Také máte rádi, když můžete něco obyčejného proměnit v něco lepšího vždy, když se pro to rozhodnete? Přesně proto ráda šiji nové povlaky na polštářky podle aktuální příležitosti. Tentokrát jsem se rozhodla pro trochu toho jarního osvěžení a rovnou jsem se to vše zdokumentovala a vytvořila návod pro ty, kteří s šitím teprve začínají.

Co budete potřebovat

Potřeby, bez kterých se asi neobejdete
Potřeby, bez kterých se asi neobejdete

Výběr látky

Samozřejmě budete potřebovat koupit látku, která bude sedět vašemu stylu a rozměrově i vybranému polštáři. Počítejte ale s několika základními pravidly, nebo spíše doporučeními, než zjistíte, že jste ušili povlak, do kterého se váš polštář nevejde. Věřte, stává se to:)

  • Průhlednost

Zvažte již při výběru látky několik faktů. Nevybírejte příliš jemnou a světlou látku, pokud se chystáte povléknout pestrobarevné výrazné polštáře. Motiv na polštářcích bude prosvítat a nebude to jednoduše vypadat dobře. Pokud se ovšem stejně chystáte na světlé prosvítající barvy, tak počítejte ještě minimálně s jedním povlakem z bílého plátna či podšívkoviny.

  • Síla tkaniny

Polštářky u nás v hnízdě jsou také v jiné permanenci, nežli jakožto pouhá dekorace. Aktivně je využíváme jako podporu pod hlavu, tělo a po večerech, když vidíme, že je minibrabčák ještě stále příliš nadopovaný energií, než aby šel v klidu do postýlky, tak pořádáme tradiční polštářové bitvy, které miluje snad každé dítko. Je očividné, že kdybych vybírala příliš jemné tkaniny, tak by dlouho nevydržely.

  • Rozměry a ztráty

Ve chvíli, kdy budete látku kupovat, tak musíte trošku počítat. Pokud budou vaše polštáře v rozměrech 60 x 60 cm, tak je určitě chyba, kupovat 60 cm látky, byť má šíři například 140 cm, protože po vystřižení potřebné části na polštář, vám zbude pouze pruh cca 60 x 20 cm.

Praní

Procento látky se ztratí již při prvním praní, kdy se v průměru na metr může ztratit cca 3 cm látky sražením. Je to přirozený proces a prodavač by vás na to měl upozornit. Konkrétní procento je uvedeno u každé látky na roli, případně po poradě s prodavačem.

Zapošití

Další část látky se chtě, nechtě ztratí i při samotném šití. Látka se sice již nesrazí, ale jednoduše zapošije. S tím je také nutné počítat. Zase je na každém, kolik zhruba zapošije po různých okrajích, přehnutích atd., ale obecně, čím čerstvější švadlenka jste, tím více centimetrů látky si dopřejte.

Objem polštáře

Asi poslední kousek látky, který se do rozměru polštářku nevejde, je tloušťka polštářku. Každý polštář má jinak objemnou výplň. Pokud se bude jednat o polštářek do dětské postýlky, tak ty mívají co do objemu, asi 2 cm, takže jsou vlastně spíše placaté. U takového polštářku se výplní trápit nemusíte. U normálních polštářků tvoří výplň v nejširších částech až polovinu jeho šířky, takže pokud byste měli povlak bez přidaného centimetru i po všech zkráceních, které jsme si říkali, tak by v něm onen polštář vypadal, jako velký tlouštík v latexovém obleku…a to určitě nechcete:)

Nakonec tedy skončíte v obchodě s těmito počty a koupíte látku na polštářek s rozměry 60 x 60cm, který bude zahrnovat všechny předem ztracené centimetry. Ideální by bylo koupit šíři 70 cm od vybrané látky na jeden takový polštářek.

