Určitě často také vylétáte s ptáčaty z bezpečí vašeho hnízda nebo se k tomu alespoň chystáte. Milující babičky do vás však v jednom kuse šijí, jelikož se jim nelíbí myšlenka, že by vás nebo ty malé vnoučecí drobečky na chvilku ztratily z dohledu.
Nejdříve nereagujete a vypouštíte tyto námitky jedním uchem dovnitř a druhým ven, ale po nějaké době to ve vás začne hlodat a říkáte si, jestli na tom něco není. Právě proto se podíváte na internet, jestli nenaleznete nějaký tip či radu ohledně cestování s malými dětmi, a tak házíme nějaké tipy i my.
Dopravní prostředek
Je vcelku rozdíl mezi tím, jestli plánujete cestovat letadlem či autem. Každému vyhovuje jiná možnost a to čistě podle subjektivního hodnocení. Pokud budete s dětmi cestovat autem, tak budete stále ve své komfortní zóně, nemusíte brát ohledy na další cestující a přestávky si můžete také udělat podle sebe, avšak nevýhodou je dlouhá doba přepravy.
Pokud naopak cestujete letadlem, tak pokud neletíte do zrovna Japonska, tak v letadle nestrávíte příliš času. Problémem jsou ale různé časy a procesy na terminálech, při kontrolách a vážení zavazadel, kdy malé děti ztrácí trpělivost a často i vy, protože ani vy si nejste úplně jisti, jak dlouho vše bude ještě trvat.
Tip k letadlu jsou především bonbony nebo sluchátka, což zabrání bolesti oušek.
„Takže skutečně, obě varianty mají něco do sebe a zároveň jsou plné nepříjemností.“
Když vyjedete
Zastávky
Ve většině případů si určitě před cestou zjistíte, jak dlouho vlastně budete cestovat. Neděláte to jen kvůli dětem, ale i kvůli sobě a cestovnímu plánu. Alespoň my to tak děláme, abychom věděli, kde a za kolik budeme kupovat například dálniční známky, mýtné a samozřejmě i pohonné hmoty.
Pokud cesta bude trvat déle, než 3 hodiny, tak je dobré plánovat i zastávky. Zastávky si můžete plánovat, jak chcete, ale určitě je ideální zastavovat minimálně každé 3 hodiny, ale podle vlastních dětí poznáte ten správný čas brzy sami.
Můžete plánovat cestu i na noc, kdy je nízký provoz a děti chtě nechtě většinu prospí. Tato možnost je ideální, pokud ji bude zvládat především řidič.
Občerstvení
Na tuto položku určitě nezapomenete, protože se z velké části týká i vás. Je ale dobré mít pro malé cestující připravené drobné svačinky, které jim cestu zpříjemní a zkreslí časové rozestupy mezi normálními jídly a dětem cesta lépe utíká.
V noci je to ale s občerstvením naopak. Ze zkušenosti vím, že je lepší dát dětem větší jídlo v podobě večeře, po které se auto „vykydá“ a děti se uloží k spánku.
Neméně důležité je i pití. Pitný režim je u dětí velice důležitý i normálně, ale zvláště v klimatizovaném prostředí se pokožka vysušuje a při výměnách teplot by mohlo dojít k dehydrataci. Ideální je samozřejmě voda v pokojové teplotě a bez cukru, aby děti nechtěly skákat po autě místo sezení, ale to je jen na vás.
Zábava
Tento bod je obzvlášť důležitý, protože při dobré zábavě uteče dětem cesta jako voda. Využijte oblíbených aktivit vašich dětí, případně se inspirujte aktivitami těch našich. Co určitě nezabralo u nás, byli nahrané audiopohádky, z velké části i z toho důvodu, že řidič nám z toho usínal.
Naopak tablet s pohádkami či DVD a ideálně i nějakou tou novější, kterou ještě neviděly boduje vždy na plné čáře. Velice pohodlné řešení pro rodiče jsou sluchátka pro děti. Vás udrží v klidu a můžete cestou poslouchat svou hudbu a zároveň jsou navrženy tak, aby hlukově dětem nepoškozovaly sluch, na rozdíl od většiny běžných sluchátek.
Jak ale čas v autě plyne, tak nejsme z tabletu příliš nadšení, jelikož chceme, aby si děti trošičku odpočinuly.
Na řadě jsou tedy další aktivity, jako například zpěv, hry, časopisy a kvízové knihy. I kdybyste zapomněli nějaký tisk pro děti vzít, tak na každé benzinové pumpě s tím počítají a mají plné regály časopisů, křížovek a her pro děti i pro dospělé.
Prostředí
Dobré je nepodcenit okolí dětské sedačky, auta a prostředí v kterém budou děti po celou dobu cesty. Pokud budete cestovat za jakéhokoliv počasí, tak budete určitě potřebovat stínítka do auta. Ve dne budou děti chránit před slunečními paprsky a v noci zase před pouličními světly.
Pokud cestujete v létě či zimě a v autě si nastavujete teplotu podle sebe, tak nezapomínejte ani na děti. To, že je pro vás ideální mít v autě 18°C je úžasné, ale dětem může být časem zima. Připravte dětem na vršek kufru deku a polštářek, aby v případě chladu či únavy jen jednoduše sáhly za sebe a k dece se dostaly.
Mezi děti v době jejich zábavy i jídla je vhodné mít sklopený střední díl v autě nebo nějaký tác či stolek. Na tuto plochu si děti mohou odkládat jídlo i pití či si tam položit tužky a hry. Časopisy a tiskoviny je zase dobré vkládat do kapsiček v sedadlech řidiče a spolujezdce.
Zvažte také oblečení dětí. Je super, že po vystoupení z auta budou mít na sobě děti epesrádes obleček, ale tvrdé materiály či těsné gumičky na oblečení nejsou na dlouhé hodiny ideální. Zvláště, pokud hodláte cestovat za noci, tak je vhodné prodyšné lehké oblečení jako je pyžámko.
Připravte si někam navrch i náhradní oblečení. Děti se během cesty hodně potí, případně skrze plenku protečou nebo se i počůrají, jelikož ještě neodhadnou míru svého močového měchýře, a to i poté, co jste právě zastavili a dítě stejně nechtělo jít na toalety.
„Přejeme tedy šťastnou cestu a cestujte v klidu:)“