S podzimem přichází jedno specifické období, které u nás v rodině naprosto milujeme a od příchodu minibrabčáka na svět si tyto dny užíváme ještě více. Tím obdobím je Halloween

Vím sice, že určitě narazím u mnoha zastánců toho, že bychom se neměli „amerikanizovat“ a jít naším směrem, jakožto zastánců dušiček. Rozhodně se nehodlám s nikým přít o to, co je správné, ale jako se vším, co v naší rodině děláme, děláme ze zábavy.

Halloween je přesně takovou událostí. Nabízí neuvěřitelné množství kreativních činností, dekorací a nápadů, a to jak uvnitř, tak venku, či v kuchyni.

V tomto článku vám představím „naše“ pojetí Halloweenu, které samozřejmě nemusíte vůbec plnit či respektovat, ale v některých případech se třeba inspirujete a to je přesně ten důvod, proč tyto stránky existují.

Kostým

Určitě nedílnou součástí oslav dušiček je u nás kostým. Ten je myšlen především pro děti, protože děti převlékání do jiných identit vesměs milují.

I u dospělých v posledních letech tento trend notně vzrostl a pořádá se čím dál více maškarních a tematických kostýmových party pro dospělé.

V období kolem dušiček zároveň můžete narazit i na nejednu kostýmovanou akci pro děti, které se můžete zúčastnit. Mrkněte se ve svém okolí, jestli se něco takového nepořádá i u vás. Pokud jste tvořiví a vaše děti mají kostýmové akce rády, tak jim tím určitě zpříjemníte den.

Strašidelný den v zahradách zámku Karlova koruna

U nás jedeme ve strašidelném stylu kostýmů a já osobně mám ráda originalitu. Je tedy zřejmé, že pokud se minibrabčák nezasekne, tak ho asi v kostýmu Batmana či Spidermana nepotkáte.

Poslední kostým, který si objednal, byl pavouk. Kostým jsem šila asi dva týdny a vím jistě, že umělá kožešina, kterou jsem použila na chlupatá pavoučí záda je asi tou nejhorší látkou, kterou můžete do svého šicího stroje strčit:)

Nicméně se kostým osvědčil a minibrabčák měl radost, což je asi ten hnací motor i pro mne:) Rukávy i nohavice jsem našila prodlužovací, aby kostým vydržel pár změn velikostí, takže letos bude v akci již potřetí.

V loňském roce chtěl minibrabčák pavoučí společnost, takže jsem vyřešila i kostým pro sebe. Byla to vcelku rychlovka a postup doporučuji.

Koupila jsem si jednoduché černé triko s dlouhými rukávy, černé bavlněné punčocháče a pro zbytek jsem se stavila v látkách. Stačí cca 60 – 80 cm černé látky, černá guma v pohodlné šířce (třeba 4 cm), 100 cm černého tylu a pytel náplně do polštářů.

Černou látku si nastříháte na pruhy a ušijete válce. Na jedné straně je necháte otevřené a naplníte polštářovou náplní, čímž vám vzniknou pavoučí nohy. Ty jednoduše přišijte na boky černého trika a máte vršek hotový. 

TIP: Protáhněte černou nit skrze pavoučí nohy a přivažte každou nohu tak, aby po niti neklouzala. Nit připevněte i k rukávům. Tím docílíte toho, že když budete zvedat své ruce, budete zvedat i pavoučí nohy.

Teď se podíváme na sukýnku ke kostýmu. Připravte si gumu a zastřihněte délku podle vašeho pasu/boku/místa, kde budete sukni mít. Gumu sešijte, čímž si vytvoříte gumový pas.

Vezměte do ruky nůžky a černý tyl. Ten nastříhejte na delší černé proužky o šířce maximálně 5-ti cm. Proužky začněte přivazovat ke gumě, dokud nebude celá kolem dokola obvázaná proužky. Tím vám vznikne jednoduchá, a přitom efektní tylová sukýnka.