Pro pořádek:
Jednoduché schema
Jednoduché vložení polštářku do látky před všemi ztrátami

70 cm

– 2-4 cm po všech stranách sražením v pračce

– 2-4 cm zapošité ve všech spojích, ohybech, lemech, knoflících

– 2 cm pro volné dýchání vloženého polštářku

= 60 – 64 cm šířky hotového povlaku, a vždy je lepší něco zastřihnout, nežli přišívat

Podobné počty platí samozřejmě i na šíři látky z role, ale ta bývá většinou kolem 140 – 180 cm, podle zvolené látky. Výjimkou bývají látky z USA, které mají nádherné tisky, ale šíři pouhých 110 cm, což by nám zrovna u tohoto povlaku neprospělo. Údaj šířky role je ale vždy uveden přímo na roli, případně v tabulce na eshopu, případně zase u prodavače.

 

Další pomůcky

Nitě

Po látkách jako další následují nitě. Záleží samozřejmě na vybraném designu a barvách látky, protože každý máme doma nějaké množství nití, takže pokud budete potřebovat bílou nit, tak se pravděpodobně asi ani nic neděje, avšak při snaze o ladění, styl a jednotu je rozhodně lepší mít stejně barevné nitě. Pravděpodobně to tedy bude další položka, kterou je dobré zařídit v obchodě s látkami při kupování látky.

Je dobré mít nitě ve stejné barvě jako látku
Je dobré mít nitě ve stejné barvě jako látku

Metr

Jedna ze základních pomůcek každé švadlenky, je metr. Použijete ho mnohokrát a je to velice užitečný pomocník, takže ideálně popadněte takový, který je z ohebného, ale pevného materiálu. Nepoužívejte příliš pravítek, jelikož se nepřizpůsobí ohybům látky. Pouze pokud jde o krátké míry v řádu centimetrů, tak se pravítko hodí, jelikož látku i vyrovná.

Kvalitní krejčovský metr
Kvalitní krejčovský metr

Jehelníček

Mít vždy při ruce jehelníček plný jehliček je také užitečné. Ideálně si můžete na jehelníček zespoda přidělat gumičku, abyste si mohli jehelníček i s obsahem přidělat na ruku a mít ho tak stále po ruce. V tomto případě se ale nebudete tolik vzdalovat od stolu, takže postačí mít jehelníček jen při ruce.

Entlovací nůžky

Pro stříhání látky budete potřebovat nůžky. Můžete použít klasické krejčovské nůžky, či jakékoli jiné skutečně pevné a ostré nůžky. Já upřednostňuji již na začátku nůžky entlovací, které mají střižný tvar klikaté čáry. Tyto nůžky se běžně používají při zastřihování látky, která se již dále netřepí a mohou tak zastávat funkci entlování. Není tomu ale vždy. U jemných tkanin či příliš řídkých tkanin se ani nůžkami třepení nezabrání. Je to ale dobrý krok k nějakému „uzavření“ látky, takže proto používám je.

Entlovací nůžky a křída v tužce přijdou vhod
Entlovací nůžky a křída v tužce přijdou vhod

Křída v tužce

K označení míst či linií, které budete stříhat, dobře slouží křída v tužce. Občas mě tyto křídy zlobí a nechtějí řádně značit střihy, takže sem tam sáhnu i po vodou ředitelných pastelkách. Mají výrazné barvy a snadno se s nimi značí a píše na látku. Navíc, tím, že jsou vodou ředitelné, stačí trocha vody k jejich odstranění. Stačí tedy jedno praní a je zaručeně po pastelkách.

Knoflíky

Je na každém, jak se rozhodne povlak uzavřít. Můžete si vybrat knoflíky, zip či takový střih, při kterém je uvnitř povlaku kousek látky navíc, čímž se uzavře. V tomto návodu jsou tímto uzavřením knoflíky. Připravte si tedy taky nějaké stylové, ať vypadají povlaky ještě o kousek lépe. Já vybrala knoflíky dřevěné vypalované a také potahovací, takže si ukážeme také to, jak se s takovými knoflíky pracuje.

Potahovací knoflíky k polštářům perfektně ladí
Potahovací knoflíky k polštářům perfektně ladí

 

 

 

 

 

 

 


 Jdeme na to

1. Stříhání látky

Podle výše vypsaných kritérií nyní budeme stříhat látku. Určitě máte vše dobře spočítané a vyměřené, tak se na to můžete vrhnout. V mé látce jsou geometricky pravidelné puntíky, takže za předpokladu, že mi byla v obchodě látka ustřižena rovně, mohu vést nůžky nejen měřením, ale i vzorem. Křídou si vše označujte pouze na rubu a nezapomeňte látku také vždy mít rubem nahoru. Rub látky je ta méně barevná a výrazná část.

