Všichni, kdo máme či čekáme děti, určitě známe příznačné reptání něžného pohlaví, ohledně zvětšování a zvelebování hnízda. Samozřejmě to neminulo ani nás brabčáky, takže po nastěhování do většího hnízda, jsme očekávanému ptáčátku pořídili postýlku. To, že nepřijde hezky složená a ozdobená, jako bývá na obrázku, jsme sice věděli, ale dostat ji hotovou a jen ji umístit do ložnice či pokojíčku by nám určitě nevadilo. Tady je naše zkušenost s postýlkou a její přípravou do pozice…ready.

Samotná postýlka

Ačkoliv by se mohlo na první pohled zdát, že všechny dětské postýlky jsou v podstatě stejné, tak vás stejně něco (asi hormony) táhne k tomu, abyste ji vybírali nesmyslně dlouho. V našem případě to trvalo několik dnů, což dodnes nechápu, ale asi hold ta tloušťka a rozestupy tyčí v zábradlí stále nebyly, podle mého názoru, dokonalé.

Každopádně jsem typ člověka, který oceňuje jednoduchý a čistý design spíše, nežli druh vyřezávaného zvířátka na čele postýlky. Díky tomuto přesvědčení jsme nakonec vybrali jednoduchou bílou postýlku bez zdobení se šuplíkem. Konkrétně šlo o postýlku s názvem Kuba 2, kterou jistě velice jednoduše naleznete u strýčka Googla a v případě, že byste měli obdobný vkus, jako my, tak po kliknutí na obrázek postýlky, plynule přejdete na Heureku.

Z praktického hlediska jsme vybrali variantu se šuplíkem. Je perfektní, že všechny lůžkoviny, které k postýlce patří se do něj dají snadno uložit a jsou po ruce, když je potřebujete. Při náročnějších nocích to může být i několikrát za sebou. Jde ale obecně o velice levnou postýlku a právě asi i díky tomu, se šuplíkem někdy bojuji, abych ho vůbec byla schopna vypáčit, jelikož je kolejnice měkčí a při větším zatížení šuplíku se do ní kolečka vryjí.

Až při skládání postýlky jsme zjistili, že je i polohovací, což oceníte především na začátku, když se nemusíte namáhavě sklánět do hluboké postýlky pro pískle, které vás přivolá kdykoliv potřebuje. Bohužel je u některých modelů postýlek, stejně jako u námi vybrané, problém při samotném polohování, jelikož musíte v podstatě velkou část postýlky rozebrat a zase složit. Výhodou je, že ji nepolohujete příliš často, takže pokud se na to psychicky i fyzicky připravíte, tak máte vyhráno.

Jednoduchá bílá postýlka
Bílá postýlka Kuba II od firmy Drewex

 

Matrace

Upřímně řečeno jsme o matraci ani nepřemýšleli. Je hodně věcí, co vám dojdou až ve chvíli, kdy jste uprostřed procesu nebo ještě hůř, když máte vše hotovo, dítě na světě a postýlku prázdnou. U nás toto probíhalo již v procesu nákupu, ale výběr matrace nás opět o několik dní zpozdil. Patříme totiž i s panem brabčákem mezi tu sortu lidí, která potřebuje být již před nákupem, expertem v oboru na slovo vzatým. Zatím se nám to téměř pokaždé vyplatilo a nekoupili jsme hned první produkt v seznamu, ale na druhou stranu se u nás často stává i prostý nákup matrace až únavně dlouhou záležitostí.

Faktem je i skutečnost, že když se jedná asi u každého páru o první ptáče, tak pro něj chcete to nejlepší. Po zkoumání trhu s dětskými matracemi v potřebném rozměru do vybrané postýlky jsme ale stejně skončili u toho, že 90% matrací pro miminka je z kokosového vlákna. Možná se právě plácáte přes čelo, protože to je přeci jasné, že má být z kokosových vláken, ale pro nás to byla opravdu novinka. Dlouho jsme tedy zkoumali a zjišťovali důvody, zdravotní nezávadnost, tvrdost a asi vše možné i nemožné, co vás jen napadne.

