Zima krásná, teď už i zasněžená nás vybízí se po chladné procházce někam zahrabat společně s jehlicemi a klubkem příjemné vlny a plést. Jenže se sem tam stane, že to fakt katastrofálně epicky po…kazíme a musíme párat a to dost.

Já vám dnes ukáži takový cool trik, jak obnovit vlnu, kterou jsme vypárali.

Párá každý kdo plete, a kdo tvrdí, že nepárá, tak kecá!

Markéta Brabcová

Někdy vypáráme pár řad a svět je zase v pořádku, ale někdy upleteme svetr, šaty, tuniku a máme třeba malé lanko, neumíme počítat (můj případ) a po upletení dáme pletený skvost nositeli a on se v tom skvostu pomalu topí a ještě nadává, jestli nejste vadní, že jste pletli na slona.

Dávám k dobru šatičky, které jsme pletla pro mou milovanou dračici, která je neskutečně roztomilá i přesto, že aktuálně na všechny a všechno křičí jen a jen „drakarys!“.

Tyto šatičky jsem pletla vloni při lyžařské dovolené v Korutanech, kde jsme byli bez dcerky. To byl svět ještě normální:D

Jsem si tak pletla cestou

Neměla jsem tedy k dispozici ani modelku a ani návod, jelikož si většinu pletených projektů vymýšlím sama. No, a nedopadlo to úplně super.

Šatičky jsem po příjezdu hned na dcerku nasadila a byly super. Velká sukně, krásný přechod barev, ale vlna byla docela hustá, takže byly šatičky docela těžké.

Ukázka šatiček na videu – je vidět, jak jsou zbytečně velké

Je důležité si uvědomit, že čím hustší vlákno, tím těžší výsledek bude. Proto není fajn plést na miminka a děti z hodně hutných vláken. Pletenina se prověsí a zbytečně nositele tahá.

Přišlo tedy na řadu párání a to pěkný kus.

Vypáraná vlna a zvláště, pokud je již nějakou dobu upletená má tendenci se kroutit do takové drsně vyhlížející trvalé.

Řeknete si, že na tom nic není, že můžete v klidu plést znovu. Záleží na materiálu a množství, ale pokud je vypárané příze více, tak je to po znovu-upletení vidět.

zkroucená vlna vytvoří nepravidelnost ok a ani vyprání to často nespraví

Ta zkroucená vlna vytvoří nepravidelnost ok a ani vyprání to často nespraví. Vy to určitě poznáte a ostatní to budou vnímat nelahodivě pro oko díky různě velkým okům.

Co s tím?

Oprava je docela jednoduchá. Můžete samozřejmě celý vypáraný kus a napletenou část i s jehlicemi nebo zafixovaným lankem vyprat, ale je to moc práce a moc riskantní.

Namotejte jednoduše vypáraný kus do klubíčka. Příliš klubko neutahujte, stačí normální návin.

Připravte si velký hrnec s vodou a cedník.

Vložte klubko do cedníku a vložte cedník do hrnce. Voda by neměla dosahovat až k cedníku a už vůbec by se neměla dotýkat klubka.

Zapněte plotnu a dejte vodu vařit. Důležitá je zde pára, která zákruty na vlně zase srovná a vyhladí. Stačí třeba 10 – 20 minut napařování a klubko bude jako právě koupené.

POZOR: Pokud máte plynový hořák, zvedněte cancour směřující ke zbytku na jehlicích a i ten zbytek někam do vzduchu…třeba na digestoř.

Nyní můžete znovu plést a na pletenině nebude vidět žádná vada, zákruty a ani různě velká oka.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here