TIP: Pro oddělení látky můžete využít i párání, a to v bodě na šíři u tvrdšího okraje. Látka se oddělí po vlákně a výsledek je rovnější, nežli při stříhání.

2. Zašití okraje

Na jedné straně povlaku budeme zašívat okraj, čímž vytvoříme hladký a hezký lem. Tímto okrajem budeme do hotového povlaku vkládat polštář, takže proto se okraj zašívá do lemu. Jednoduše látku na jedné straně střižené látky dvakrát zalomíme a zajistíme špendlíky. Pro pevnost tohoto lemu je lepší zvolit hustší steh, případně i dvojitý či trojitý podle nabídky vašeho šicího stroje. Špendlíky poté vytahujeme až při projíždění strojem. Látku mějte rubem k sobě, jen otočený lem je k vám lícem.

TIP: Vkládejte špendlíky do látky špičkou k šicí jehle. Je jednodušší je poté při šití za hlavičku postupně vytahovat.

3. Spojení do kapsy

Nyní máme hotový lem na jedné straně látky. Látku u tohoto lemu složíme na polovinu a po všech okrajích znovu zajistíme špendlíky, čímž vznikne kapsa, do které později budeme vkládat polštář. Okraj s lemem nebudeme zajišťovat, jelikož zde šít nebudeme. Stejně nebudeme zajišťovat ani vytvořený ohyb, protože ho také nebudeme zašívat. Budeme tedy zajišťovat jen 2 okraje, které vytvoří roh nebo písmeno „L“, podle zvoleného střihu na váš polštářek. Kapsa by měla být složená naruby, takže tou méně výraznou částí k vám.

TIP: Látka nemusí stoprocentně sedět a může se nějaký kousíček překrývat. Tyto odchylky nedokonalosti byste měli mít v počítaných ztrátách látky, takže se nic neděje. Vyhlazujte ji ale rukou, abyste nezašili i špatná vyhlazení a zkrouceniny.

4. Zašití kapsy

Vytvořenou kapsu špendlíky budeme nyní zašívat, a to hned dvakrát. Kvůli lepší odolnosti povlaku a zajištění toho, aby se látka po okrajích netřepila, budeme prvním švem povlak uzamykat. Tomuto švu se jinak také říká „overlock“ a není jen jeden, ale je jich hned několik.

Bývají to takové ty klikaté čáry, ideálně ještě z jedné či obou stran ohraničené čárou rovnou. Overlock z obou stran je ideální především na oblečení, čímž zajistí pružný a pevný lem. Kdybyste teď otočili lem trika, které máte na sobě, tak ho tam určitě uvidíte:)

My máme již zajištěný okraj entlovacími nůžkami, takže bychom mohli přejít rovnou k jednoduchému stehu, ale kvalita je kvalita. S jednoduchým stehem by povlak nemusel přežít x-té praní v pračce či nějaký ten polštářový souboj. Rozhodněte se sami, ale minimálně si tady ukážeme, jak se takový steh dělá.

TIP: Pokud nemáte overlock na vašem stroji, tak použijte jakýkoliv jiný alespoň trochu komplikovanější steh. Třeba i ozdobný, protože bude stejně na rubu povlaku a nikdo ho neuvidí.

Nyní tím samým způsobem zašijeme okraj ještě jednou. Zvolíme si jednoduchý steh a povedeme jehlu malý kousíček od konce overlockového stehu. Na tomto stehu bude záležet, aby byl co nejrovnější, protože bude po otočení povlaku lehce vidět.

POZOR: Pokud by v něm byly příliš velké nepravidelnosti, tak by se to projevilo zvrásněním a hrbolky ve švu. Pokud ale nevedete steh dokonale 2 mm od overlocku, tak se také nic neděje.

Hotový povlak již máme a teď je čas, abychom se vrhli na potahování knoflíků, knoflíkové dírky a přišití knoflíkových dírek. O tom všem si ale povíme až zítra:)

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here