 1. Alergie na roztoče.
  Miminko, které si přivedete domů je úplně nové. Zní to možná hloupě a jasně, ale pravdou je, že když se nad tím zamyslíte, tak vám dojde, že i když se připravíte na dítě jakkoliv, tak může být zrovna na tu věc alergický. To je také jeden z důvodů, proč jsou matrace zrovna z kokosu. Jde o co největší ponížení možnosti alergické reakce. Kokosová vlákna v sobě téměř nedrží roztoče, takže jste si pomyslně odfajfkovali alergii na roztoče.
 2. Pevnost matrace
  My velcí možná oceníme různé měkkosti či tvrdosti matrace, jelikož jsme si již pošramotili páteř, ale zase se vracíme k té vůni novoty u novorozence. Miminka mají páteř v pořádku, či ještě lépe, ve stavu, kdy ještě není tvrdá a tím pádem je hezky ohebná a nebolí. Dětská páteř ale právě z tohoto důvodu potřebuje pevnou, silnou a tvrdší matraci, což hrubě spletená kokosová vlákna zajišťují. Nám se to možná může zdát drsné, ale z vlastní zkušenosti již vím, že ten malý brabčák tam okamžitě po převozu z porodnice usnul a ještě teď, když píši tento článek, tak mi stále ukazuje na obrázek postýlky a odchází s přáním dobré noci.
 3. Vzdušnost
  Kokosová vlákna jsou přírodním materiálem, který perfektně odvádí vlhkost. Novorozenec je sice malinký a většině z nás přijde čisťounký a voňavý, ale faktem je, že spící miminko během noci vypotí velké množství potu, který je navíc alkalický,  a pokožka je tedy více náchylná ke kožním infekcím, potničkám a zapařeninám. Vyvarovat těmto potížím se můžeme v případě, že dbáme na vzdušné materiály nejen u oblečení, plenek a přikrývek, ale také právě u matrací.
 4. Možnost mytí
  Samotné jádro matrace z kokosu bychom dali do pračky jen stěží, ale je důležité, aby povrch matrace z přírodního materiálu (ideálně bavlny) byl a byl snímatelný. Mnoho výrobců do matrací dá kokosové jádro, obalí ji bavlněným snímatelným potahem, ale zároveň do potahu zapošije nepromokavou vložku, která sice z dlouhodobého hlediska matraci ochrání, avšak úplně vyruší funkci odvětrání.

Napsala jsem o matraci nějak více, nežli jsem chtěla, ale samotné mi během psaní znovu došlo, že výběr matrace byl zajímavý proces, který není dobré podceňovat. Do hnízdečka minibrabčáka jsem pořídili matraci oboustranně kokosovou s molitanovým středem a snímatelným potahem. Opět je u obrázku naší matrace i proklik do eshopu, kde jsme matraci pořídili my, ale to spíše informativně.

Matrace z kokosových vláken
Matrace pro minibrabčáka

 

 

Výzdoba postýlky

Do výzdoby a dekoru látek se chtěli pustit snad všichni členové brabec family, ale musím se přiznat, že jsem se na to jako nastávající mamča sama tolik těšila, že si ostatní museli nechat zajít chuť. Před objevením všech možností dětské postýlky, jsem neměla tušení, co všechno se dá z bytového textilu koupit. Měla jsem samozřejmě povědomí o peřince, polštářku, jejich povlečení a mantinelu, který jsem si pamatovala ještě od brášků, ale všechny ty baldachýny, nebesa, volánky pod matraci, kapsáře, závěsné serepetičky a další vymoženosti ze mě vymačkaly všechny hormony, které mi před porodem ještě zbývaly.

Neuvěřitelná nabídka všech možných eshopů, švadlenek, látkových obchodů i hračkářství mě velice překvapila. Samozřejmě jsem se ale stala obětí nerozhodnosti v množství možností. Nejsem příliš velký fanoušek pestrobarevných medvídků na polštářcích či růžových jednorožců zvracejících duhu na peřinkách, takže jsem dlouho hledala motiv, který by byl nadčasový, jemný, dětský, designově čistý, teplý a ideálně jednotný v kompletu.

Časem jsem objevila perfektní komplet přesně podle mého stylu. Jak jsem nedávno zjistila, tak se právě tento komplet stal jedním z nejprodávanějších, což mě utvrdilo v tom, že pestrobarevným hrůzám již konečně odzvonilo nebo naopak v tom, že reklamní masáž je již tak efektivní, že zákazníka do nějakého stylu jednoduše sama nasměruje.

Já osobně budu doufat v to první a budu klidně spát. Vzhledem k četnosti tohoto kompletu ve vyhledávači není odkaz nutný, jelikož mezi obrázky vyskočí hned jako první. Dnes bych určitě nelenila a celý komplet sama ušila přesně tak, jak by se mi to líbilo nejvíce. Kdo ví, pokud časem bude důvod, tak ho ušiji a sem dám článek či video s návodem a inspirací, jak mi to šlo.

Motiv kompletu na dětskou postýlku
Textilní komplet na dětskou postýlku

 

Montování postýlky

Na návštěvu chvíli před porodem, přijel můj nejmladší bráška Ríša, který velice ochotně ve svých 9-ti letech, pomohl sestavit postýlku pro svého synovce. Pomoc se hodila nejen z výchovného hlediska, ale i proto, že velký Brabčák den předtím montoval skříně a poranil si rohovku pravého oka jemnými vlákny z tlumiče mechanismu na zašupování dveří. Od práce je to ale neodradilo, takže s rychlostí blesku smontovali nejprve šuplík, za přispění aku šroubováku. Montáž postýlky byla velice jednoduchá i přes nepříliš vyvedený návod.

Problémem by se skládání stalo ve chvíli, kdy by na to byl člověk sám. Jednotlivé díly se musí při šroubování pevně držet u sebe a v jednom člověku by to šlo velice těžce, složitě a pravděpodobně by došlo i k poškození postýlky. Celá montáž je celkem obsáhle zachycena v galerii obrázků. S jedním poloslepým brabčákem a jedním zmenšeným brabčákem, zabrala montáž méně, než hodinku. Po montáži přišlo na řadu vyprané a vyžehlené povlečení a doplňky a bylo hotovo.

Fotogalerie procesu montáže

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here