Příběh o Matějovi, který se v 5 letech rozhodl, že si nechá narůst vlasy, aby je mohl darovat jinému méně šťastnému dítěti. Trvalo to 3 roky a takový malý sestřih společně s rozhovory a fotkami dárce jsme připravili i pro veřejnost. Matěj se s touto myšlenkou inspiroval na sociálních sítích. Třeba se podobně rozhodne někdo další. Pro nás, co nám rostou vlasy normálně a často nám spíš překáží je to nic, ale pro jiné to může být poklad a tajný sen.

Trvalo to sice déle, než si i Matěj myslel, ale vše dopadlo na výbornou. Vlásky posloužili jako spodek paruky pro malou Vanesku, která trpí alopecií.

Vyzkoušeli jsme domluvu s několika nadacemi a díky karanténám, koronavirové krizi, ale i nabývající oblibě darování vlásků to bylo vcelku obtížné. Byli jsme sice předběžně domluveni v jedné nadaci, ale bohužel se ukázalo, že i mezi nadacemi existují podvodníci a nadace se ocitla před soudem.

Další nadací, která je velká, spolehlivá a pomáhá hodně lidem Daruj vlasy zvedla své požadavky na délku vlásků nad 35 cm, což by znamenalo reálně další rok růstu. V nadaci NF Gracie jsme se sice perfektně domluvili, ale vzhledem ke koroně bychom museli vlásky ostříhat doma, vložit do obálky a poslat, což jsem upřímně nechtěla kvůli Matějovi.

Až náhodou jsem narazila na nadaci Pramen pomoci, kde jsme se nejen perfektně domluvili s paní Elenou, vlásenkářkou a majitelkou salonu MagDAlena, ale vše bylo mnohem více průhledné díky spolupráci salonu a nadace. Většina nadací totiž vše řeší externě. Nemají vlastní, ale spřátelené salony a i vlásenkářky těžko shánějí.

Jakmile tedy skončil nouzový stav a bylo možné navštívit kadeřnictví, rozjeli jsme se do Prahy a 3 roky se během 20 minut ztratily a my měli zase kluka jako buka:)

Zveřejnění, natáčení i focení jsme prováděli vždy za souhlasu Matěje a účelem celého videa, článku i podcastu na toto téma je jen a jedině inspirace dalších dětí, kluků, holek ale i dospělých ke konání dobra. Každá paruka pro malou holčičku či chlapečka s alopecií nebo po závažné léčbě je tvořena alespoň 5 dárci s podobnou strukturou vlasů a taková paruka i tak stojí kolem 30.000,-.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here