V kalendáři se nenápadně, ale jasně objevil masopust a školky a pár tříd škol některé rodiče straší s karnevalem a masopustem. Sama za sebe masky a kostýmy miluji, takže jejich příprava mě velmi baví. Chtěla bych tady tedy shrnout pár kostýmů, které jsem pro děti tvořila a poskytnout tak třeba někomu inspiraci.

Musím vás varovat předem, že jsem odpůrce klasických kostýmů a naštěsí minibrabčák také, takže jsme vždy vybírali něco trochu odlišného a nechali se hodně unést.

Pavouk

První kostým, o který si v roce a půl vyloženě řekl, byl kostým pavouka. Tento kostým jsem šila 14 dnů, protože jsem se teprve učila šít na stroji a tohle nebyla asi úplně věc do začátku😀

Kostým si ale navlékl až ve dvou letech na další příležitost, protože na tu první se mu nechtělo a já ho nenutila, i když to ve mně po těch dvou týdnech příprav vřelo:D

Základem je černá kombinéza/ overal, který teoreticky nemusíte šít, pokud ho seženete. Na ten jsem poté našila kožešinová záda, která jsem vyplnila polštářovou výplní.

Z dalších ušitých rukávů, které jsem uzavřela a vycpala jsem vytvořila nohy. Přišila je do švů na boku a spojila mezi sebou nitkou, kterou jsem připevnila k rukávům, aby při pohybu rukama, hýbal minibrabčák i dalšíma nohama.

Nažehlila a přišila pár pavouků a kostým byl hotov🙂

Smrtka

Ve školce měli na karneval téma pohádkových postav a krom všech těch princů a pirátů jsme si uvědomili, že smrtka je nedílnou součástí mnoha českých pohádek. Minibrabčák si o ni sám vyloženě řekl, takže to bylo dané.

Zde jsem šila jen plášť, který jde dost dobře použít i pro upíra. Zbytek byla ruční výroba kosy, u které jsem chtěla, aby byla bezpečná.

Z procházky si minibrabčák přinesl dlouhý klacek, který jsme použili a na něj jsem připevnila pomocí alobalu kosu. Do ruky jsem ještě připravila společně s ním ohořelý a „krví“ napsaný seznam lidí, pro které si jde (samozřejmě nechyběla paní učitelka).

Hlavní bylo, že se děti nebály, za což jsme byli rádi a celý den si minibrabčák náramně užil.

Mohykán

Každoročně jezdíme na skvělou akci nedaleko Kolína. Jedná se o Polnochrčickou neckiádu, o které se také chystám, že konečně napíšu článek. Ta má mimo jiné každý rok i soutěž v maskách s tématem.

Jeli jsme na téma Indiáni a kovbojové, avšak s tím, že nepojedeme v maskách. Večer před akcí jsem se dočetla, že se bude konat i soutěž v maskách, a jelikož vím, jak moc mininbrabčák masky miluje, bylo jasné, že by to obrečel.

Sedla jsem tedy lehce před půlnocí ke stroji a začala uvažovat o masce. Chtěla jsem se vyhnout klasickému pojetí indiána, jakožto copatého Němce v Jugoslávii a hledala nativnější indiánský kmen s tím, že už mi bylo jasné, že to bude spíš ze severu USA. Nejlepší se mi zdál kmen Mohykánů.

Dobré na tomto kostýmu je, že většinu potřeb si na něj obstaráte i bez větší námahy a zbytek musíte doladit barvami na obličej.

Připravila jsem tedy minibrabčákovi bederní roušku s ručně kreslenými ornamenty a příčesek z černé vlny na čelenku jako divoké dlouhé vlasy, které jsem dozdobila železnými kolečky a peřím.

Zbytek jsme ladili ráno před odjezdem, kdy jsem minibrabčákovi připravila účes a nabarvila část hlavy sprejem a pomalovala obličej. Připevnila jsem mu na nohy další kožené pásky z odřezků a pomalovala jej. Do ruky si vzal svůj dřevěný luk a přes rameno jsem mu připevnila lišku.

Ten den bylo 35 stupňů a bylo mi strašně líto všech těch dětí, které měly ty kožené oblečky kovbojů, takže i z tohoto hlediska to bylo dobře vymyšlené.

Šatičky na Dios de Muertos (dušičky)

Tyto šatičky nevím, jestli lze pokládat za kostým. Každopádně se jedná o šatičky z plátna s tiskem kočiček ve stylu mexického svátku všech mrtvých.

Apolenka v nich oslavuje už druhým rokem Halloween. Vrchní vrstva je tedy z plátna s tiskem kočiček a spodní vrstvy jsou ze zbytků tylu od kamarádky ušité do několika vrstev spodničky, abych docílila lepšího vzhledu.

To jsou ve zkratce kostýmy, které jsem v poslední době tvořila pro děti. Množství princeznovských šatiček, které připravuji co měsíc pro Apolenku asi ani nemá cenu zde vypisovat.

Princeznu zná každý. Letos po jejím nástupu do školky bych však ráda provedla změnu a Polly by měla jít za Cindy Lou Who z Grinche. Po akci sem kostým doplním.

Šťastné masopustní období:)

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here