Líbí se vám ty nejrůznější vzory na knoflících nebo dokonce knoflíky se stejným vzorem jako na oblečení, na kterém jsou našity? Můžete si je udělat doma a to vcelku snadno. V tomto jednoduchém návodu si ukážeme jak na to a zároveň navážeme na článek o šití potahů na polštářky. Šijeme povlaky

 Co budete potřebovat

Vystřihnuté kolečko látky v potřebné velikosti a sada na potahování knoflíků
Vystřihnuté kolečko látky v potřebné velikosti a sada na potahování knoflíků

Sada na potahování knoflíků jde pořídit v každé galanterii a knoflíky jsou v několika velikostech. Dále budete potřebovat už jen látku ze které chcete knoflíky udělat, nůžky a křídu v tužce.

V našem případě se bude jednat o látku, která zbyla po stříhání látky na potahy. Tuto látku si připravte a vyndejte si ze sady železný vršek knoflíku. Na zadní straně krabičky je většinou nakreslené malé kolečko, které značí, kolik bude potřeba látky na jeden knoflík. Já si vybrala knoflík, který má v průměru 1,5 cm, ale látky k jeho potažení je potřeba 2,5 cm v průměru.

Jdeme na to

 1. Křídou v tužce si načrtněte potřebné kolečko a vystřihněte ho nůžkami.

  Načrtněte si kolečko s větším průměrem, nežli má knoflíková hlavička
  Načrtněte si kolečko s větším průměrem, nežli má knoflíková hlavička
 2. Vystřižený kus látky vsaďte i se stříbrným vrškem knoflíku do silikonové formy, kterou máte v balení také.

  Vložte látku do větší silikonové formičky a zajistěte ji hlavičkou knoflíku
  Vložte látku do větší silikonové formičky a zajistěte ji hlavičkou knoflíku
 3. Přebytkem látky obalte vnitřek knoflíku, a pokud se vám okraje jen lehce překrývají, tak máte správný rozměr. Pokud okraje látky překrývají i samotný knoflík na vnitřní části, tak máte kolečko příliš velké a zbytek zastřihněte.

  Vložte přebývající látku dovnitř knoflíkové hlavičky
  Vložte přebývající látku dovnitř knoflíkové hlavičky
 4. Na prstem stlačenou látku uvnitř knoflíku, přidejte umělohmotnou bílou část s dírkou na očko.

  Bílým očkem lehce zatlačte látku dovnitř knoflíkové hlavičky
  Bílým očkem lehce zatlačte látku dovnitř knoflíkové hlavičky
 5. Na vrch dejte ještě malou stříbrnou obruč a ujistěte se, že obruč s bílým očkem jsou na prostředku.

  Přidejte i malou stříbrnou obruč a s bílou částí umístěte obojí co nejvíce na prostředek hlavičky
  Přidejte i malou stříbrnou obruč a s bílou částí umístěte obojí co nejvíce na prostředek hlavičky
 6. Nyní vemte druhou silikonovou část formičky a umístěte ji na prostředek. Měla by prakticky zakrývat železnou obruč na knoflíku. 

  Druhou částí formičky vše ještě zarovnejte
  Druhou částí formičky vše ještě zarovnejte
 7. Velice silně zatlačte, dokud neucítíte znatelné zacvaknutí. Není to úplně jednoduché a můžete si k tomu vzít i nějaký plochý nástroj, abyste si nezlomili palec:) Je třeba vyvinout rovnoměrný, ale silný tlak, než se obruč dostane pod zahnutí stříbrného vrchu knoflíku a zajistí tam látku.

  Zatlačte do formičky palce či jiným nástrojem silně, ale rovnoměrně
  Zatlačte do formičky palce či jiným nástrojem silně, ale rovnoměrně

A máte hotovo:) Po zacvaknutí vyjměte knoflík prohnutím větší části formičky. Pokud vám někde chybí látka či naopak přečnívá, upravte její průměr jednoduchým zastřihnutím či zvětšením průměru u dalšího knoflíku. Takto potažený knoflík již není možné rozebrat a znovu použít, tak se snažte nenadělat moc zmetků. 


