ve své první myšlence řekl: „Ale já mám ladši Stal Wals!“.

Tímto jsme byli vyškoleni:D Příště je to na něm:D

Naštěstí nám ale za ty 2 roky od předání už několikrát poděkoval a z funkčního hlediska mohu potvrdit, že se dá pokojík skvěle užívat.

Zvláště Nerfkové bitvy jsou díky základně pod postelí dosti úspěšné:)

Minibrabčákův pokoj

Pokud tedy sami přemýšlíte, jestli dětem vyhradit a vydekorovat vlastní prostor pro hraní, odpočinek i dětskou představivost, tak určitě ano.

Byť budete zanedlouho kombinovat stejný prostor i pro malou holčičku:)

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here