Máme tady nový jednoduchý návod na výrobu dárečků s dětmi. Dnes se podíváme na extrémně jednoduché a naprosto perfektně vypadající hrnečky, které jsme vyráběli s minibrabčákem pro prababičku. Vše jen za pomoci laku na nehty, vody a párátka. 

Naše prababička má moc hezkou a totálně starou chaloupku, kde všemu dominuje „cibulákový“ styl. Vymyslela jsem tedy dáreček, který bychom mohli snadno s minibrabčákem prababičce vyrobit a zároveň bude na chaloupku barevně zapadat.

Barvení hrnečků lakem na nehty je velice jednoduché, ale je fakt, že při zpětném nahlížení na některé komentáře u jiných tvůrců jsem narazila na pár úskalí, která nás sice nepotkala, ale podělím se o ně.

Pozor:

  • Při používání laku je docela důležitá rychlost, jelikož lak ve vodě chce pracovat a hned se na něco chytit, takže určitě nelijte lak do vody s dlouhou časovou prodlevou mezi namáčením hrnečků.
  • Používaný lak by měl být z těch levnějších, které nemají ultrarychlé schnutí, takže zapomeňte na L’oreal, Rimmel, ale sáhněte třeba po Essence a podobných lacinějších lacích. Ty rychleschnoucí hodně lidem vůbec nefunguje a jsou z toho akorát zpruzení.
  • Voda, kterou používáte by měla být horká. Jakkoliv horká vody pod bodem varu zpomalí efekt schnutí laku a dá se s ním lépe a déle pracovat.
  • Na každý nový hrneček, použijte další dávku kapek laku. Nenamáčejte do stejné vykapané lázně další hrneček.
  • Použijte do lázně skutečně jen pár kapek laku, jinak se vám budou tvořit hrudky, bubliny či vám bude vadit zápach laku delší dobu.
  • Co se týká zdravotní nezávadnosti, tak se o to vedou spory. Ti, co tvrdí, že je to naprosto bezpečné hrnečky nechávají jen tak. Ti, co se lehce bojí hrnečky vypalují při 200°C 20 minut v troubě nebo je proženou cyklem myčky s vyšší teplotou. My jsme za bezpečné použili metodu, že lak nedáváme až k místu, kde se hrnečku dotýkají ústa, což je asi nejjednodušší.

Varováni jste byli a případné chyby jsme vám taky tak nějak sdělili, takže můžeme jít na to:)

Jednoduchý návod

Návod na barvení hrnečků lakem

Krok za krokem

1.Budete potřebovat: čisté hrnečky, lak na nehty (vyhněte se rychleschnoucím), nádobu na vodu (zničíte ji, takže si nepřipravujte misku po babičce), horkou vodu (čím teplejší, tím lepší), párátko či špejli, podložku kvůli skvrnám, utěrku na schnutí (ideálně papírovou)
Podložka, hrníček, miska , lak na nehty, párátko a utěrky
2. Na rozloženou podložku (třeba igelitový ubrus) si připravte hrnečky, misku na vodu a laky. Nalijte horkou vodu do misky. Hloubka misky je na vás.
Do misky nalijte horkou vodu
3. Do vody kápněte pár kapiček laku.
4. Párátkem nebo špejlí rozmíchejte lak po hladině do požadovaného rozptýlení.
5. Namočte hrníček do hloubky a tvaru, jaký chcete.

POZOR: Z nového hrnečku sundejte ze dna nálepku s čárovým kódem před namočením. Ano, povedlo se nám ji nechat na prvním hrníčku:)

6. Hrníček odložte dnem vzhůru na ubrousek, utěrku, kde může vyschnout.

TIP: My zápach nepocítili, ale jiní si na něj stěžovali, tak buďte na nějakém lépe větraném místě.

Necháme zaschnout
7. A máte hotovo:)

TIP: Nádherně vypadají i barevné kombinace, kdy hrníčky namáčíte podruhé stejným způsobem, ale do jiné barvičky.

Minibrabčák suché hrníčky ještě krásně zabalil a šup na oslavu za prababičkou:) Udělali jsme velikou radost a především z nich prababička ráda pije, což potěší ještě víc.

Už jen zabalit a je hotovo

 

6 KOMENTÁŘE

    • Dobrý den, Báro,
      moc děkuji za dotaz:)
      Stručná odpověď zní: Ne.

      Ukecaná odpověď: Pokud se bude jednat o talířek pod hrníček, tak ano, ale rozhodně ne talířek určený k servírování pokrmů.
      Laky na nehty nejsou nic moc ani pro nehty, ale konzumace by mohla mít ošklivé následky. I u hrníčků by měl být lak jinde, než kde se přímo pije.
      Laky obsahují mnohé těžké kovy, které se ukládají v těle a některé obsahují i terfenyl fosfát, což je látka, která se využívá jako zpomalovač hoření, hubič na myši atd. a ten má pro tělo také mnohé nežádoucí účinky.

      Ale samozřejmě, pokud se jedná o dekorační talířek, talířek pod hrníček, hrníček na prstýnky a tak dále, tak je to moc hezký styl barvení.
      Ještě můžete mrknout na konkrétní lak a jeho složení. Po mnoha doporučeních bych mrkla na Alnatura od sítě drogerií DM nebo další spíše bio laky atd. Obávám se ale, že pro tento účel nebude vhodný žádný.

      Přeji nádherný víkend:)

  1. Dobrý den,

    na jiném blogu jsem se dočetla, že se má hrnek dát po uschnutí do trouby na dvě hodiny. Nemáte s tím zkušenosti?

    Děkuji za odpověď.
    Jitka

    • Dobrý den, Jitko,
      dát takový hrnek do trouby můžete, ale nestane se vůbec nic jiného, než co by se stalo normálně. Lak to nezatvrdí, pokud nejde o nějaký speciální lak na nehty. Jen si spotřebujete energii na 2 hodiny pečení, což je ztráta peněz i času.
      Něco jiného by to bylo u barev na sklo a porcelán, které se musí dát do trouby a zapéct.
      U této techniky skutečně stačí popis v návodu. Jen bych dávala pozor na místa pro pití, jelikož je lak na nehty jedovatý i pro nehty, natož na pití:D
      Moc děkuji za dotaz!
      Přeji krásný mlžný den.
      Markéta

  2. Dobrý den,
    chtěla jsem se eptat, jestli dáváte takový hrneček pravidelně do myčky a jak to po delší době dopadlo? Tedy jestli lak stále drží.
    Díky předem za odpověď
    Jana

    • Dobrý den, Jani,
      bože, já odpovídám po takové dlouhé době, moc se omlouvám.
      Hrnečky jsme dávali babičce jako dárek a ta myčku nemá, ale ruční mytí funguje na 100% v pohodě:)
      Markéta

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here