Tím máte kostýmek hotov. Pokud máte vše potřebné, tak vám tvorba nezabrala více, jak 3 hodinky. Ideální je rozdělit si přípravu do dvou večerů u nějakého hezkého filmu:)

Děti a halloweenský program

Jak jsem již podotkla, tak hlavním důvodem, proč se na tento svátek tolik těším, je náš minibrabčák. Každý rok mu tedy připravíme i nějaký program.

Zábavný a možná i lehce strašidelný program můžete najít ve svém okolí. Například různé strašidelné prohlídky zámků. Každoročně se tyto prohlídky konají třeba na zámku Kačina u Kutné Hory a i zámek Karlova koruna v Chlumci nad Cidlinou často zve k nějaké akci na dušičky.

Pokud chcete vytvořit dětem nějaký program sami, můžete se inspirovat u nás. Je ale rozhodně nesmírně důležité zvážit, jak nebojácné děti vlastně máte. Pokud zapraská v lednici a dítě se vám krčí u kolen, tak se raději nějakým větším akcím úplně vyhněte.

My máme doma malého člena Addamsovi rodiny, takže si můžeme více vymýšlet. Vytvoříme většinou nějaký příběh o tom, jak u nás doma byl duch, který schoval někde v lese poklad a s lampiony v ruce poté jdeme poklad hledat.

Nejde o žádný desetiboj, takže nechoďte nějak extra daleko. Děti to po chvilce může přestat bavit, nebo hůř, mohou se začít v lese bát a vy pak budete muset řešit urychlený transport domů s následnou návštěvou u psychologa. Pár metrů směrem do tmavého zákoutí postačí.

Zde poté děti naleznou svou odměnu v podobě, jakou zvolíte. Ať již sladkosti, hračku, zubní pastu či v rámci nevýchovy se na odměnu vykašlete, protože odměny jsou špatné:)

K této aktivitě, na které se každým rokem podílíme ve větším počtu, nežli v tom předešlém máme i promítání strašidelných filmů a pohádek.

Máme takový menší seznam pohádek, na které koukáme právě v tomto období. Pokud hledáte inspiraci, tak zde je pár titulů, které můžete do svého pojetí dušiček zařadit:

Party

Každý rok zároveň pořádáme menší Halloweenskou party. Nejsme zrovna úplní pařmeni, takže volíme spíše klidnější formu.

Promítáme vybrané horory, které nikdo z nás ještě neviděl. Hrajeme tématické společenské hry, povídáme si a nedílnou součástí je samozřejmě i výběr zajímavě vypadajícího strašidelného občerstvení.

Nám i našim kamarádům se takový večer líbí a je dobré se domluvit na rozdělení rolí. Jako hostitelé asi budete připravovat většinu z dekorací, zázemí i jídla, takže se neváhejte optat, jestli nechce někdo něco přinést. Vždy nám kamarádi přinesli i vlastní gurmánské výtvory, jejichž přípravu si užívali stejně jako my tu naší.

Jídlo

Drobné občerstvení, které připravíte na večer by mělo být něčím zajímavé a strašidelné a můžete se na něm podílet všichni.

Často se nejedná o žádná veledíla, ale drobnou úpravou vzhledu, pár kapkami potravinářského barviva či rozložením, můžete dosáhnout strašidelného či nechutného vzezření.

Mimo takové drobné sladké i slané pochoutky děláme často i sekanou v podobě hlavy mumie. Minibrabčák miluje její vzhled a my ostatní především chuť. Brzy se zde na stránkách objeví i recept a postup na dekoraci.

Dekorace

Pro mě asi ta nejzajímavější část tohoto svátku je samotná příprava dekorací. Kreativní Brabec nemá v názvu „kreativní“ jen tak. Za těch pár let, co Halloween tímto způsobem slavíme jsem nasbírala pár nápadů, tipů a inspirace.

Moc ráda se na našich stránkách o těchto výtvorech a jejich výrobě rozpovídám. Aktuálně ale délka tohoto článku přesáhla nějakou únosnou mez. Budeme tedy v následující době postupně vypouštět různé návody, tipy a inspirace s halloweenskou tematikou.

Na co se můžete těšit

Doufám, že jste načerpali alespoň nějakou inspiraci a získali třeba trošku jiný pohled na oslavy těchto svátků:)  

 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here