V dnešní době plné rozvodů a pozdních manželství je diamantová svatba dle svého názvu skutečným vzácným drahokamem. Chce to velkou lásku, odhodlanost a další atributy manželství, o kterých ještě určitě ani netuším:) Každopádně je významným momentem, když se někdo vám blízký k tomuto milníku dostane a vy u toho nejen, že můžete být, ale dostanete možnost i lehce tuto oslavu vydekorovat. 

Na co myslet na začátku

Tuto možnost jsem dostala a rozhodla jsem se pro cestu vlastní tvorby, abych dala více najevo, že na tuto událost nestačí jen koupený ubrus a ubrousky. Na všem jsem se podílela společně s minibrabčákem, kterému jsem zpříjemnila, ale občas i dost otrávila den.

Vše má své hranice a x-tý den v řadě přijít s vyráběním „dárku“, jak tomu minibrabčák říká, může leckoho otrávit. Musím ale touto cestou veřejně toho kluka pochválit, protože to zvládl pod krutovládou kreativní matky obstojně:)

Forem, kterými se rozhodnete tuto oslavu uspořádat je mnoho. Může to být velkolepý svatební obřad s novými sliby, přeživšími přáteli a rodinou. Nebo naopak intimní oběd či večeře v kruhu těch nejbližších a samozřejmě je ještě mnoho verzí mezi těmito pojetími.

Je to nejen na vás, ale trošku i na intuici, jestli celé skromné vystupování oslavenců je myšleno vážně a překvapení není na místě, či je to nevědomost toho, co od vás mohou oslavenci očekávat, ale něco navíc by vlastně snesli. Na tuto intuici byste měli dát a „neodfláknout“ to větou: „Vždyť říkali, že nic nechtějí.“

Pokud ale pár skutečně patří k silně introvertním lidem, tak kolem té sedmdesátky či osmdesátky by oslava ve stylu „surprise surprise“, kdy zpoza gauče při rozsvícení světel vyskočí dav gratulantů, mohla také skončit o dost smutnější oslavou skonu jednoho z páru na rozsáhlý infarkt.

Všechny tyto skutečnosti je dobré předem promyslet a dbát především na to, že jde o ty matadory, kteří to spolu tak dlouho vydrželi a mít toto v úctě a nemyslet na sebe, a jak byste to chtěli vy.

Dekorace bez vlastního zapojení

Pokud se rozhodnete, že nemáte odvahu, chuť či jednoduše čas na to, abyste vyráběli a vymýšleli dekoraci k této oslavě, tak to nedělejte. Nic se neděje a není nikde psáno, že musíte něco vyrábět sami.

Zároveň ale nechcete nechat přípravu pouze na obsluze restaurace či na vlastních zásobách ubrusů při oslavě na zahradě či ve vaší jídelně. Poté budete muset věnovat čas minimálně návštěvě několika obchodů či eshopů, abyste měli vše dostatečně dopředu a bez práce.

Drobné doplňky

Z vlastní zkušenosti určitě doporučím řetězec či eshop Stoklasa, kde můžete nakoupit spoustu vhodných a tématických dekorací. Pro diamantovou svatbu se perfektně hodí například diamanty na tabuli či různé vpichovací dekorace do kytic. Já tam k této příležitosti koupila i lepící diamantovou pásku, ale to již k vlastní dekoraci. Jednoduše toho v sortimentu tohoto obchodu naleznete mnoho, takže netřeba se strachovat, kdybyste neměli čas na vlastní výrobu.

Jen pro inspiraci pár obrázků:

Ubrousky

Je dobré také zajistit ubrousky, ubrus (případně domluvit barvu ubrusu v restauraci), které by mohly ladit s tématem. Zase lze zajít jednoduše do supermarketu, papírnictví, Levných knih či domácích potřeb nebo objednat na internetu například na beremese.cz, takže se s tím nemusíte tolik trápit.

Zajistit lze i ubrousky s monogramem či přáním nebo se naučit podle nějakého návodu na internetu ubrousky hezky složit, což hned pozvedne úroveň stolování. skládání ubrousků lze zase zaměnit za spony na ubrousky, které se dělají i diamantové.

Tématické ubrousky:

Závěsné dekorace

Pro další dekorace poslouží dobře i obchodní dům Ikea, který má nově celkem velké oddělení s papírovou dekorací. Moc hezké jsou například papírové dekorace na strop, které prostor hodně oživí. Posuďte sami:

Světélka a květiny

Asi není vůbec na škodu použít i nějaká ta světla navíc, ať již světelný řetěz na baterky nebo pár svíček i se svícny, aby tabule vypadala luxusně a intimně zároveň. Se světlem se pak pojí i živé květiny, které můžete dát do velké vázy nebo je rozmístit do menších váziček a budete překvapeni, jak příjemně to vypadá.

Květiny doporučuji nekupovat v květinářství, ale jednoduše čapnout několik balíčku květin v supermarketu, které jsou určeny k domácí dekoraci. Cena je úplně někde jinde a můžete si je sami rozebrat a naaranžovat do váziček.

Světélka a květiny:

Dort k výročí svatby

Kromě jídla, které dostanete v restauraci či sami připravíte je ideální myslet ještě na dort. Dort upečte, nebo pokud jdeme stále variantou outsorcingu, tak dort objednejte. Dort na výročí svatby je zase odvozený od svatby a druhu výročí. V případě diamantové svatby můžete nechat vytvořit dort ve tvaru diamantu nebo klasického srdce ve stříbrných odstínech polevy.

Poslední dobou má již většina pekáren a cukráren k dispozici i jedlý papír na míru, takže není od věci vybrat fotku oslavenců a nechat ji na dort vytisknout. Vzhledem k trendu, že pečení a dorty jsou cool se nemusíte bát, že by vám cukrárna vaše přání nesplnila. Zapomeňte tedy na oranžové kytičky na strouhaných oříšcích a inspirujte se na internetu či vlastním náčrtkem.

Dorty k výročí svatby:

Dárek či něco navíc

Málokterý pár při tomto výročí ocení seskok padákem či kurz potápění. Většina podobných párů má kolem sebe spoustu vnoučat, dětí a za sebou hodně společných dní a zážitků. Pokud tedy budete mít čas alespoň na něco z přípravy této události, využijte ho na hrabání se ve fotografiích a vzpomínkách a nechte vytvořit něco s pamětí.

S věkem lidé ocení právě takové maličkosti jako je fotokniha, promítání a vyprávění v rámci hostiny, připravenou vzpomínku od každého hosta, vnoučka, dětí a rodiny

Inspirace ke vzpomínkám:

Jak vytvoříte oslavu podobných jubileí je samozřejmě na vás vašem okolí, zde jsou především tipy, jak něco nevynechat a nad čím se zamyslet. Důležité ale je, abyste z toho měli vy a především oslavenci dobrý pocit, což se vám bude vracet ještě hodně dlouho poté.

Dekorace „Do it yourself“, aneb udělej si sám

V této fázi se rovnou zarazím, protože vlastnoručně vyrobených dekorací k podobné příležitosti je tolik, že bych zde napsala knihu. Budeme tedy v tomto článku/tématu pokračovat na etapy. Vytvoříme seriál, kde bude v jednotlivých dílech vždy něco, co jsme k této příležitosti vytvořili i s podrobným návodem.

Již brzy vyjde návod, jak si vyrobit origami motýlky, kteří mají mnoho dekoračních využití a i k dekoraci oslavy výročí jsme je použili. Těšte se:)

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here