 

Našívání na povlak

Perfektně potažené knoflíky ve stejné látce, jako potahy již máme, takže můžeme vytvořit dírky na potah polštáře. Pokud nemáte na šicím stroji možnost ušít si knoflíkové dírky, tak budete muset použít své zlaté ručičky a udělat to ručně.

Old fashion knoflíkové dírky

Vezměte si průměr knoflíku a podle tloušťky k němu přičtěte cca 1-2mm. Tento rozměr si načrtněte čárkou na látku. Připravte si jehlu a dlouhou nit a tuto čárku velice pečlivě a podrobně obšívejte, dokud neutvoříte splácnutý ovál. Zapošijte konec nitě a krejčovským páráčkem prořízněte onu načrtnutou čárku.

Tímto vám vznikne knoflíková dírka potřebná pro potažený knoflík. Podle šíře polštáře jich tímto způsobem vytvořte, kolik bude potřeba s mezerami cca po 5 cm. 

Knoflíkové dírky v šicím stroji

Pro ty, kteří si mohou ušít knoflíkové dírky za pomoci šicího stroje uvedu postup zde.

1.Patka na knoflíkové dírky

Připravte si patku na šití knoflíkových dírek. Pokud nevíte jak, tak se podívejte do manuálu. U mého šicího stroje je zezadu na patce malá páčka, kterou při pohnutí patku uvolním a nasadím, kdy se mi zlíbí.

Do takto připravené patky, dříve, nežli ji umístíte do stroje, přidejte ještě knoflík.

POZOR: Nedávejte do patky knoflík dříve, nežli je potažen, protože by zde mohly nastat lehké nuance v rozměrech knoflíkové dírky.

Vyjměte užívanou patku a nasaďte tuto.

Na fotkách je znázorněno, jak vkládám knoflík do patky a patku do stroje já. Avšak je možné, že u vašeho stroje budou drobné rozdíly, takže doporučuji tento postup, dělat v souladu s manuálem od vašeho stroje.

2.Měření a šití

Na lícovém okraji povlaku, tedy tam, kde je otvor a námi vytvořený lem, budeme značit dírky. Vezměte si do ruky pravítko či metr a křídu v tužce a označte si čárkou začátek knoflíkové dírky. Mezi jednotlivými dírkami si takto předem vyznačte mezery vzdálené od sebe zhruba 5 cm.

Poté vložte látku do stroje lícem nahoru, ujistěte se, že ji máte rovně a zajistěte přítlačnou patku. Vyberte program na šití knoflíkových dírek a šijte. Po vyšité dírce jen přetáhněte látku k další vyznačené čárce a šijte takto, dokud nebudete mít všechny dírky hotové.

TIP: Pokud si takto vyznačíte mezery mezi budoucími dírkami, nebudete muset látku ze stroje mezi jednotlivými dírkami vyndavat, vše přeměřovat, a pak hledat správnou hloubku, v které má látka být.

3.Čištění

Máme hotové knoflíkové dírky a všude kolem nám zbylo i hodně nití, jelikož jsme látku ze stroje nevyndavali. Nebojte, po odstřižení těchto nití vyšité dírky nepovolí a nerozpletou se. Zvykla jsem si už na to, že můj stroj ví co dělá a to často více, nežli já sama:)

Zastřihněte tedy přečnívající nitě, aby zbyly jen dírky. Vyndejte si z krejčovského košíku páráček a jemně prořízněte střed knoflíkové dírky. Dejte jen pozor, abyste nezačali řezat i do nití kolem otvoru, tím byste si mohli dírku zničit.

Zkontrolujte, jestli ještě někde nepřečnívá nějaká nitka (občas se dostane do stehu při šití dírky) a případně ještě vše začistěte.

4.Našívání knoflíků

Připravte si knoflík a přiložte si ho k látce tak, jak bude až bude provlečený. Hodí se to takto udělat, abyste poznali, kde je střed a přišili knoflík správně. Stačí totiž jen malá odchylka jakýmkoli směrem a knoflík by vypadal nevzhledně nebo by dokonce nešel protáhnout.

TIP: Po vpíchnutí jehly do středu dírky ji již nevytahujte, ale knoflík vložte mezi dvě látky pro našití. Bude perfektně na středu a zároveň se už nemusíte trápit s trefováním se do dírky.

Pečlivě knoflíky přišijte a vložte polštářky do vašich nových potahů:) 

 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here